Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zielonogórskim deptaku stanęły rzeźby z lodu

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Podczas tegorocznego jarmarku bożonarodzeniowego Michał Mizula z Iceteam wyrzeźbił w lodzie renifera i aniołka
Podczas tegorocznego jarmarku bożonarodzeniowego Michał Mizula z Iceteam wyrzeźbił w lodzie renifera i aniołka Agnieszka Linka
Na bożonarodzeniowym jarmarku w Zielonej Górze po raz kolejny pojawili się wicemistrzowie w rzeźbieniu w lodzie z Iceteam. Tym razem na oczach mieszkańców wyczarowali renifera z saniami oraz aniołka. Rzeźby cieszyły się dużym zainteresowaniem przechodniów, którzy chętnie robili pamiątkowe zdjęcia.

W środowe popołudnie na zielonogórskim deptaku rozegrało się niesamowite przedstawienie. Z dużych rozmiarów lodowych brył Michał Mizula, rzeźbiarz z grupy Iceteam wyciął piłą motorową, frezarką i szlifierką przepiękne lodowe rzeźby niczym z bajki o mroźnej krainie. W tym roku był to renifer z saniami i aniołek.

Rzeźbiarze w lodzie przyjechali do Zielonej Góry kolejny raz na zaproszenie władz miasta. Tradycją staje się już, że podczas bożonarodzeniowego jarmarku nie może zabraknąć lodowych artystów i ich misternych, ale robiących piorunujące wrażenie rzeźb.

- Rzeźbienie w lodzie to nasza pasja. Uczestniczymy w mistrzostwach świata oraz najbardziej prestiżowych konkursach rzeźbienia w lodzie, gdzie odnosimy sukcesy - mówi Robert Burkat z Iceteam.

Jego przygoda z rzeźbieniem w lodzie zaczęła się ponad 20 lat temu we francuskiej firmie zajmującej się rzeźbieniem w lodzie. Teraz działa w Poznaniu pod własnym szyldem. Do największych sukcesów Iceteam zalicza dwukrotne zajęcie drugiego miejsca na Mistrzostwach Świata w Artystycznym Rzeźbieniu w Lodzie w Fairbanks na Alasce. Prócz tego kilkakrotnie zdobywali miejsca na podium podczas zawodów m. in. w Kanadzie, Europie.

- Lodowe rzeźby są tylko na chwilę. Dzięki temu są ulotne, niespotykane i niesamowite - tłumaczy swoją pasję Burkat.

Narzędzia do rzeźbienia w lodzie

Podstawowymi narzędziami do rzeźbienia w lodzie są piły łańcuchowe, dłuta, mniejsze piły, frezarki, a nawet żelazka i ogień.

Jak powstają kostki lodu

Wykorzystywane przez siebie lodowe bryły i kostki rzeźbiarze z Iceteam produkują sami. Woda zamarza w specjalnie tworzonych formach w ogromnych rozmiarów chłodziarkach 6mx2m). Są też maszyny mniejszych rozmiarów. Standardowa kostka lodu ma rozmiary 1mx1m.

Po dopasowaniu kostki można ze sobą łączyć, tworząc większe bloki. Jako spoiwo wykorzystuje się wodę.

Lodowe warsztaty dla dzieci

Podczas bożonarodzeniowego jarmarku dzieci również mogły spróbować rzeźbienia. Najmłodsi chętnie brali do rąk dłuta i młotki, by z lodowych bloków wykuć bryły własnego pomysłu. Były choinki, serca, anioły, mikołajowe skarpety i co tylko zagrało w dziecięcych duszach.

Lubuskie. Wystawa szopek bożonarodzeniowych w Zielonej Górze

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto