Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół ponadpodstawowych w Zielonej Górze pełen emocji. Znów skumulowały się dwa roczniki

Tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych wywołuje wśród uczniów i ich rodziców wiele emocji. Bo nie będzie taki jak rok czy dwa lata temu. Ale taki jak trzy lata temu, kiedy skumulowały się dwa roczniki.

Dlaczego tak się dzieje? To konsekwencja wprowadzanych nowych reform oświaty. Trzy lata temu był to efekt likwidacji gimnazjów i powrotu do ośmioklasowych szkół podstawowych. W jego wyniku o miejsca w liceach, technikach, szkołach branżowych starali się zarówno absolwenci gimnazjów jak i nowych podstawówek. Teraz kumulacja jest spowodowana tym, że przed laty wprowadzono obowiązek szkolny od sześciu lat. Potem powrócono do tego, co było przed laty, czyli szkolną naukę dzieci rozpoczynają w wieku siedmiu lat.

Obie grupy sześcio- i siedmiolatki kończą szkołę podstawową

Jak wyjaśnia dyrektor departamentu ds. edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak - teraz w naborze do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych na lata szkolne 2022/2023 oraz 2023/2024 weźmie udział półtora rocznika. Bowiem w 2014 roku zgodnie z nowymi przepisami do szkół poszły dzieci urodzone w 2007 roku, czyli siedmiolatki i część rocznika sześciolatków - urodzonych od stycznia do czerwca 2008 roku. 1 września 2015 roku razem z sześciolatkami edukację szkolną rozpoczęły też dzieci siedmioletnie, głównie urodzone w drugiej połowie 2008 roku, które w roku poprzednim nie rozpoczęły obowiązku szkolnego. W latach szkolnych 2022/2023 oraz 2023/2024 obie te grupy – siedmiolatki i sześciolatki kończą klasy VIII szkół podstawowych.
W celu zwiększenia prawdopodobieństwa przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej wszystkich absolwentów klas VIII szkół podstawowych z Zielonej Góry (2022 - ok. 1 840 uczniów, 2023 – ok. 2 180), w rekrutacji na lata szkolne 2022/2023 oraz 2023/2024 dopuszcza się możliwość składania przez kandydatów wniosku o przyjęcie do czterech (a nie do trzech jak w latach ubiegłych) wybranych publicznych szkół ponadpodstawowych, biorących udział w elektronicznej rekrutacji.

Lubuskie. Nabór do szkół ponadpodstawowych pełen emocji. Znów skumulowały się dwa roczniki

Nabór w Zielonej Górze rusza 16 maja

Jak uzasadniano zmianę zasad – w uchwale poddanej pod głosowanie – na ostatniej sesji rady - wybór czterech szkół zwiększa prawdopodobieństwo przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej wszystkich absolwentów klas ósmych z Zielonej Góry.
Radni uchwałę przyjęli, ale pytali też o inne rozwiązania, które mają pomóc uczniom dostać się do wymarzonych szkół. A przypomnijmy, że przyjmowana do nich jest także młodzież spoza miasta, a nawet regionu.
- Czy miasto myśli, by zwiększyć liczbę oddziałów w szkołach ponadpodstawowych? – pytali radni. Usłyszeli, że tworzonych klas będzie więcej niż standardowo.
Choć oficjalny nabór ruszy 16 maja i potrwa do 21 czerwca, to już można zapoznawać się z ofertami poszczególnych szkół. Na stronie urzędu dostępny jest też informator dla kandydatów, w którym zawarte są wszystkie informacje o procedurach rekrutacyjnych.
Absolwenci szkół podstawowych będą przyjmowani do liceów, techników, szkół branżowych na podstawie kryteriów, wśród których najważniejsze to wyniki egzaminu ósmoklasisty, który niebawem będą zdawać, a także ocen na świadectwie ukończenia podstawówki.
Lista zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów ukaże się 21 lipca, następnie do 29 lipca uczniowie będą mogli potwierdzić wolę nauki w danej placówce. Oficjalna lista przyjętych i nieprzyjętych do szkół ponadpodstawowych zostanie ogłoszona 1 sierpnia.

Lubuskie. Nabór do szkół ponadpodstawowych pełen emocji. Znów skumulowały się dwa roczniki

A jak sytuacja wygląda w Gorzowie Wielkopolskim?

W Gorzowie potrzeby wskazywania czterech szkół do wyboru nie widzą.

- I tak bowiem będzie przecież rekrutacja uzupełniająca - mówi Beata Wachowiak, zastępca wydziału edukacji gorzowskiego magistratu.

Podobnie jak w Zielonej Górze będzie jednak więcej klas. W trwającym właśnie roku szkolnym w szkołach średnich jest 71 klas, natomiast od 1 września mają to być to 93 oddziały. To dlatego, że liczba uczniów, którzy mogą przyjść do szkół zwiększy się z 2196 (tylu przyjęto na rok szkolny 2021/22) do 2970 (tyle miejsc szykuje miasto na rok 2022/23). Jeszcze więcej uczniów ma pójść do szkół średnich za rok. W roku szkolnym 2023/24 szkoły średnie mają być gotowe na przyjęcie 3045 absolwentów podstawówek.
Od tegorocznego września najwięcej klas przybędzie w Mechaniku i w Budowlance, które wchodzą w skład Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. W tym roku szkolnym jest w nich łącznie 14 klas pierwszych, od września będą 23 oddziały. W innych szkołach technicznych przybędzie z reguły po jednej klasie.
Jeśli chodzi o licea, to po dwie klasy więcej zostaną utworzone w III LO i w IV LO, w pozostałych ogólniakach - po jednej.

CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto