Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narady kuratora oświaty z dyrektorami szkół i przedszkoli w Piotrkowie

kw
Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty, przed pierwszym dzwonkiem spotyka się z dyrektorami szkół z całego województwa
Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty, przed pierwszym dzwonkiem spotyka się z dyrektorami szkół z całego województwa Krzysztof Szymczak
Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski spotyka się z dyrektorami szkół i przedszkoli w całym województwie. Dwie pierwsze narady odbyły się w Piotrkowie.

Co robi łódzki kurator oświaty w ostatnim tygodniu przed początkiem nowego roku szkolnego? Objeżdża delegatury kuratorium i spotyka się z dyrektorami szkół, żeby porozmawiać o tym, co ich czeka po pierwszym dzwonku.

Dwie pierwsze z listy narad odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim. Tam w poniedziałek, 27 sierpnia, Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty, oraz jego nowa zastępczyni, Jolanta Kuropatwa, spotkali się z dyrektorami przedszkoli oraz szkół wszystkich szczebli z powiatów piotrkowskiego, bełchatowskiego, tomaszowskiego, opoczyńskiego i radomszczańskiego. Tematem narad były zmiany, które czekają zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Spokojnie, to tylko liceum

Jednym z tematów poruszanych podczas narad była rekrutacja uczniów do liceów i techników.

- Możemy znów mówić, że do szkół średnich - mówi Tomasz Trzaskacz, dyrektor delegatury kuratorium w Piotrkowie, gospodarz poniedziałkowych spotkań.

Te nieprzypadkowo zorganizowano w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3, dużej szkole o profilu zawodowym. Jak relacjonuje spotkanie jedna z dyrektorek biorących udział w spotkaniu, przedstawiciele kuratorium przypominali, że oprócz topowych ogólniaków, ósmoklasiści i gimnazjaliści będą mieli do wyboru także wiele innych szkół.

- Wiadomo, że w przyszłym roku nasze dzieci ze szkoły podstawowej będą rywalizować o miejsca z gimnazjalistami - mówi. Przedstawiciele kuratorium starali się rozwiać obawy, nie tyle nawet dyrektorów szkół, ile rodziców uczniów. - Kurator podkreślał, że to rocznik niżu demograficznego - mówi dyrektorka podstawówki, uczestniczka narady.

- Jest larum, ale jest też duży niż demograficzny - podkreśla Tomasz Trzaskacz i przytacza dane Głównego Urzędu Statystycznego: w 1993 roku urodziło się 750 tys. dzieci, dekadę później, w 2003 roku, czyli dzisiejsi uczniowie trzecich klas - 350 tys. - O połowę mniej.

Do tej grupy trzeba jednak dodać rocznik dzisiejszych ośmioklasistów, czyli dzieci urodzonych w 2004, a nawet w 2005, czyli tych, którzy poszli do szkoły jako sześciolatki.

- Nawet jeżeli będą dwa postępowania rekrutacyjne dla uczniów klas podstawowych i gimnazjów, to i tak dla obu tych grup będzie mniej miejsc, bo np. zamiast czterech klas w liceum, które były normalnie, teraz dla gimnazjalistów będą np. dwie, a to oznacza, że trudniej będzie się dostać - mówi matka piotrkowskiej gimnazjalistki
.

Kuratorium stara się te obawy rozwiewać. - Za wcześnie, by mówić o takich szczegółach - podkreśla Trzaskacz i dodaje, że dyrektorzy szkół, którzy byli na naradzie, dostali informację o naborze, a kolejne będą do nich spływać z ministerstwa edukacji.

W stronę ucznia

Podczas narad z kuratorem poruszany był też temat nauczania indywidualnego, które według nowych przepisów nie może się już odbywać w szkołach, a tak bywało.

Zmiany dotyczące zindywidualizowanej ścieżki kształcenia weszły w życie rok temu, teraz kuratorium przypominało o roli dyrektorów w organizowaniu i prowadzeniu takich zajęć. Spotkanie w Piotrkowie, oraz kolejne w Sieradzu (dzisiaj), w Skierniewicach (w środę) i w Łodzi (w czwartek) to okazja do spotkań z wizytatorami.

Punktem obowiązkowym jest też temat obchodów roku jubileuszowego, tj. organizacja konkursów o tematyce patriotycznej czy wspólne śpiewanie hymnu przez wszystkich uczniów 9 listopada o godz. 11.11.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W BEŁCHATOWIE

Jolanta kuropatwa wicekuratorem w Łodzi

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski przedstawił swojego nowego zastępcę. Została nim Jolanta Kuropatwa, która ostatnio pracowała w kuratorium jako wizytator.

Wcześniej ta nauczycielka z 30-letnim stażem była m.in. dyrektorem Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej pod Łęczycą. Zdobyła też tytuł Najlepszego Nauczyciela Przedsiębiorczości w Polsce. Stanowisko wicekuratora było nieobsadzone od 18 kwietnia 2018 r.

Tego dnia Anna Zalewska, minister edukacji, na wniosek Grzegorza Wierzchowskiego odwołała Elżbietę Ratyńską (wicekurator od 2016 r.). Grzegorz Wierzchowski nie poinformował o przyczynach dymisji. W jej dniu w siedzibie kuratorium pojawiła się załoga pogotowia. Ratowano pacjentkę, którą załoga przewiozła potem do szpitala.

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH UCZNIÓW W PIOTRKOWIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto