Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości. Zielona Góra uczciła 104. rocznicę odzyskania niepodległości!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wideo
od 16 lat
Zielona Góra uczciła 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Miejskie uroczystości odbyły się na Placu Matejki. Po gali zielonogórzanie przeszli na Plac Teatralny, gdzie zorganizowano patriotyczny piknik.

W Zielonej Górze główne uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w konkatedrze pw. Św. Jadwigi Śląskiej, której przewodniczył ks. bp. Adrian Put.

Wolna Polska zrodziła się z miłości

W wygłoszonej homilii hierarcha mówił o roli miłości, która powinna determinować codzienne działania każdego człowieka.

- Możemy powiedzieć, że obok różnych wymagań politycznych i zbiegów okoliczności oraz fantastycznej, mocnej, naprawdę niezłomnej chęci odzyskania niepodległości to miłość była tą siłą i motorem, który pozwolił naszym przodkom ostatecznie zwyciężyć - podkreślił bp Put. - Gdyby nie było miłości do człowieka - nawet do tego, którego traktuję jako wroga, nie byłoby tej siły, pozwalającej ostatecznie przywrócić Rzeczypospolitą na karty Europy.

- Bo kto by się poświęcił? - Pytał kontynuując swą myśl główny celebrans. Jeszcze umierać za ojca, matkę, dziecko, czy swój dom każdy potrafi, ale żeby Rzeczypospolita stała się dziełem na nowo, musiała być w ludziach taka moc, która pozwala na co dzień miłować tych, z którymi się nie zgadzam. Tylko taka siła pozwala walczyć o wolność swoją i jego. Walczyć, bić się i niejednokrotnie umierać...

Pod pomnikiem

Dalsze uroczystości odbyły się na Placu Matejki, przy pomniku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Pułkownik Jan Dziewulak i Major Paweł Kierach otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Zielona Góra jako wyraz uznania za osiągniecia mające znaczenie dla Miasta Zielona Góra.

- W tym dniu staramy się dziękować kombatantom i tym, którzy przelewali krew, abyśmy mogli żyć w wolnym, demokratycznym kraju, stąd wręczamy im symboliczne odznaczenia za to, co man dali - tłumaczył Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Następnie oddano hołd bohaterom, po czym przedstawiciele władz miasta, samorządu, kombatantów oraz instytucji i związków pielęgnujących pamięć historyczną złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

- Wolność, niepodległość, patriotyzm to bardzo ważne wartości - powiedział Kubicki. - Musimy pamiętać, że niezależność nie jest nam dana raz na zawsze, a dziś powinniśmy cieszyć się z obchodzonego wspólnie święta. Jestem radosny, że zielonogórzanie tak tłumnie przybyli na Plac Matejki, by razem świętować. Póki są Polacy, Polska będzie niepodległa - spuentował prezydent.

Po uroczystościach zielonogórzanie wzięli udział w patriotycznym pikniku na Placu Teatralnym, na którym swoje stoiska i sprzęt prezentowali m.in. wojskowi, policjanci, strażacy oraz straż graniczna. Oczywiście nie mogło zabraknąć grochówki z kuchni polowej.

Ważne święto i nasz obowiązek

O tym, jaką wagę zielonogórzanie przywiązują do wartości patriotycznych świadczy frekwencja na wydarzeniach o narodowościowym charakterze.

- Myślę, że trzeba mówić i własnym przykładem pokazywać młodemu pokoleniu wdzięczność za ofiarę życia tamtych ludzi. Dzięki niej my dziś możemy być Polakami i żyć w wolnej Ojczyźnie - mówi Łukasz Frączkiewicz z Zielonej Góry . - Narodowy Dzień Niepodległości świętuje cała nasza rodzina. Mam czworo dzieci, z czego trójka jest w harcerstwie i wszyscy przygotowywaliśmy się do świętowania. Z najmłodszym synem od rana robiłem flagę Polski. Chcę wychowywać swoje dzieci w duchu patriotyzmu, bo to bardzo ważne.

- Bez historii nie byłoby nas i naszego społeczeństwa - podsumowuje Paweł z synkiem Nikodemem. - W taki dzień jak dziś trzeba pamiętać, trzeba mówić i z dumą pokazywać narodowe symbole. Syn jest przebrany za rycerza, bo lubi się przebierać. Moim zdaniem to dobry sposób, by zachęcić dziecko do patriotyzmu.

O Polakach mieszkających na obecnych ziemiach województwa lubuskiego w niemieckim okresie zwrócił uwagę Marek Budniak, doradca Wojewody Lubuskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych, historyk. Kiedy w powstaniu wielkopolskim nie udało się wywalczyć wolności Związek Polaków w Niemczech w 1937 r. stworzył piękne i trwałe zasady, które powinniśmy traktować jako spuściznę duchową i traktować jak skarb na ziemi lubuskiej. Jest to pięć prostych praw Polaka: 1. Jesteśmy Polakami. 2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. 3. Polak Polakowi bratem. 4. Co dzień Polak narodowi służy. 5. Polska matka naszą! Nie wolno mówić o matce źle.]

- Dziś dedykuję nam te idee i życzę, abyśmy wszyscy wzięli je sobie do serca tak, jak ówcześni Polacy - mówił Budniak. - Jesteśmy winni pamięć wokół wartości, którymi sami żyli i za które potrafili umierać w obozach koncentracyjnych. Jako historyk regionalny chylę czoła przed tamtymi bohaterami i cieszę się, że żyję na ziemiach, na których mieszkali tacy wspaniali Polacy.

Zobacz wideo: Gazeta Lubuska. Zielona Góra świętuje 11 listopada

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto