Cezary Konarski, zdjęcia Mariusz Kapała
Koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra wygrali dziewiąty mecz w Energa Basket Lidze. Mariusz Kapała
Zielonogórska twierdza - hala CRS - wciąż niezdobyta w Energa Basket Lidze! W starciu z koszykarzami Stelmetu Enei BC Zielona Góra poległ już szósty rywal. Tym razem zielonogórzanie po trudnym spotkaniu pokonali (93:84) najsłabszy zespół rozgrywek Polpharmę Starogard Gdański.

Skazywani na pogrom koszykarze Polpharmy okazali się trudną przeprawą dla Stelmetu. Choć gospodarze prowadzili przez cały mecz, spokojnych chwil mieli niewiele. Rywale, którzy w tym sezonie wygrali tylko jeden mecz napsuli sporo krwi faworytom.

Mecz rozpoczął się brzydko. Zawodnicy obu drużyn potrzebowali kilku akcji, by rozbudzić się i znaleźć drogę do kosza rywali. Najlepiej z poszukiwaniami poradził sobie Drew Gordon. Po jego kilku efektownych akcjach zielonogórzanie prowadzili 11:2. Była czwarta minuta meczu, a amerykański gracz miał na swoim indywidualnym koncie już dziewięć punktów. Zanosiło się na „odjazd” Stelmetu, a tymczasem dość długie tropienie lepszej gry po stronie gości, dały dobre efekty. Bo po tym, jak Kamau Stokes zdobył w siódmej minucie pięć punktów, na tablicy wyników był remis 15:15. Kolejny remisowy rezultat (17:17) okazał się jednak ostatnim korzystnym wynikiem dla Polpharmy.

W drugiej kwarcie, chwalonego wyżej Drew Gordona przebił Tony Meier. Na jego 11 „oczek” zdobytych w niespełna cztery minuty złożyły się m.in. trzy „trójki”. Dobrze punktował też Ivica Radić, a gdy Ludwig Hakanson w 17. min trafił oba rzuty osobiste gospodarze odjechali rywalom na 15 punktów (45:30). Tak wysoką przewagę Stelmet miał jeszcze tylko raz (47:32), a na przerwę zespoły schodziły przy prowadzeniu miejscowych 54:45.

W kolejnej odsłonie spotkania zielonogórzanie niby kontrolowali grę (po kilku celnych rzutach m.in. Drew Gordona prowadzili różnicą 13 punktów), ale coraz częściej i groźniej zaczęli „kąsać” goście. Kibice obejrzeli m.in. show Michała Kołodzieja, który po dwóch trafieniach (3+2) w 28. min sprawił, że w szeregach jego drużyny mocniej odżyły nadzieje na korzystny wynik. Było już tylko 67:60. Przewaga gospodarzy topniała jednak przede wszystkim nie dlatego, że rywale znacznie poprawili skuteczność, a wynikała bardziej z gorszej gry w obronie Stelmetu. Zawodnicy Polpharmy lepiej też zbierali piłki pod koszami.

Dziesięć punktów przewagi zielonogórzan przed ostatnią kwartą wskazywały jednak na to, że Stelmet powinien ze spokojem sięgnąć po kolejną wygraną. Spokojnego finiszu jednak nie było, bo przyjezdni wykorzystali nieskuteczność gospodarzy. W efekcie dwukrotnie zbliżyli się na cztery punkty (76:72, 78:74). Jeszcze w 28. min przegrywali ledwie 82:87 i może gdyby sami nie popełniali tak wielu błędów…