Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie do wiary! Mieszkańcy Zielonej Góry naprawdę używają tych rzeczy w toaletach?! Zielonogórskie Wodociągi pokazały zdjęcia

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Takie rzeczy wrzucają mieszkańcy Zielonej Góry do toalet
Takie rzeczy wrzucają mieszkańcy Zielonej Góry do toalet Wodociągi Zielonogórskie/Facebook
Chyba najbardziej dziwi puszka i kawałek asfaltu. Bo szmaty i podpaski to już standard. Mieszkańcy Zielonej Góry zapychali rury kanalizacyjne w ostatnim czasie przeróżnymi przedmiotami.

Zapchana kanalizacja. To robią mieszkańcy Zielonej Góry!

Zielonogórskie Wodociągi pokazały zdjęcia tego, co zostało znalezione w ostatnim czasie w zapchanej kanalizacji. Trudno w to uwierzyć. Jak komuś mogło przyjść do głowy, aby wrzucać takie rzeczy do toalet? Spółka mówi nie dla śmieci w sieci.

- Konsekwentnie i wytrwale przypominamy i uczulamy mieszkańców na to, co nie powinno być wrzucane do kanalizacji. Aż trudno uwierzyć i wyobrazić sobie, co znajdujemy podczas codziennych prac związanych z eksploatacją sieci kanalizacyjnych na terenie miasta! - piszą pracownicy spółki na Facebooku.

To nie tylko włosy, nawilżone chusteczki, pampersy, czy szmaty, bo to jest zawsze.

- Przyczyną zatkania kanału, który czyściliśmy ostatnio na zlecenie klienta były m. in maseczki ochronne, natomiast na jednej z naszych przepompowni ścieków po wystąpieniu awarii tłoczni nasi pracownicy wyciągnęli z niej puszki od piwa, słoiki, a nawet fragmenty asfaltu… - opisują pracownicy Wodociągów.

Takie rzeczy wrzucają mieszkańcy Zielonej Góry do toalet

Nie do wiary! Mieszkańcy Zielonej Góry naprawdę używają tych...

Zapchana kanalizacja. Czego nie wrzucać do toalety?

Do kanalizacji trafiają m.in. pieluchy, podpaski, tampony, patyczki do uszu, chusteczki nawilżane, ścierki i gazety. To wszystko zbija się w zwartą masę, uniemożliwiając swobodny przepływ ścieków.

Technolog Dorota Ciepielowska, zaangażowana przy projekcie przebudowy oczyszczalni ścieków w gm. Nowe Miasteczko, przyznała, że bardzo często toalety ludzie wyrzucają patyczki do uszu.

– Te patyczki wypływają na oczyszczalni. Często zdarza się, że ze ściekami oczyszczonymi trafiają do odbiorników ścieków i dalej wędrują ze ściekami do rzek i mórz. Takich rzeczy nie należy wrzucać, podobnie jak innych części stałych, które powodują zapychanie kanalizacji, nie ma przepływu nie ma drożności – wyjaśniła.

Na dno przewodów kanalizacyjnych opadają piasek i żwir, które również tworzą zwarte, trudne do usunięcia zatory. To może być wynikiem prania dywanów lub wycieraczek w wannach. Przez kuchenne zlewy dostają się natomiast do kanalizacji tłuszcze i oleje.

Nie można wlewać do kanalizacji olejów samochodowych ani żadnych smarów. To bardzo źle wpływa na pracę osadu czynnego, który odpowiada za oczyszczalnie ścieków.

– Mikroorganizmy biologiczne są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju substancje toksyczne. Dlatego lakiery, różne smary powinny być oddawane do punktów zbiórki odpadów selektywnej. Niewielka ilość oleju spożywczego używanego w domu, kiedy zmywa się naczynia, rozpuszcza się. To jest również pożywka dla bakterii. Ale olej w dużych ilościach musi być utylizowany przez firmy, które się tym zajmują. Nie można go wlewać do kanalizacji – wyjaśniła Dorota Ciepielowska.

Natomiast resztki jedzenia wrzucane do toalet nie tylko powodują zatory, ale też rozmnażanie szczurów.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Zielona Góra. Policjant po służbie zatrzymał sklepowego złodzieja

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto