3/10
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Kury...
fot. Sonja Filitz / Getty Images

Kury

Od wieków kury uznawano za zwierzęta o "ptasim móżdżku". Okazuje się jednak, że w wielu aspektach dorównują nawet naczelnym.

Kury porozumiewają się między sobą za pomocą mowy ciała lub sygnałów wokalnych, których wyróżniono ok. 30. Dzięki nim wyrażają emocje, wychowują młode, informują o znalezionym pożywieniu czy zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Kury potrafią podejmować przemyślane decyzje. Widać to wyraźnie przy wyborze partnera, z którym kury związują się na długi czas. Zanim samica wskaże zwycięskiego adoratora, poświęca sporo czasu na analizę wszystkich kandydatów.

Kurze społeczności mają swoją strukturę i rytuały. O tym, jak wysoko w stadzie znajduje się dany osobnik, przypomina tzw. porządek dziobania. Mimo życia w stadzie kury mają świadomość własnej odrębności. Potrafią rozpoznać status społeczny każdej kury w grupie.

Pisklęta potrafią porozumiewać się ze swoją mamą, zanim jeszcze się wyklują. Wydając z siebie różne dźwięki, dają znać kurze czy jest im wystarczająco ciepło lub czy czegoś potrzebują.

Kura w warunkach naturalnych żyje nawet 10 lat.
W warunkach hodowli przemysłowej brojlery giną w wieku około 6 tygodni, a nioski – 1,5 roku.

Dodaj ogłoszenie