Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noclegownia, Ogrzewalnia, Ośrodek Aktywizujący - w Zielonej Górze są miejsca, gdzie każdy znajdzie dach nad głową.

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Zjawisko społeczne jakim jest bezdomność to narastający problem naszych czasów
Zjawisko społeczne jakim jest bezdomność to narastający problem naszych czasów pixabay.com
Bezdomność to stan, który może przytrafić się każdemu w dowolnym czasie. Splot zdarzeń, wypadkowa zbiegów okoliczności, czy mniej lub bardziej świadome destrukcyjne działanie może sprawić, że problem braku dachu nad głową może pojawić się nagle.

Sytuacja osób bezdomnych postrzegana jest przez ogół społeczeństwa jako efekt ich zamierzonych, destrukcyjnych działań. Zazwyczaj sądzi się, ze bezdomność jest wynikiem ulegania nałogom, prowadzenia wyniszczającego trybu życia, niepoważnego podchodzenia do realiów czy wręcz zaniedbania podstawowych, społecznych obowiązków.
W okresie późnojesiennym i zimowym problem braku dachu nad głową staje się szczególnie dotkliwy. Niekorzystna aura i złe warunki zewnętrzne sprawiają, że wzrasta intensywność poszukiwania schronienia i możliwości godnego przetrwania tego okresu.

Noclegownia dla Bezdomnych osób Imienia Ojca Stefana Modesta Glorieux

Przy ul. Bema 38 w Zielonej Górze od lat funkcjonuje noclegownia. W styczniu bieżącego roku zmieniła się instytucja zarządzająca tym miejscem. Zielonogórską noclegownią zawiaduje Żarska Spółdzielnia Socjalna, która prowadzi jednocześnie noclegownię w Gubinie oraz ogrzewalnię w Lubsku.

- Od początku roku gościliśmy około 350 osób w naszej placówce. W tej chwili mamy około 70-ciu osób. Miejsc jest sto. Jesteśmy czynni całodobowo - podkreśla dyrektor Bartosz Sulczewski.

W noclegowni obowiązują pewne ścisłe zasady. Osoby, które się tam zgłaszają nie mogą być pod wpływem alkoholu.

- Jeśli jest okres zimowy, to działamy troszkę inaczej. Jeśli ktokolwiek się do nas zgłasza to staramy się sprawę załatwić kompleksowo, czyli nawet jeśli jest to osoba, która jest pod wpływem to staramy się, żeby trafiła do izby wytrzeźwień. W przypadku, jeżeli jest to już nasz mieszkaniec i spożycie alkoholu jest niewielkie, wtedy szkoda byłoby, żeby ten człowiek gdzieś marzł i krążył do momentu wytrzeźwienia - tłumaczy dyrektor

Bartosz Sulczewski wyjaśnił, że do takich sytuacji przygotowane jest specjalne miejsce izolacyjne, taka "mini wytrzeźwiałka". Do momentu wytrzeźwienia takiej osoby nie dopuszcza się do miejsca mieszkalnego. Dyrektor dodaje, że przyjmuje się wszystkich potrzebujących, żeby nie zostawić człowieka na zimnie, a następnego dnia wyjaśnia się jego sytuację i rozmawia o możliwościach pomocy. Mieszkańcy noclegowni mają do dyspozycji poza pokojami mieszkalnymi, łazienki, kuchnię, świetlicę i bibliotekę społeczną.

Ośrodek Aktywizacyjny dla mężczyzn im. św. Matki Teresy z Kalkuty

Przy ul. Jana z Kolna 10 w Zielonej Górze Funkcjonuje nietypowe schronisko Ośrodek Aktywizacyjny dla mężczyzn. Placówka prócz zapewnienia całodobowego schronienia zapewnia również wsparcie ukierunkowane na aktywność społeczno-zawodową. W ośrodku prowadzona jest również działalność terapeutyczna i specjalistyczne działania prowadzące do pełnego usamodzielnienia się podopiecznych ośrodka.

- Mamy dwadzieścia pięć miejsc, a przyjęliśmy już dwadzieścia siedem osób. Jeśli chodzi o wykorzystanie miejsc, to na ten moment jest studziesięcioprocentowe. My nie jesteśmy placówką tzw. pierwszej linii tak jak np. ogrzewalnia czy noclegownia - mówi Roman Romanowski, kierownik placówki i dodaje - chociaż również rekrutujemy ludzi z ulicy. Osoby, które się do nas zgłoszą otrzymują wsparcie każdego rodzaju: odzież, środki higieny, jedzenie i dach nad głową. Od pierwszego momentu przyjęcia do schroniska jest planowana jego ścieżka wychodzenia z bezdomności, czyli zaczyna najczęściej od terapii uzależnień, poprzez programy aktywizacji zawodowej, pracę nad relacjami itp. Cały program zajmuje trzy lata i po trzech latach mamy ambicję, żeby taka osoba stała się z powrotem osobą samodzielną - mówi Roman Romanowski

Schronisko w lutym będzie obchodziło czwarty rok swojej działalności.

Ogrzewalnia

Przy ul. Dworcowej 21. mieści się Ogrzewalnia Caritas dla Bezdomnych Osób. 1 października rozpoczął się kolejny sezon jej działalności.
Jak możemy się dowiedzieć ze strony Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej: z usług ogrzewalni korzystać mogą nie tylko osoby bezdomne ale również takie, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Placówka jest czynna w okresie zimowym, tj. 01.10-30.04, 7 dni w tygodniu w godzinach od 18.00 do 8.00 rano.

WIDEO: Pomoc policjantów jest niezbędna. Bezdomni mogą na nią liczyć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto