Nowe mieszkania treningowe w Zielonej Górze zostały zamieszkane. Fundacja Rondo pomaga wrócić na prostą

Mieszkanie, w którym osoba do tej pory bezdomna, ma szansę na nowe życie, zostało otwarte w budynku Ochotniczego Hufca Pracy w Zielonej Górze. To kolejne takie miejsce, które w ramach programu Kroki do domu otworzyła Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego Rondo.

Mieszkanie treningowe. Co to jest?

Mieszkania treningowe uruchamia Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego Rondo w ramach realizacji projektu „Kroki do domu. Udomowienie usług dla osób w kryzysie bezdomności”. Dzięki współpracy z OHP przy ul. Zamenhofa przygotowano dwa nowe treningowe mieszkania, każde dwupokojowe. To oznacza, że cztery osoby mają szansę na powrót do normalności. Fundacja Rondo od wielu lat pomaga osobom bezdomnym.

– To jest kolejny etap usamodzielnienia. Mieszkania treningowe zamieszkują osoby, które przeszły przez całą formę wsparcia w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności, które prowadzimy jako fundacja Rondo od 2015 roku. Od 2020 roku prowadzimy mieszkania treningowe z docelowym marzeniem, żeby pomagać osobom w kryzysie bezdomności tylko w formach mieszkaniowych – wyjaśnia Małgorzata Jaskulska, wiceprezes fundacji.

Wiceprezes fundacji informuje, że mieszkania treningowe zamieszkują osoby, które przy wsparciu m.in. psychologa i pracownika socjalnego, a przede wszystkim przy własnej determinacji, chęci i ciężkiej pracy wróciły na prostą.

– Mieszkańcy mieszkań treningowych uporali się z problemem uzależnienia, ale dalej biorą udział w terapii. Odzyskały wiarę, że mogą normalnie żyć. Pracują i pokrywają koszty utrzymania mieszkania. Mają plany na przyszłość – mówi M. Jaskulska.

Pani Kazimiera jest jedną z czterech osób, które zamieszkały w nowych mieszkaniach. – Bardzo mi się podoba. Mieszka mi się bardzo dobrze. Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję kierownictwu schroniska za pomoc i to mieszkanie – podkreśla mieszkanka.

Program „Kroki do domu”. Jaki jest cel?

Celem programu „Kroki do domu” jest stworzenie osobom w kryzysie bezdomności i innym osobom zagrożonym wykluczeniem mieszkaniowym ścieżki prowadzącej do stałego, godnego miejsca zamieszkania, miejsca, które można nazwać domem. Członkowie fundacji wyjaśniają, że mieszkania treningowe mają być formą przejściową między pobytem w schronisku a uzyskaniem mieszkania docelowego.
Obowiązkiem zamieszkującej osoby jest pokrywanie kosztów utrzymania, a także udział w programie asystentury, który polega na stałym kontakcie (co najmniej raz w tygodniu) z pracownikiem fundacji – asystentem osoby usamodzielnianej.
W takim mieszkaniu osoba wychodząca z kryzysu bezdomności może sprawdzić nabyte umiejętności ekonomiczne i społeczne. Mieszka w tym miejscu bez nadzoru schroniskowego i może odnaleźć się w nowych rolach.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie