Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne technologie dały szansę na lepsze życie czterem pacjentkom Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Międzynarodowe warsztaty onkologiczne w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze
Międzynarodowe warsztaty onkologiczne w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
Lekarze z europejskich klinik uczą polskich medyków nowoczesnych metod rekonstrukcji piersi kobiet po mastektomii. W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze podczas warsztatów chirurgii onkologicznej cztery pacjentki przeszły operacje z użyciem implantów i siatek do rekonstrukcji. Ta popularna w innych krajach metoda u nas, z przyczyn finansowych, jest rzadko stosowana.

Lekarze z Polski i Europy w zielonogórskim szpitalu

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przyjechało kilkunastu lekarzy na “Międzynarodowe warsztaty chirurgii onkologicznej. Wśród medyków z różnych stron Polski, w tym z Krakowa, Łodzi, Lublina, Pleszewa, Poznania i Warszawy, znaleźli się goście z zza granicy. Głównym operatorem jest wybitny specjalista prof. Marcello Pozzi z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Szpitala „Regina Elena” w Rzymie oraz dr Kasim Behranwala z Guy’s and St Thomas’ Hospital w Londynie. Lekarze z głównych ośrodków rekonstrukcji piersi w Polsce przyjechali, by uczyć się nowych technik i poznawać skomplikowane, nowoczesne rozwiązania w chirurgii rekonstrukcyjnej gruczołu piersiowego.

Cztery operacje odmieniające życie

W ramach warsztatów zoperowane zostały cztery pacjentki, u których zaplanowano mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją bez użycia mięśni, z użyciem implantu i siatki biologicznej. W przypadku jednej z pacjentek ze stwierdzonym wadliwym genem BRCA 1 wykonana została również tzw. amputacja profilaktyczna.

Zastosowana podczas rekonstrukcji piersi technika pozwala nie używać mięśni piersiowych większych, co wcześniej było standardem w tego typu operacjach i uzyskać lepszy efekt kosmetyczny oraz zmniejszyć ból i pooperacyjne powikłania. Zastosowanie implantu i siatki rekonstrukcyjnej przynosi doskonałe rezultaty. Często trudno jest odróżnić tak zrekonstruowaną pierś od naturalnej. Ponadto w dużej mierze zachowane jest w niej czucie.

– Dostęp do tego typu zabiegów w Polsce jest ograniczony ze względu na koszty i złe wyceny procedur dokonywanych przez NFZ. - wyjaśnia dr hab. n.med. Dawid Murawa prof. UZ, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. - By leczyć pacjentki tymi technikami zdobywamy środki finansowe z fundacji wsparcia pacjentów i od sponsorów.

Dr Murawa zaznacza, że w europejskich klinikach operacje rekonstrukcji piersi przy użyciu nowoczesnych technik stanowią 90 procent, u nas zaledwie 10. Lekarz, będący również Prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej planuje jesienią kolejne warsztaty, tym razem z lekarzami z Austrii.

Zobacz wideo: Zielona Góra. Szpital otrzymał od CHOP siatki do rekonstrukcji piersi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto