MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny "Joint Lab" Uniwersytetu Zielonogórskiego. W tym laboratorium będą prowadzone badania nad nowoczesnymi technologiami

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
W Joint Labie znalazło się 10 stanowisk z wysokiej klasy komputerami i osprzętem pozwalającym m.in. szkolić modele sztucznej inteligencji
W Joint Labie znalazło się 10 stanowisk z wysokiej klasy komputerami i osprzętem pozwalającym m.in. szkolić modele sztucznej inteligencji Agnieszka Linka
Uniwersytet Zielonogórski doczekał się nowoczesnego laboratorium, w który będą realizowane projekty badawcze i rozwojowe w zakresie szeroko rozumianej tematyki systemów pomiarowych. Najnowszej generacji komputery i urządzenia pozwolą kształcić wysokiej klasy specjalistów i prowadzić wspólne badania naukowe z Instytutem Leibniza z Frankfurtu nad Odrą.

W siedzibie Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego zostało otworzone laboratorium rozproszonych systemów pomiarowych i bezprzewodowych sieci sensorów. Jest to efekt zawartej w 2016 r. umowy o partnerskiej współpracy pomiędzy Instytutem Leibniza dla Innowacyjnej Elektroniki z Frankfurtu nad Odrą (IHP) oraz Uniwersytetem Zielonogórskim. Zintensyfikowane działania w ramach wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą "Joint Lab IHP - UZ" potwierdzono umową w 2019 r., a ich efekt możemy dziś obserwować w postaci nowoczesnego laboratorium, które pozwoli na prowadzenie przez zielonogórską uczelnię innowacyjnych projektów i podwyższenie kwalifikacji absolwentów - zwłaszcza elektroniki i informatyki.

- W tym laboratorium zamierzamy prowadzić wspólne badania w ramach już biegnących projektów, ale też ubiegać się o kolejne projekty badawcze w ramach programów “Horyzont Europa” czy “Interreg Europa” - wyjaśnia prof. dr hab. inż. Ryszard Rybski z Instytutu Metrologii, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Labolatorium ma również odgrywać ważną rolę w celach edukacyjnych. Chcemy, aby służyło do prowadzenia prac dyplomowych inżynierskich, magisterskich, być może też doktorskich, powstających przy udziale naszej uczelni i instytutu z Frankfurtu. Będzie się tu też odbywała część zajęć naszych studentów, zwłaszcza tych prowadzonych od sześciu już lat przez pracowników Instytutu Leibniza, co mam nadzieję zachęci naszych studentów do wymiany międzynarodowej - podkreśla.

- Rzeczy, nad którymi będziemy pracować mamy na co dzień wokół siebie - tłumaczy dr inż. Krzysztof Piotrowski z IHP. - Najprostszą siecią sensorów jest mój smart zegarek i telefon, które generują informacje mogące pozwolić na poprawę mojej wydolności. Jako inne przykłady sieci sensorycznych mogę podać wszelkiego rodzaju systemy związane z inteligentnymi domami i ogólnie inteligentną siecią energetyczną oraz monitorowaniem i ochroną środowiska.

Nowoczesne laboratorium

Koszt wyposażenia laboratorium to ponad 100 tys. euro. Stworzenie specjalistycznego gabinetu nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia z zewnątrz. Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu, współfinansowanego z Europe­jskiego Fun­duszu Roz­woju Region­al­nego (EFRR) w ramach Pro­gramu Współpracy INTER­REG VA Pol­ska — Bran­den­bur­gia 2014 – 2020.

W Joint Labie znalazło się 10 stanowisk z wysokiej klasy komputerami i osprzętem pozwalającym m.in. szkolić modele sztucznej inteligencji. Wartość jednego zestawu to kilkanaście tysięcy złotych.

Poza tym znalazły się w nim nowoczesne urządzenia do analizowania sygnałów w elektronice - oscyloskopy cyfrowe, multimetry cyfrowe, czy cyfrowe analizatory widma.

Profesjonalny sprzęt dla studentów

Krzysztof Turchan jest absolwentem Uniwersytetu Zielonogórskiego i pracownikiem IHP. Jego współpraca z IHP zaczęła się jeszcze podczas studiów inżynierskich (kierunek elektronika i telekomunikacja). Tytuł magisterski zdobył z informatyki. Teraz sam poprowadzi zajęcia dla studentów. Mówi, że sprzęt będący na wyposażeniu nowo powstałego laboratorium jest identyczny jak ten, którego używają profesjonaliści.

- Dla studenta, który może z niego korzystać w trakcie nauki, a potem podejmie pracę to ogromny plus – stwierdza Turchan. - Elektronicy i programiści powinni umieć korzystać z podobnych urządzeń.

Joint Lab już niebawem zostanie udostępniony jako jedna z sal do praktycznej nauki zawodu.

- To bardzo ciekawe przedsięwzięcie - podsumowuje Turchan. - Już od grudnia będę prowadził kolaboratoria, co będzie dla mnie bardzo fajnym doświadczeniem i mam nadzieję, że studenci potraktują mnie bardziej jak starszego kolegę niż wykładowcę - uśmiecha się naukowiec.

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Konferencja "Ślady przeszłości, wyzwania przyszłości.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto