Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O stosunkach palestyńsko-izraelskich, czyli "Zastrzelić Gazę" w Centrum Sztuki Filmowej

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
W piątkowy wieczór sala kinowa Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach wypełniła się widzami, którzy przyszli na projekcję filmu "Zastrzelić Gazę". Obraz sprowokował ciekawą dyskusję, w której katowiczanie i nie tylko wypowiadali się o stosunkach między Palestyną a Izraelem.

Pokaz filmu wpisuje się w globalną akcję, której celem jest upamiętnienie zakończenia bombardowania Strefy Gazy w styczniu zeszłego roku. Jedna z bohaterek filmu _"Zastrzelić Gazę"/"To shoot an Elephant" _obecna na projekcji - Ewa Jasiewicz - zaznaczyła już na samym początku spotkania, że film jest stronniczy. - Nie chodzi w nim jednak o przedstawienie sytuacji politycznej między dwoma zwaśnionymi państwami, lecz o ukazanie dramatu humanitarnego ludzi, którym przyszło żyć w okupowanej strefie - mówiła Jasiewicz.

Autorami tego dokumentu jest Alberto Arce i Mohammad Rujailah. Film trwa ponad dwie godziny i mimo, że można mu zarzucić niedoskonałości techniczne, przeskakiwanie z wątku na wątek, jednak poraża on autentycznością i realizmem. Przedstawia sytuację z samego serca konfliktu palestyńsko - izraelskiego ukazując widzom codzienne życie Palestyńczyków w Strefie Gazy.

W środku Ewa Jasiewicz, która jest naocznym świadkiem działań wojennych w Strefie Gazy | Fot. Krzysztof Gierak

Twórcy dokumentu, jako nieliczni cudzoziemcy przedostali się do oblężonej Strefy, mimo izraelskiej blokady zagranicznych mediów i organizacji humanitarnych. Stworzyli oni naoczne świadectwo z operacji "Płynny Ołów", czyli 22-dniowego ataku lotniczego, morskiego i lądowego wojsk izraelskich na Strefę Gazy. "Decydowaliśmy, że dołączymy do ekipy karetek pogotowia, konfrontując się w wyobraźni z tymi dziennikarzami, którzy piszą raporty chroniąc się na tyłach wojsk. Każdy może wybrać stronę, z której zdaje relację" możemy przeczytać w relacji Alberto Arce.

Po projekcji odbyła się dyskusja z widzami na sali, w której udział wzięli m.in. wspomniana już jedna z bohaterek filmu - Ewa Jasiewicz, Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – Edycja Polska oraz przedstawiciele społeczności palestyńskiej w Katowicach.

Dyskutowano m.in. o podłożach konfliktu, wyjaśniono podłoże terroryzmu palestyńskiego, relacje opinia międzynarodowa, a wydarzenia w Strefie Gazy, polityce obydwu zwaśnionych państw oraz codziennej sytuacji cywilów, którym przyszło żyć na oblężonym terytorium. Opowiedziano m.in. o bezradności Palestyńczyków, akcjach ratowania ludzi ze świeżo zbombardowanych budynków. Dyskusja nie przerodziła się jednak w antyizraelski czy tym bardziej antysemicki schemat. Poruszono również bierność Polski oraz przyzwolenie naszego kraju na opisywaną sytuację.

Cały film zobaczyć można klikając tutaj. Dostępna jest też wersja z polskimi napisami. Polecamy!


MMSilesia: Imprezowy rozkład jazdy



Repertuary filmowe

Spektakle teatralne

Festiwale, festiwale

Imprezy
do rana

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto