Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Wigiliach naszych przodków w Muzeum w Ochli

Damian Danak
Lekcje na temat tradycji bożonarodzeniowych proponuje uczniom lubuskich szkół Muzeum w Ochli. Wśród propozycji są "Wigilie naszych przodków", "Tradycyjne ozdoby - nie tylko choinkowe", "Jasełkowy teatr cieni".

Podczas lekcji uczestnicy poznają dawne zwyczaje rodzinne związane z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Poprzedzają je badania ankietowe prowadzone przez uczniów w kręgach ich rodzin. Pytania w "Ankiecie domowego etnografa” dotyczą informacji o tradycjach wigilijnych przekazanych rodzicom uczniów przez ich przodków ze strony mamy i taty. Informacje zebrane w przygotowanej ankiecie wychowawca omawia z uczniami na lekcji, następnie wraz pracownikiem Muzeum ustala - w porozumieniu z rodzicami - program scenariusza lekcji. Uczniowie danej klasy, podzieleni na kilka zespołów zadaniowych wraz z wybranymi do pomocy członkami rodzin (mamy, babcie itp.) przejmują „gospodarowanie” w wyznaczonej do lekcji chałupie. Następnie, wychowawca klasy wspólnie z pracownikiem Muzeum w Ochli według ustalonego scenariusza wprowadza uczestników w przeżywanie kolejnych etapów „Wieczerzy wigilijnej naszych przodków". Uczniowie poznają bogatą symbolikę:

- wykonywanych tego dnia czynności,

- wystroju izby,

- ozdób choinkowych,

- nakrycia stołu i spożywanych potraw,

- obdarowywania się upominkami

- kolędowania.

Z tej oferty - w zaproponowanej według własnego uznania formie mogą skorzystać rodziny, grupy znajomych, zakłady pracy itp. Na życzenie można zamówić też "Świętego Mikołaja" czy muzykanta.

Tradycyjne ozdoby - nie tylko choinkowe

Zajęcia artystyczne związane z plastyką bożonarodzeniową, realizowane w specjalnie zaaranżowanych wnętrzach zabytkowych chałup. Podczas lekcji uczniowie mają możliwość zapoznania się z historią i symboliką świątecznej choinki. Poznają również znaczenie innych elementów bożonarodzeniowego wystroju wnętrz mieszkalnych. Ważnym etapem omawianych lekcji będzie część pokazowa i praktyczna. Uczestnicy będą zgłębiać tajniki techniczne i rozwijać swoje umiejętności plastyczne wykonując ozdoby z materiałów naturalnych, takich jak: słoma zbóż, słoma kukurydzy („łabuz”), siano, różnego rodzaju ziarna, wełna oraz kolorowa bibuła.

Jasełkowy teatr cieni

To propozycja, zaczerpnięta ze zwyczaju kolędowania w okresie bożonarodzeniowym. Uczniowie uczestniczący w lekcjach zapoznają się z warsztatem plastycznym i teatralnym. Sami wykonują tekturowe postaci do spektaklu, który potem realizują. Wiedzę i umiejętności zdobyte podczas lekcji będą mogli wprowadzać do tradycji świątecznych w swoim rodzinnym domu, pobudzając całą rodzinę do wspólnego śpiewania kolęd towarzyszących poszczególnym scenkom teatralnym.

Chętnych do skorzystania z naszych propozycji prosimy o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne pod nr tel. 068 321 11 93 (bądź bezpośrednio w biurze Działu Oświatowego) w celach informacyjno-organizacyjnych. O przyjmowaniu grup będzie decydowała kolejność przyjętego zgłoszenia. Lekcje są odpłatne.

Wystawa szopek i ozdób bożonarodzeniowych w muzeum w Ochli


Zachęcamy do samodzielnego dodawania materiałów na naszej stronie.

Sam/a opublikuj swój artykuł lub swoje zdjęcia.

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Organizujesz imprezę? Chcesz o jakiejś imprezie powiadomić? To proste!

Masz problemy z dodaniem tekstu? Pisz do nas, pomożemy. Adres redakcji:[email protected] lub [email protected]


od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto