Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy poświęconej Zesłańcom Sybiru w Zielonej Górze

Redakcja
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Nekropolii Zielonogórskiej, poświęconej Zesłańcom Sybiru i obchody Dnia Sybiraka w Zielonej Górze - 17 września 2020 roku.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Nekropolii Zielonogórskiej, poświęconej Zesłańcom Sybiru i obchody Dnia Sybiraka w Zielonej Górze - 17 września 2020 roku. Jacek Katos
Dzień Sybiraka w Zielonej Górze obchodzono na Nekropolii Zielonogórskiej, gdzie uroczyście odsłonięto tablicę, poświęconą Zesłańcom Sybiru. W niedzielę ciąg dalszy obchodów, a jeszcze to nie wszystko. Sybirakom bowiem zależy, by młode pokolenia nie zapominało o losach tych, którzy znaleźli się na nieludzkiej ziemi.

W czwartek, 17 września, na Nekropolii Zielonogórskiej spotkali się Sybiracy, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, Kościoła katolickiego, mieszkańcy miasta, by wspólnie uczcić ustanowiony przez Sejm - Dzień Sybiraka. Uroczystość była dobrą okazją do odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej Zesłańcom Sybiru. To kolejny znak pamięci, o który zadbali członkowie Związku Sybiraków.

Odchodzi nas coraz więcej, znaki pamięci są potrzebne

Pamiątkową tablicę odsłonili: prezes oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze Wacław Mandryk, wicewojewoda Wojciech Perczak, wicemarszałek Łukasz Porycki, wiceprezydent Zielonej Góry - Dariusz Lesicki, ks. bp. Paweł Socha.

W. Mandryk pokreślił, że w wyniku czterech zsyłek na Sybir wywiezionych zostało 1,3 mln Polaków. 450 tysięcy, w tym 150 tysięcy, zmarło,
- Papież, święty Jan Paweł II nazwał to okrucieństwo Golgotą Wschodu. Nie możemy o nie zapominać - mówi prezes.- Sybiracy przecież walczyli w Armii Andersa, Berlinga. A o nich się zapomina, marginalizuje...
Członkowie oddziału Związku Sybiraków bardzo dbają o znaki pamięci… Są tablice, sztandary, pomniki (m.in. Matki Sybiraczki przy dworcu PKP). Oddział wydał dwie książki - „Matki Sybiraczki…” oraz „Zielonogórscy Sybiracy” (z wykazem wszystkich członków). Powstają Kluby Wnuczka, a Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego otrzymał imię Zesłańców Sybiru (w kwietniu rada miasta przyjęła stosowną uchwałę).

Szkoła imieniem Zesłańców Sybiru

W zielonogórskim oddziale Związku Sybiraków obecnie jest około 1,2 tys. członków. A kiedy go zakładano w 1989 r., było ich ponad 4 tysiące. W całym kraju żyje dziś około 23 tysięcy Sybiraków
- Jesteśmy świadkami żywej historii - podkreśla Sybirak Marian Szymczak, obecny na czwartkowej uroczystości. - Co roku coraz więcej nas odchodzi. Dlatego zależy nam, by przekazać nasze wspomnienia, stąd m.in. spotkania z młodzieżą.

Takie spotkania odbywały się m.in. z uczniami Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze, w których Technikum nr 5 oraz Szkoła Branżowa nr 1 pierwszego stopnia otrzymały imię Zesłańców Sybiru.
Jak mówi dyrektor placówki Bożena Bogucka - nadanie imienia to zwieńczenie szeregu działań, które się odbywały m.in. żywe lekcje historii. Oficjalne nadanie imienia zaplanowane jest na 10 listopada, kiedy to wręczony zostanie także nowy sztandar.

Niedzielna msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela

Czwartkowe uroczystości na Nekropolii Zielonogórskiej, gdzie znajduje się wiele znaków pamięci, poświęconych bohaterom drugiej wojny światowej, było okazją do wspomnień, często bardzo bolesnych także po latach. Przez lata nie wolno było mówić o tym, co przeżyli na nieludzkiej ziemi. To jeszcze bardziej bolało, bo była obawa, że za jakiś czas nikt nie będzie pamiętał o okrutnych wydarzeniach. Obchody Dnia Sybiraka jeszcze się nie kończą.
- Zapraszamy w niedzielę o godzinie 12.00 do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela na uroczystą mszę świętą, odprawioną w intencji Sybiraków - mówi Wacław Mandryk. - Po mszy przejdziemy pod pomnik Matki Sybiraczki, by złożyć tam kwiaty, zapalić znicze...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto