Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ognisko ptasiej grypy w pow. zielonogórskim. Zwierzęta cierpią, hodowcy tracą pieniądze

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Nie stwierdzono nigdy zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Pomimo tego zaleca się ostrożność, w szczególności wśród hodowców drobiu, ponieważ wirusy mogą mutować.
Nie stwierdzono nigdy zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Pomimo tego zaleca się ostrożność, w szczególności wśród hodowców drobiu, ponieważ wirusy mogą mutować. Pixabay
W Polsce w tym roku pojawiły się już 24 nowe ogniska ptasiej grypy. Ostatnie z nich stwierdzono 16 lutego w Trzebiechowie, w powiecie zielonogórskim.

Ptasia grypa przybiera na sile, a jej nowe ogniska pojawiają się także w województwie lubuskim. Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył nowe ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Trzebiechowie, w powiecie zielonogórskim. Choroba została zlokalizowana w gospodarstwie niekomercyjnym z 37 kurami, dziewięcioma perliczkami i trzema kaczkami.

Szybkie tempo rozprzestrzeniania się ptasiej grypy

Grypa rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie i powoduje straty w całym regionie

- mówi Powiatowa Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze Natalia Wojniusz. Ptaki ze stwierdzonego ogniska choroby muszą zostać wybite, a następnie poddane utylizacji. - Zwierzęta zakażone padają w krótkim czasie, a reszta zwierząt w ognisku choroby musi zostać poddana eutanazji - dodaje kobieta.

Czytaj też: Lipki Małe. Bocian Grześ wrócił do nas wcześniej i trafił na mrozy. Opiekuje się nim rolnik. Bociek nauczył się korzystać z gościny

Po likwidacji stada, hodowcę czeka jeszcze dużo pracy - m.in. sprzątanie, mycie, dezynfekcja i odtłuszczanie. Tak rygorystyczne środki są uzasadnione, wirus HPAI łatwo się przenosi dalej.

Każde nowe ognisko to dramat dla hodowców. My jako Krajowa Rada Drobiarstwa robimy wszystko, co możemy. Jednak zdajemy sobie sprawę, że zatrzymanie grypy jest bardzo trudne

- powiedział Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny KRD.

Zobacz też: Setki martwych łabędzi na Pomorzu. Służby apelują o niezbliżanie się do ptaków

Ptasia grypa a człowiek

Jak podaje Krajowy Lekarz Weterynarii, nie stwierdzono nigdy zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Pomimo tego zaleca się ostrożność, w szczególności wśród hodowców drobiu, ponieważ wirusy mogą mutować.
Jak zaznacza lekarz weterynarii, mięso od zakażonych zwierząt w żadnym wypadku nie nadaje się do spożycia. Jest ono utylizowane po zagazowaniu lub padnięciu zwierząt.

A czy to możliwe, by chory ptak jednak trafił do rzeźni, a następnie do sprzedaży? Powiatowa Lekarz Weterynarii wyklucza taką możliwość. Zwierzęta w rzeźni są badanie przed i po uboju. -Jeśli na tym etapie występują jakieś objawy chorobowe, my jako lekarze, jesteśmy w stanie to zauważyć - mówi Wojniusz.

Czytaj też: Rolnicy to (prawie) milionerzy. Tyle są warte grunty przeciętnego gospodarstwa w Lubuskiem. Jak wypadamy na tle innych?

Jeśli jednak ktoś miałby jeszcze jakieś obawy, w przypadku przeciętnego konsumenta drobiu lub jaj, aby się uchronić, wystarczy zachowanie higieny i poddawanie produktów obróbce termicznej.

Obszary zagrożone w Lubuskiem

Wokół ognisk ptasiej grypy wyznacza się obszary zagrożone (do trzech kilometrów) i zapowietrzone (do dziesięciu kilometrów). Według rozporządzenia wojewody lubuskiego, 11 lutego za obszar zagrożony uznano:

  • "w powiecie krośnieńskim, w gminie Gubin miejscowości: Gubinek, m. Gubin, Budoradz;
  • w powiecie gorzowskim, w gminie Lubiszyn: Kozin, Smoliny, Mystki, Gajewo, Ściechówek, Chłopiny,Ściechów, Dzikowo, Buszów, Brzeźno, Lubiszyn, Kretkowo;
  • w powiecie zielonogórskim:
    - w gminie Kargowa: Kargowa, Nowy Jaromierz, Stary Jaromierz i Obra Dolna,
    - w gminie Babimost: teren leśny,
    - gminie Nowogród Bobrzański miejscowości: Dobroszów Mały, Dobroszów Wielki, Białowice;
  • w powiecie żarskim,
    - w gminie Żary miejscowości: Dąbrowiec, Włostów, Bieniów, Biedrzychowice Dolne, Łukawy, Lubanice, Surowa, Drożków, Lubomyśl, Grabik, Kadłubia, Olszyniec, Marszów, m. Żary,
    - w gminie Jasień – teren leśny;
  • w powiecie żagańskim:
    - w gminie Żagań miejscowości: Kanada, Młyniska, Gorzupia Dolna, Gorzupia, Miodnica, Gryżyce, Pożarów, Stary Żagań, Puszczyków,
    - w gminie Brzeźnica, miejscowość: Stanów".

Czytaj też: Na wsi dochodzi do absurdów. Masz Covid-19, dostajesz 150 zł, a twój zdrowy domownik - 1300 zł

Objawy u ptaków

Na zakażenie wirusem podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków. Jak podaje główny inspektorat weterynarii, te zakażone wydalają go z kałem, wydzieliną z oczu i dróg oddechowych, a nawet z wydychanym powietrzem.
Grypę ptaków można ogółem podzielić na dwa typy - nisko zjadliwą grypę ptaków (LPAI) oraz wysoce (HPAI). W drugim wypadku objawy to głównie:

  • depresja
  • łzawiene
  • kichanie
  • duszność
  • obrzęk głowy
  • spadek lub brak produkcji jaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto