Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla! Pisarka w dzieciństwie mieszkała w Klenicy

Zdzisław Haczek Wojciech Rogacin
Olga Tokarczuk w Galerii BWA w Zielonej Górze w 2015 r., na Starym Rynku w Zielonej Górze w 2017 r. oraz na festiwalu Pol'and'Rock 2019
Olga Tokarczuk w Galerii BWA w Zielonej Górze w 2015 r., na Starym Rynku w Zielonej Górze w 2017 r. oraz na festiwalu Pol'and'Rock 2019 Lucyna Lewandowska/WOŚP
Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok! Wielki sukces polskiej pisarki, która została doceniona za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Olga Tokarczuk pochodzi „stąd”. Urodziła się w Sulechowie i pierwsze 10 lat życia spędziła w Klenicy, gdzie jej rodzice byli nauczycielami na uniwersytecie ludowym.

Czytaj również: Literacka Nagroda Nobla: Olga Tokarczuk otrzymała Nobla z literatury za 2018 rok. Peter Handke laureatem nagrody za 2019 rok

- Wszyscy jesteśmy Odrzani Polacy! – mówiła Olga Tokarczuk w marcu 2017 r. na Starym Rynku w Zielonej Górze, gdzie Biblioteka Norwida zorganizowała plenerową wystawę „Olga Tokarczuk na świecie. Przekłady. Odgłosy prasy. Fotografie”. Były na niej materiały z prywatnego archiwum pisarki - głównie książki, recenzje, fotografie. A także wszystkie obcojęzyczne wydania jej książek (ponad 100), w tym przełożone na język chiński, japoński i hindi, ponadto mało znane zdjęcia wykonane w różnych okolicznościach: podczas spotkań autorskich, targów książki i konferencji, ale także w sytuacjach mniej oficjalnych.

Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!- Olga Tokarczuk

Zobacz też: Olga Tokarczuk. Jak wygląda jej praca nad książkami?

30 czerwca 2019 r. Olga Tokarczuk przyjechała do sali wiejskiej w Klenicy na uroczystość z okazji 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Kleniczanie, który działał w latach 1969 – 1971. Pisarka była gościem honorowym wydarzenie, gdyż to jej ojciec był kierownikiem zespołu Kleniczanie.

Wizyta Olgi Tokarczuk w Zielonej Górze [WIDEO]

Literacka Nagroda Nobla: Olga Tokarczuk otrzymała Nobla z literatury za 2018 rok.

Zobacz wideo: Wyciąga nas z klatki, w której na własne życzenie się znaleźliśmy". Olga Tokarczuk po otrzymaniu nagrody Bookera za "Biegunów" w 2018 r.

wideo: TVN24

Literacka Nagroda Nobla znów w polskich rękach

23 lata po nagrodzie dla Wisławy Szymborskiej znów mamy powód do dumy. Olga Tokarczuk jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Wcześniej noblowskim laurem nagrodzono tylko Wisławę Szymborską. W uzasadnieniu nagrody Akademia napisała, że uhonorowano Polkę za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia.

Olga Tokarczuk. Pisarka urodziła się w Sulechowie

Pisarka urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskimi po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy i w całości poświęciła się pisaniu. Mieszka na Dolnym Śląsku, prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zadebiutowała w 1979 r. na łamach młodzieżowego pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 r. Wydała wówczas „Podróż ludzi Księgi”. W 1995r. ukazała się druga powieść autorki, „E.E.” - o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się także wydana w 1996r. powieść „Prawiek i inne czasy”.

W pierwszej połowie października 2007 r. ukazała się powieść „Bieguni”. Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspomina, że większość notatek robiła w czasie podróży. „Ale nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy”. Jak mówi sama Tokarczuk, „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.

Sporą popularnością cieszyły się jej gawędziarskie „Księgi Jakubowe” z 2014 r., rozgrywające się w czasach I Rzeczypospolitej. Na podstawie jej powieść „Prowadź mój pług przez kości umarłych” Agnieszka Holland nakręciła w 2017 r. film „Pokot”.

Nagrody Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk uhonorowana została dotąd licznymi nagrodami, m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Paszportem Polityki oraz sześcioma nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike” (zdobyła ją w 2008 r.). 22 maja 2018 r. ogłoszono, że książka „Bieguni”, w tłumaczeniu Jennifer Croft, wydana pod angielskim tytułem „Flights”, zdobyła nagrodę The Man Booker International Prize. Z kolei w lipcu 2019 r. Tokarczuk otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski za „Księgi

Akademia noblowska ogłosiła dziś laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Przyzna aż dwie nagrody w nadziei, że pomoże to odbudować prestiż tego wyróżnienia nadszarpnięty seksualnym skandalem, jaki wybuchł przed rokiem w kierownictwie Akademii Szwedzkiej. Skutkowało to nieprzyznaniem literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla! Pisarka w dzieciństwie mieszkała w Klenicy - Gazeta Lubuska

Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto