MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opłata za śmieci ograniczona, możliwe trzy kosze na śmieci zamiast pięciu. Nowe prawo z podpisem prezydenta

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Segregacja odpadów jest dla części osób uciążliwa, jednak dużo częściej skarżymy się na wysoką opłatę za śmieci.
Segregacja odpadów jest dla części osób uciążliwa, jednak dużo częściej skarżymy się na wysoką opłatę za śmieci. Jacek Smarz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządy będą mogły wprowadzić kilka nowatorskich rozwiązań.

Opłata za śmieci nie będzie już mogła rosnąć w nieskończoność. Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej wprowadza maksymalną wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami. Gminy będą też miały możliwość zmniejszenia liczby wymaganych koszy na śmieci, a także wprowadzenia nalepek na worki z kodami kreskowymi, które pozwolą zidentyfikować osoby źle segregujące odpady. Część nowych przepisów wejdzie w życie krótko po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (czyli jeszcze w tym roku), a pozostałe od 1 stycznia 2022 r.

Opłata za śmieci z maksymalną wysokością

Nowe prawo narzuca gminom maksymalną wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Chodzi o opłatę obliczaną od ilości zużytej wody, którą wprowadza coraz więcej samorządów. Teraz ta opłata nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na osobę ogółem za gospodarstwo domowe, czyli około 150 zł. Oznacza to, że po zmianach część rodzin zapłaci za odpady mniej.

Nowelizacja ustawy otwiera też furtkę do dalszych obniżek opłat. Gminy zyskają bowiem możliwość dopłacania do gospodarki odpadami, co wcześniej było zabronione. Do tej pory koszty związane ze śmieciami musiały bowiem być w całości pokrywane z opłat mieszkańców.

Trzy kosze na śmieci zamiast pięciu za zgodą rządu

Dziś wszyscy bez wyjątku muszą segregować odpady na pięć frakcji. Tymczasem nowe prawo pozwoli gminom wprowadzić na swoim obszarze (lub jego części) segregację na trzy frakcje. Dzięki temu mieszkańcom wystarczą w domach trzy kosze na śmieci zamiast pięciu. Jest jednak kilka ważnych zastrzeżeń:

  • żeby uprościć segregację odpadów, gmina musi najpierw uzyskać zgodę od Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
  • po uproszczeniu segregacji śmieci nadal nie będzie wolno mieszać wszystkiego ze wszystkim, a jedynie szkło z plastikiem i metalem.

Z powodu tych ograniczeń należy oczekiwać, że większość samorządów pozostanie jednak przy segregacji na pięć frakcji.

Indywidualna segregacja w blokach, czyli nalepki z kodami

Obecnie jest spory problem z odpadami w blokach – jeśli część osób nie segreguje poprawnie, ich tożsamość trudno ustalić. Po zmianach w prawie samorządy będą mogły wprowadzić indywidualne rozliczanie opłat za wywóz odpadów. Jeśli gmina stworzy odpowiednią uchwałę, mieszkańcy bloków otrzymają nalepki z indywidualnymi kodami kreskowymi, które będą musieli nalepiać na swoje worki. Dzięki kodom ustalenie, kto źle gospodaruje odpadami, stanie się bardzo łatwe.

Problem jednak w tym, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe musiałyby w takim przypadku same zapłacić za przystosowania śmietników do nowego systemu. Gminy z kolei musiałyby z własnej kieszeni pokryć koszty m.in. stworzenia i dystrybucji naklejek oraz zakupu oprogramowania do ich obsługi. W praktyce zatem większość samorządów zostanie zapewne przy dotychczasowym systemie.

Nieruchomości niezamieszkane włączone do systemu

Ostatnia istotna zmiana, jaka dokona się w ramach nowelizacji ustawy, to danie gminom możliwości włączenia nieruchomości niezamieszkanych (restauracji, biurowców itd.) w istniejący system gospodarki odpadami. Dziś gmina nie ma możliwości sprawdzić, czy np. taki obiekt poprawnie segreguje i utylizuje odpady. Po wejściu w życie nowych przepisów samorząd może na drodze uchwały za jednym zamachem włączyć wszystkie nieruchomości niezamieszkane w gminny system.

Właściciele takich obiektów nadal będą jednak mogli zdecydować, że wolą gospodarować odpadami inaczej. Od dnia publikacji uchwały będą oni mogli w ciągu 60 dni złożyć odpowiednią deklarację, a wówczas zostaną wyłączeni z gminnego systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłata za śmieci ograniczona, możliwe trzy kosze na śmieci zamiast pięciu. Nowe prawo z podpisem prezydenta - RegioDom.pl

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto