Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle, muzeum , galeria. Co po Zastalu? [ZDJĘCIA]

kali
Teren Zastalu - Zielona Góra - stan z lutego 2019 roku
Teren Zastalu - Zielona Góra - stan z lutego 2019 roku Mariusz Kapała / GL
Ostatnio jest głośno o Zastalu. A to za sprawą wystawy w muzeum, która cieszy nie tylko byłych pracowników. A ostatnio dyskusji radnych, dotyczącej przyszłości tego miejsca...

Polska Wełna, Zastal, Falubaz to symbole miasta. Przez lata dawały zatrudnienie, organizowały pracownikom i ich rodzinom czas wolny. Dlatego z taką sympatią kojarzą się mieszkańcom. To w nich często nawiązywano przyjaźnie, miłości... Nic więc dziwnego, że chcemy upamiętnić dawne zakłady, choćby nazwą ronda, jak to jest w przypadku Zastalu (wiele osób podpisało się pod wnioskiem).

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA TEREN ZASTALU

Przyszłość Zastalu

Radni rozpoczęli zaś we wtorek (26 lutego br.), przyjęciem stosownej uchwały, dyskusję nad przyszłością tego miejsca. Teren należy do prywatnych właścicieli, ale miasto może wskazać przyjętymi dokumentami, co w przyszłości mogłoby tu powstać. Pomysłów jest wiele. Od galerii handlowej, przez osiedle mieszkaniowe, muzeum, park przemysłowy...

Co i jak budować w przyszłości w mieście? Dyskusja na ten temat była gorąca, a wywołały ją projekty uchwał dotyczące m.in. terenu Zastalu czy śródmieścia.

Temat Zastalu wzbudza duże emocje. To duży teren w centrum miasta. Jak podkreśla wiceprezydent Dariusz Lesicki, warto się zastanowić, jak można ten obszar zagospodarować.

Muzeum, galeria handlowa?

Część osób chce, by zrobić tam obszar rekreacyjny. Inni uważają, że najlepszym rozwiązaniem byłaby druga galeria handlowa. Połączona z okolicą dworca PKP. Tak też dzieje się w innych miastach np. w Poznaniu. A może jednak powinien zostać tam przemysł? Nie brakuje też głosów, że to idealne miejsce na osiedle mieszkaniowe? Są sygnały, że powinno się tu pozostawić dawne ślady, stworzyć muzeum, zrewitalizować budynki pod handel czy usługi...

- Pamiętajmy, że ten teren nie należy do miasta. Możemy zaproponować pewne rozwiązania - podkreśla wiceprezydent. - Chcemy, żeby to był obszar rozwojowy. Wszędzie, gdzie chcielibyśmy coś budować, musimy się liczyć z wycinką lasu. Tu nic wycinać nie trzeba.

Radny Jacek Budziński (PiS) pytał, czy miasto nie mogłoby odkupić terenu? Na co wiceprezydent odpowiedział, że spółka jest zadłużona, nie tylko wobec miasta. Nie stać samorządu na taki ruch.

Może jednak uda się stworzyć tam park przemysłowy?

Takiego rozwiązanie nie widzą nie tylko władze miasta. Radny Sławomir Kotylak (PO) potwierdza, że byli tu już inwestorzy, którzy po wizycie stwierdzali, że nie da się już dziś w takich warunkach prowadzić przemysłu kolejowego.

Radną Anitę Kucharską - Dziedzic (Ruch Miejski Zielona Góra) interesowało, czy nie można by zrewitalizować tego miejsca w ramach unijnych funduszy.

- Nie możemy inwestować nie na swoim terenie, chyba że udałoby się w ramach egzekucji pozyskać obszar... Tak czy siak warto zastanowić się, co w przyszłości, perspektywie 10 lat, mogłoby tam powstać...

Co o tych pomysłach sądzą mieszkańcy?

- Ja bym chciała, by śladem Poznania stworzyć tu drugą galerię handlową. Jedna w 140-tysięcznym mieście to stanowczo za mało - mówi Iwona Różyczka. - Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w weekendy w Focusie. Ludzie chcą takich miejsc.

- Nasz dworzec wygląda nieciekawie, jak w małym miasteczku. Nie to co w Szczecinie czy Poznaniu, dlatego pomysł połączenia go z galerią handlową wydaje się mi najlepszy - uważa Tomasz Wachalewski.

- Powinien zostać teren przemysłowy. To dobre miejsce do prowadzenia jakiejś gospodarki. Miejsca pracy są zawsze potrzebne. Nie tylko w strefie - dodaje Stefan Bratek.

- Może osiedle mieszkaniowe? Położenie jest dobre i dobrze skomunikowane - mówi Oskar Burgielewicz.

- Przede wszystkim to zależałoby mi, żeby zachować tam, niezależnie co powstanie, stare obiekty, zabytkowe budynki. Najlepiej byłoby tam stworzyć muzeum kolejnictwa albo historii Zielonej Góry, w tym najważniejszych zakładów jak Polska Wełna czy Zgrzeblarki - mówi Henryk Gurcew.

A co Państwo o tych pomysłach sądzicie?

POLECAMY RÓWNIEŻ:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Osiedle, muzeum , galeria. Co po Zastalu? [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto