MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto laureaci nagród kulturalnych Zielonej Góry! Wśród nich nasz dziennikarz

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała / GL
Tradycyjnie podczas Winobrania wręczane są nagrody kulturalne. Tym razem uroczystość odbyła się w nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej. Prezydent miasta Janusz Kubicki wraz z przewodniczącym rady Piotrem Barczakiem oraz nowym gospodarzem miasta - Bachusem - wręczył 11 wyróżnień. Do kogo trafiły?

- Miasto to nie mury a ludzie. Zawsze z zazdrością patrzę na wasze dokonania. Ludzie kultury dają miastu tysiące różnych barw, tworzą klimat Zielonej Góry. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez waszej twórczości. Proszę o więcej – mówił Janusz Kubicki, gratulując tegorocznym laureatom.
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Zielona Góra nagrody kulturalne mogą być przyznane osobom fizycznym i podmiotom za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury na rzecz miasta w twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyboru zgłoszonych kandydatów dokonuje komisja powołana przez prezydenta miasta. W tym roku przyznano 11 nagród.

Nagrodę kulturalną dedykował wszystkim którzy z nim współpracowali

Wśród laureatów znalazł się nasz redakcyjny kolega, Leszek Kalinowski, który od 30 lat uczestniczy i opisuje kulturalne wydarzenia, Nagrodę zadedykował osobom, z którymi przez te lata współpracował. Nie tylko jako dziennikarz, ale także wolontariusz podczas wielu akcji i mniej formalnych działań.
– Dużo działań kulturalnych prowadziłem poza pracą współpracowałem z młodzieżą, seniorami, stowarzyszeniami i fundacjami. Nie wszystkie te moje aktywności były widoczne, ale sprawiały ogromną satysfakcję – mówił L. Kalinowski. – . Ludzie są dla mnie najważniejsi.

Nagrody kulturalne miasta Zielona Góra rozdane. Kto w tym roku został wyróżniony? Zobacz!
Mariusz Kapała / GL

Dziękowali za nagrodę wierszem i rapem

Nagrodę odebrała też dr hab. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt, prof. UZ z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, która dzięki swojemu tacie drowi Stefanowi Dąbrowskiemu zainteresowała się historią Zieloną Góry i stała się ona dla niej wielką pasją. Dzięki niemieckojęzycznym materiałom możliwe jest dokładne poznanie przeszłości miasta i dzielenie się tą wiedzą z innymi. Niebawem poznamy np. ciekawe dzieje miasta z czasów czarownic.
Wśród wyróżnionych znalazł się Radosław Blonkowski „Rademenez”, od ponad 20 lat związany z kulturą hip-hop. Obecnie można go znaleźć na Winobraniowym Breakowisku, gdzie prowadzi animacje taneczne i artystyczne. Jednym z jego największych osiągnieć jest ustanowienie, a następnie pobicie własnego rekordu Polski we freestyle’owym rapowaniu bez przerwy. Rademenez podziękował jury rapując... Zapowiedział też, ustanowienie kolejnego rekordu - do 36 godzin (obecny jego rekord to 24 godziny rapowania). .
Kulturalną nagrodę odebrała też poetka Jolanta Marciniszyn, publikująca pod pseudonimem Jolanta Pytel, która podziękowała za wyróżnienie wierszem. A także poeta Czesław Sobkowiak, który nawet w pandemii wydał dwie książki, w tym jedną także w języku czeskim. Wśród laureatów znalazł się też Tadeusz Dobosz, znany ostatnio z odnowienia pomnika swojego autorstwa - Janusza Korczaka. I jak mówił, liczy na to, że znajdą się fundusze na odnowienie innych jego rzeźb w mieście, bo czas zrobił swoje...

Nagrody kulturalne miasta Zielona Góra rozdane. Kto w tym roku został wyróżniony? Zobacz!
Mariusz Kapała / GL

Wkrótce o Zielonej Górze usłyszą miliony

Przemysław Piotrowski - kiedyś dziennikarz "Gazety Lubuskiej" - obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych literatów z naszego miasta na arenie ogólnopolskiej. Największą popularność przyniósł mu cykl książek kryminalnych o Igorze Brudnym. – Tysiące osób w kraju usłyszały o nim i o Zielonej Górze, a już wkrótce usłyszą miliony – mówił tajemniczo.
Laureatem nagrody kulturalnej został w tym roku także Igor Myszkiewicz, który pasję -opisywania i rysowania Zielonej Góru - odziedziczył po tacie, hostoryku Wiesławie Myszkiewiczu. I to jemu dedykował tę nagrodę.
Nagrodę odebrał zielonogórski zespół Cadillac, który od ponad 30 lat z powodzeniem wykonuje repertuar zespołów Pink Floyd i Led Zepeelin.
Przedstawiciele zespołu dziękowali za nagrodę i podkreślali, że największą satysfakcję mają wtedy, jeśli kogoś zainspirują wykonywaną muzyką.
Wyróżniona została także artystka Barbara Bańda, która nie mogła odebrać osobiście nagrody oraz Publiczna Biblioteka w Zielonej Górze Zawadzie.
Czy Maryla Rodowicz pojechałaby na Eurowizję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto