Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć tysięcy książek! Otwarcie biblioteki księdza Banasia. Czytelnicy z całej Polski mogą przeczytać unikatowe dary

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Symboliczne otwarcie biblioteki księdza Olgierda Banasia - Sulechów - 12 kwietnia 2022 roku
Symboliczne otwarcie biblioteki księdza Olgierda Banasia - Sulechów - 12 kwietnia 2022 roku Tomasz Rybarczyk
Biblioteka w Sulechowie powiększyła swoje zbiory o 5 tysięcy woluminów. Przekazał je ks. Olgierd Banaś. Wiele z tych książek to unikaty. Dostęp do nich – dzięki nowoczesnej technologii – będą mieli czytelnicy z całej Polski!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Sulechów powiększyła swoje zbiory. Darczyńcą tak imponującego zbioru jest ksiądz Olgierd Banaś, który do niedawna był proboszczem parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa w Łęgowie.

Ksiądz Olgierd Banaś - pasjonat literatury

Ksiądz Banaś w lokalnym środowisku od lat jest znany jako pasjonat literatury. Przez ponad 31 lat zgromadził cenną literaturę z wielu dziedzin: historii, architektury sakralnej, religioznawstwa, jak również botaniki czy zoologii. Z wykształcenia technik-leśnik i wielki miłośnik przyrody. Obejmując probostwo w Łęgowie, stał się opiekunem zabytków. W parafii, w której pełnił posługę kapłańską mieści się perełka architektury - kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku. To właśnie ten zabytek stał się oczkiem w głowie proboszcza. Za dzieło ratowania sakralnego dziedzictwa kulturowego oraz opiekę nad unikatowym kościołem drewnianym w Klępsku 19 czerwca 2007 roku uchwałą rady miejskiej w Sulechowie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sulechów. A podczas XXXV sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze duchowny został wyróżniony Odznaką Honorową Zasłużony Dla Województwa Lubuskiego. Wspominany kościółek stal się oficjalnie Pomnikiem Historii.

Symboliczne otwarcie biblioteki księdza Olgierda Banasia - Sulechów - 12 kwietnia 2022 roku
Symboliczne otwarcie biblioteki księdza Olgierda Banasia - Sulechów - 12 kwietnia 2022 roku Tomasz Rybarczyk

Symboliczne otwarcie biblioteki księdza Banasia

Przekazane woluminy będą dostępne w pełni zintegrowanym systemie identyfikacji i ochrony zbiorów prolib, poprzez który czytelnicy z całej Polski będą mieli do nich dostęp. Inicjatorem zachowania unikatowych zbiorów i pozostawienia ich w gminie Sulechów był burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys.
Proces gromadzenia książek przez księdza Banasia trwał wiele lat. Przewożenie ich z parafii w Łęgowie do Sulechowa to cztery kursy wyładowanej po dach furgonetki. Kilka miesięcy trwały prace przy ich sortowaniu, spisywaniu i katalogowaniu. Następnie kilka kolejnych tygodni upłynęło przy układaniu według specyfikacji na regałach, by w efekcie końcowym mogły zostać udostępnione mieszkańcom gminy oraz osobom poszukujących ciekawostek z wielu dziedzin kultury i nauki.
Jak zaznaczył ksiądz Banaś (…) cieszę się, że moje zbiory zostały udostępnione czytelnikom. Biblioteka to takie miejsce, gdzie gromadzi się wiedzę i historię zapisaną w książkach, a ich treść będzie służyła ludzkości- nawet wtedy kiedy już nas nie będzie.
Symboliczna uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i okolicznościową kawą i herbatą. Bibliotekę księdza Banasia można odwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki miejskiej gminy Sulechów.

Symboliczne otwarcie biblioteki księdza Olgierda Banasia - Sulechów - 12 kwietnia 2022 roku
Symboliczne otwarcie biblioteki księdza Olgierda Banasia - Sulechów - 12 kwietnia 2022 roku Tomasz Rybarczyk

Ksiądz Olgierd Banaś inicjator wielu ważnych przedsięwzięć

Ksiądz Banaś urodził się w Sulęcinie. Po maturze w Technikum Leśnym w Starościnie został podleśniczym w Nadleśnictwie Sulęcin. W tym czasie rozpoczął studia teologiczne w seminarium w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1975, z rąk biskupa Wilhelma Pluty. Był wikarym w Gaworzycach, następnie w parafii pw. Świętego Mikołaja w Głogowie, a od 1984 roku proboszczem w Wysokiej Cerekwii (dzisiejszy Grodowiec) pod Polkowicami. Sześć lat później objął parafię Łęgowo pod Sulechowem. I tak zaopiekował się zabytkowym kościółkiem pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku. Odkrywał jego historię i przywracał świątyni dawny blask. Informacji o kościele szukał u wojewódzkiego konserwatora zabytków, w archiwach. Pozyskaną wiedzą dzielił się z wiernymi. Wkrótce miejscem tym zainteresowały się media, turyści. Od tego czasu powstało na temat Klępska wiele prac naukowych. Na skutek wieloletnich starań księdza Banasia, kościół został podniesiony do rangi Pomnika Historii i w 2017 roku znalazł się w zaszczytnym gronie 100 najważniejszych zabytków Polski. W 2020, w związku z pandemią był inicjatorem założenia kamery internetowej, która 24 godziny na dobę przekazuje obraz z kościoła.
Zobacz - remont odcinka Czerwieńsk - Sulechów- Zbąszynek

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto