Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna akcja w Zielonej Górze. W Światowym Dniu Zespołu Downa rekord Polski i świata został pobity u nas!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Dzień Kolorowej Skarpetki w Zielonej Górze. W akcji zorganizowanej w hali Centrum Rozrywkowo -Sportowego wzięło udział około 1,5 tysiąca zielonogórzan
Dzień Kolorowej Skarpetki w Zielonej Górze. W akcji zorganizowanej w hali Centrum Rozrywkowo -Sportowego wzięło udział około 1,5 tysiąca zielonogórzan Eliza Gniewek-Juszczak
– Bardzo się cieszymy i jesteśmy niezmiernie wzruszeni, że zielonogórzanie po raz kolejny dołączyli do naszej akcji społecznej – przyznaje dr Katarzyna Kochan z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prawie półtora tysiąca osób wzięło udział w akcji Przywitajmy wiosnę w kolorowych skarpetkach.

AKTUALIZACJA
- 4760 kolorowych skarpetek utworzyło 1190 metrowy łańcuch. Tym samym zielonogórzanie pobili nie tylko rekord Polski, ale rekord świata! - poinformował Uniwersytet Zielonogórski.

21 marca to, zarówno Pierwszy Dzień Wiosny, jak i Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji specjalną akcję zorganizowali pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Urzędu Miasta i wolontariusze stowarzyszeń Warto jest pomagać i Syndrom.

Dzień Kolorowej Skarpetki w Zielonej Górze. Bicie rekordu

Nad tym, żeby powstał jak najdłuższy łańcuch kolorowych skarpetek pracowali we wtorek zielonogórzanie w różnym wieku. Do hali CRS przyszło 51 grup z przedszkoli, szkół oraz klubów seniora. W trakcie akcji przewinęło się prawie 1,5 tysiąca osób.

Akcję zapowiadaliśmy w artykule: Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach. Nowa akcja w Zielonej Górze. Powstanie długi łańcuch wsparcia!

– Bardzo się cieszymy i jesteśmy niezmiernie wzruszeni, że zielonogórzanie po raz kolejny dołączyli do naszej akcji społecznej – przyznaje dr Katarzyna Kochan z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. – To kolejna z akcji społecznych, które organizuje nasza uczelnia. We wrześniu biliśmy rekord w sztafecie migania. Teraz chcemy zbudować najdłuższy łańcuch kolorowych skarpetek, oddając szacunek osobom z Zespołem Downa i ich rodzicom.

Celem akcji było przygotowanie jak najdłuższego łańcucha kolorowych skarpetek oraz poinformowanie o tym i zachęcenie innych miast, aby też takie metry liczyły i włączyły się w akcję wsparcia.

Dzień Kolorowej Skarpetki w Zielonej Górze. W akcji zorganizowanej w hali Centrum Rozrywkowo -Sportowego wzięło udział około 1,5 tysiąca zielonogórzan

Piękna akcja w Zielonej Górze. W Światowym Dniu Zespołu Down...

Zielona Góra. Działania dla osób niepełnosprawnych

– Myślę, że każdy z nas ma wokół siebie osoby niepełnosprawne. Dlatego stwórzmy im takie warunki, żeby zapomniały o swoich ułomnościach. Tak naprawdę one się niczym od nas nie różnią, więc warto im pomagać, być z nimi być i mówić wszystkim, że takie osoby istnieją na świecie – apeluje prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, który założył kolorowe skarpety. – Staramy się, żeby wszystkie nowe obiekty i autobusy były przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdym miejscu można zobaczyć tego efekty. Myślę, że niedługo całe miasto będzie do tego przystosowane do tego, aby te osoby mogły się bez problemu poruszać.

Prezydent Kubicki przypomniał, że kiedy obejmował stanowisko, wszystkie krawężniki były wysokie, ale zostały obniżone.

– To dziesiątki inicjatyw, które mają dać efekt w postaci miasta przyjaznego osobom niepełnosprawnym – mówi włodarz.

Światowy Dzień Zespołu Downa. Ważna integracja

Akcja Przywitajmy wiosnę w kolorowych skarpetkach zgromadziła dzieci, młodzież i dorosłych. Każda grupa miała 20 minut, aby ozdobić papierowe skarpetki, które wieszane były na dwumetrowych sznurkach. A te zawieszone zostały w hali. Szybko przybywało kolejnych metrów.

– Fajnie, że ludzie angażują i przychodzą na takie akcje – podkreśla Małgorzata Sikorska, wychowawczyni z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze.

Nauczycielki tej szkoły podkreślają, że w ostatnich latach bardzo zmieniło się podejście mieszkańców do osób z niepełnosprawnościami. Także rodzice dzieci np. z Zespołem Downa są aktywni i zależy im, aby ich dzieci były pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

– Bardzo ważne, żeby się integrować. Taka akcja to alternatywna forma do rzeczywistości szkolnej też jest bardzo ważna. Im częściej nasze dzieci wychodzą, tym lepiej dla nich i dla nas. O to chodzi, żeby społecznie się rozwijać. Bo akurat umiejętność pisania i czytania w naszym przypadku, to nie zmienia rzeczywistości, a to, żeby się fajnie zachować w towarzystwie, poznać nowych ludzi, żeby nas też ludzie poznawali to jest bardzo ważne na co dzień – podkreśla Agnieszka Eckert, również z ZSS nr 1 w Zielonej Górze.

Zobacz też wideo: Życie osób z Zespołem Downa w Zielonej Górze:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto