Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po pandemii ruszamy na baseny, siłownie, sauny. Takie mamy postanowienia, bo rosną nam brzuchy

Leszek Kalinowski, Mariusz Kapała
Lubuszanie marzą o powrocie na baseny, siłownie, zajęcia rekreacyjne, do klubów sportowych i saun. Postanawiają, że po otwarciu obiektów sportowych więcej czasu będą poświęcać na aktywność fizyczną
Lubuszanie marzą o powrocie na baseny, siłownie, zajęcia rekreacyjne, do klubów sportowych i saun. Postanawiają, że po otwarciu obiektów sportowych więcej czasu będą poświęcać na aktywność fizyczną Mariusz Kapała / GL
Jak wynika z badań, aż 87 procent mieszkańców województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego planuje więcej ćwiczyć po zakończeniu epidemii. Okazuje się, że siedzenie przed komputerem lub telewizorem zniechęca nas do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Oj, niedobrze...

W skali całej Polski chęć większej aktywność po zakończeniu pandemii koronawirusa wyraziło 27 mln osób, czyli 85 procent dorosłych obywateli. Jednocześnie 43 proc. Polaków przyznaje, że w czasie epidemii zmniejszyło swoją aktywność fizyczną, a powodem tej negatywnej dla zdrowia zmiany jest najczęściej zamknięcie obiektów sportowych, praca zdalna w domu. Od razu po ponownym otwarciu do ćwiczeń w obiektach sportowo-rekreacyjnych zamierza wrócić 9,5 mln Polaków. Tak wynika z badania MutliSport Index Pandemia zrealizowanego przez Kantar na rzecz Benefit Systems.

Z powodu pandemii koronawirusa ograniczyliśmy aktywność fizyczną

- Przed pandemią koronawirusa dwa trzy w tygodniu chodziłam do siłowni, jeździłam dużo na rowerze, chodziłam z kijkami. Najważniejsze, że to robiłam systematycznie – przyznaje pani Ewelina z Zielonej Góry. – Teraz pracując zdalnie mam znacznie mniej czasu i chęci na sportowe ćwiczenia. Widzę, że przytyłam, źle się czuję. Poza tym brakuje mi motywacji i kontaktu z innymi ludźmi, z którymi przez lata nie tylko na siłowni zdążyłam się zaprzyjaźnić.

Trwa głosowanie...

Czy po zakończeniu pandemii będziesz chętniej korzystał z obiektów sportowych?

- Zapuściłem się. To prawda. Owszem, od czasu do czasu wsiadam na rower. Ale to nie to samo, co przed epidemią. Mniej dbam teraz o aktywność fizyczną i bardzo mi jej brakuje. Paradoksalnie pracując w domu jestem zajęty od rana do wieczora – mówi pan Tomasz z Zielonej Góry.

– Najbardziej brakuje mi basenu, sauny. Chodziłem regularnie, czułem się zrelaksowany i silniejszy. Fizycznie i psychicznie - mówi pan Tomasz z Zielonej Góry.

Pan Michał z Nowej Soli dodaje, że czeka na otwarcie siłowni. Co prawda ćwiczy sam w domu, biega, jeździ na rowerze. Ale przez ostatnie lata tak przyzwyczaił się do siłowni, że jej brak odczuwa najbardziej.

Tęsknimy na siłowniami, basenami, jogą, sauną

- Polacy tęsknią za aktywnością fizyczną. Jak wynika ze specjalnej edycji badania MultiSport Index w czasie społecznej izolacji aż 57 proc. odczuwa większą potrzebę ruchu. Przed epidemią z różnego rodzaju obiektów sportowych korzystało ok. 40 proc. obywateli. Dziś aż 75 proc. z nich zapowiada, że wybierze się do nich ponownie, gdy tylko znów się otworzą. Choć w Polsce wznowienie działalności zamkniętych obiektów sportowych zaplanowane zostało dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki, ich właściciele intensywnie przygotowują się i wdrażają specjalne procedury, by zapewnić klientom bezpieczne i komfortowe warunki ćwiczeń– mówi Adam Radzki, członek Zarządu Benefit Systems, firmy będącej twórcą Programu MultiSport.
Choć izolacja trwa od dwóch miesięcy, większość osób, które zmniejszyły swoją aktywność, już dziś odczuwa negatywny wpływ zmiany sportowych nawyków, przede wszystkim na swoje samopoczucie (74 proc.) i zdrowie (65 proc.), a także na sylwetkę (61 proc.).

Teraz większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej

- W czasie epidemii, gdy 30 proc. Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad 7 godzin dziennie, a blisko 40 proc. nie podjęło żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatnich 30 dni, każda forma ruchu jest lepsza i bardziej bezpieczna dla zdrowia niż jego brak. Dlatego tak ważna jest możliwość podjęcia ponownie ćwiczeń w przystosowanych do tego obiektach sportowych, gdyż regularna aktywność fizyczna wspiera nasze zdrowie, poprawia samopoczucie, odporność, sprawność umysłową, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, czy depresja, które cały czas są głównymi przyczynami zgonów w Polsce.

Już 20 minut szybkiego marszu dziennie, może zredukować ryzyko wstąpienia depresji o 22 proc.

Z kolei brak aktywności fizycznej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego o 50 proc. – podkreśla dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i jednocześnie specjalista medycyny sportowej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W czasie pandemii koronawirusa najchętniej jeździmy na rowerze

- Nie mogę chodzić na basen, na siłownię, do sauny, to biegam codziennie i ćwiczę w domu – przyznaje pan Filip z Gorzowa.
W okresie pandemii aktywni fizycznie Polacy najchętniej jeżdżą na rowerze (36 proc.). Dużym wzrostem popularności cieszą się treningi ogólnorozwojowe, które można wykonywać w domu, takie jak gimnastyka czy aerobik. Korzysta z nich obecnie 28 proc. amatorów sportu – to o 17 proc. więcej niż w styczniu tego roku. Kolejnymi aktywnościami na liście preferencji Polaków są jogging (27 proc.) i spacery (26 proc.).

ZOBACZ TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto