Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 maja w Kaliszu. Tak kiedyś obchodzono Święto Pracy. Pamiętacie pochody 1-majowe? ZDJĘCIA

RED
W latach 40. i 50. XX wieku w PRL świętowano 1 maja głównie pod kątem walki z imperializmem. Z czasem hasła się zmieniły i manifestanci deklarowali... czyny produkcyjne, by na koniec domagać się "pracy i chleba". Pamiętacie słynne pochody 1-majowe? Oto kilka fotograficznych wspomnień z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego z archiwum "Ziemi Kaliskiej".

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.

W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy. Z tej okazji w Kaliszu odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy organizowana przez kaliską "Solidarność".

ZOBACZ TAKŻE:

Tak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat

Zobacz jak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat. Timelapse...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto