Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski film fabularny opowie jak wyglądała walka o wolność Tomasza Komendy

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Piotr Trojan i Tomasz Komenda na planie filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy"
Piotr Trojan i Tomasz Komenda na planie filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy" Robert Pałka
16 maja tego roku minęły dwa lata, od kiedy Tomasz Komenda został zwolniony z więzienia, w którym odsiadywał niesłusznie zasądzony wyrok. Jego historię opowie fabularny film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, który trafi do kin 18 września.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Tomasz Komenda to postać, o której losach słyszała większość Polaków. Jako młody chłopak został niesłusznie oskarżony o popełnienie brutalnego przestępstwa. Po usłyszeniu wyroku sądowego, przesiedział w więzieniu osiemnaście lat. W tym czasie przeszedł piekło przez zbrodnię, której nie popełnił. Szansa na odmianę losu Komendy wydarzyła się po długiej odsiadce, gdy jego sprawą zainteresowali się członkowie specjalnego zespołu policyjno-prokuratorskiego.

W śledztwie, które doprowadziło do osadzenia niewinnego chłopaka, znaleźli oni liczne nieprawidłowości. Nie zgadzały się m.in. wyniki badań DNA, ślad zapachowy i inne dowody. Zignorowano zeznania wskazujące na innych podejrzanych, a także to, że dwanaście osób dało Tomaszowi Komendzie alibi. Dopiero dzięki wytężonej pracy oraz długiej i trudnej walce policjantów i prokuratorów o udowodnienie tych błędów, dwa lata temu Tomasz Komenda znów mógł pomyśleć o wolności.

Najpierw został warunkowo zwolniony z więzienia, zaś 16 maja 2018 roku, po przedstawieniu przez prokuratorów wniosku o jego uniewinnienie, w Sądzie Najwyższym usłyszał to, na co przez osiemnaście lat czekał on i jego rodzina: „Sąd uniewinnia Tomasza Komendę od przypisanego mu przestępstwa”. Zdjęcia z sali sądowej, na których płaczący ze szczęścia Komenda chowa twarz w dłoniach, obiegły wszystkie krajowe media. Teraz jego historię opowie polski film fabularny.

- Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż... Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi – mówi Tomasz Komenda.

Historia niewinnie osadzonego była tematem wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie Komendy usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią filmowcy – i na bazie wspomnianego reportażu telewizyjnego stworzyli scenariusz. To pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców.

- To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń – twierdzi reżyser filmu, Jan Holoubek.

Doborową obsadę aktorską filmu tworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał utalentowany aktor młodego pokolenia - Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

- Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje – mówi Piotr Trojan.

Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny. Premiera – 18 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polski film fabularny opowie jak wyglądała walka o wolność Tomasza Komendy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto