Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik na jednym z głównych placów w Zielonej Górze odzyskał swój blask. Monument z piaskowca odsłonił detale. Warto mu się przyjrzeć!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej na Placu Bohaterów w Zielonej Górze został wyczyszczony
Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej na Placu Bohaterów w Zielonej Górze został wyczyszczony Agnieszka Linka
Pomnik w centrum Zielonej Góry zyskał nowy wygląd. Dzięki pracy firmie profesjonalnie zajmującej się czyszczeniem piaskowiec odsłonił detale i zachęca do uważniejszego przyjrzenia mu się. - Dobrze, że ktoś o to dba... To reprezentatywne i ważne miejsce dla miasta - przyznaje jeden z mieszkańców.

Z dobrze znanego większości zielonogórzanom pomnika stojącego na Placu Bohaterów usunięto warstwę brudu. Wykonany z piaskowca obelisk, choć stoi w centrum miasta nie wyglądał reprezentacyjnie. Teraz zmienił swój wygląd, co można ocenić przy okazji najbliższego spaceru.

- Zajmujemy się dbałością i czyszczeniem wszystkich pomników i przestrzennych instalacji w mieście - zaznacza Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Zielona Góra. - Teraz przyszła pora na Pomnik Bohaterów. Uroczystości odbywające się w tym miejscu wymagają, by godnie się prezentował.

Czyszczeniem pomnika zajęła się firma Skrobek Clean z Lubina, profesjonalnie zajmująca się kompleksowym czyszczeniem elewacji, kostki brukowej oraz czyszczeniem przemysłowym.

- Zlecenie polegało na wyczyszczeniu pomnika z mchu, porostów i kurzu z zachowaniem szczególnej ostrożności tak, aby go nie uszkodzić - tłumaczy Michał Skrabka ze Skrobek Clean. - Niestety niektórych przebarwień nie udało się usunąć. Żeby przywrócić monumentowi rodzimy kolor piaskowca należałoby zrobić gruntowny remont.

Pomnik kontrowersji

Autorką pomnika na Placu Bohaterów w Zielonej Górze jest poznańska artystka Anna Krzymańska. Wykonał go zielonogórski rzeźbiarz Tadeusz Dobosz przy współpracy z Józefem Rajchelem. Odsłonięcia monumentu dokonano 22 lipca 1965 r.
Na początku lat 90. zmieniono jego nazwę na pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, zatarto elementy kojarzące się z Armią Czerwoną, a sierp i młot zastąpiono dużym orłem w koronie. W 2012 r. miasto podjęło uchwałę, zgodnie z którą dodano dodatkowe godło państwowe w górnej części pomnika. Jest to trzeci orzeł, obok istniejącego od początku orła piastowskiego i tego dodanego w latach 90. Pod pomnikiem złożono ziemię ze wszystkich frontów, pojawiła się tablica z napisem Bohaterom II wojny światowej. Mimo to aktualny kształt pomnika nadal budzi kontrowersje i zastrzeżenia w środowiskach związanych z weteranami wojennymi. Sami mieszkańcy również są w tej sprawie podzieleni.
Faktem jednak jest, że w tym miejscu odbywa się wiele uroczystości związanych z celebrowaniem świąt i rocznic narodowych.

Zdaniem mieszkańców

Czyszczaniu pomnika z zaciekawieniem przyglądali się przechodzący w pobliżu zielonogórzanie. Zdania były podzielone, ale przeważały opinie, że o tego typu pamiątkowe miejsca należy dbać. Niestety nadal nie wszyscy orientują się kogo upamiętnia i jakim wydarzeniom jest rzeczywiście poświęcony.

- Jeśli pomnik upamiętnia bohaterów II wojny światowej to cóż mamy przeciwko tym bohaterom - pyta retorycznie pan Krzysztof. - Każde upamiętnienie ofiar, które straciły życie wyzwalając naszą Ojczyznę jest bardzo dobre. Wiem, że wokół sensu istnienia tego pomnika toczyła się gorąca dyskusja, ale osobiście jestem zwolennikiem dbania o nasze dziedzictwo i oddawania hołdu patriotom, zatem niech ten monument będzie czysty. Szkoda tylko, że nie zrobiono tego przed Narodowym Świętem Niepodległości.

- Ogólnie uważam, że należy dbać o pomniki, ale sporo osób kojarzy ten postument jako symbol przyjaźni polsko - rosyjskiej - uważa pan Stanisław. - Gdyby nie jego historia nie miałbym nic przeciwko. Teraz jednak zastanawiam się czy to odpowiedni moment na robienie tego typu rzeczy.

- Myślę, że dobrze, że ktoś o to dba - przyznaje pan Jan. - Tutaj odbywają się uroczystości patriotyczne i wojskowe. Można zobaczyć oficerów w galowych mundurach z przypiętymi na piersi medalami i odznaczeniami - to fajna rzecz. Warto się o to troszczyć tym bardziej, że miejsce jest reprezentatywne i ważne dla Zielonej Góry.

Pan Jerzy obecnie mieszka w Niemczech - 650 km od Zielonej Góry, ale czuje się duchowo związany z miastem. Podoba mu się nowy wygląd pomnika na Placu Bohaterów. - Bardzo dobrze, że odnawia się monumenty, to super inicjatywa - podsumowuje.

Czyszczą też inne pomniki

Jak podkreśla Wioleta Haręźlak największej dbałości wymaga pomnik Matki Sybiraczki, stojący na placu Kolejarza. Jego usytuowanie wśród parkowych drzew wymusza coroczne czyszczenie. W 2017 r. renowacji został poddany Obelisk Katyński przy ul. Bohaterów Westerplatte. Nową koncepcję przygotował zielonogórski rzeźbiarz Robert Tomak. Rekonstrukcji wymagał też pomnik Janusza Korczaka przy ul. Wyspiańskiego i zdewastowany pomnik Konstytucji 3 Maja, stojący przy al. Konstytucji 3 Maja, na skraju parku gen. Józefa Sowińskiego.

Zobacz wideo: Gazeta Lubuska. Zielona Góra świętuje 11 listopada

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto