MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pompa ciepła ochłodzi dom w upały. Jak działa chłodzenie aktywne, a jak chłodzenie pasywne?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pompa ciepła wbrew nazwie potrafi nie tylko ogrzać budynek, ale również go ochłodzić.
Pompa ciepła wbrew nazwie potrafi nie tylko ogrzać budynek, ale również go ochłodzić. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Pompa ciepła kojarzy się przede wszystkim z ogrzewaniem domu lub mieszkania. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to urządzenie sprawdza się również jako alternatywa dla klimatyzacji podczas upałów. Wyjaśniamy, jak to działa oraz czym różnią się chłodzenie aktywne oraz chłodzenie pasywne.

Spis treści

Pompa ciepła ochłodzi w upały

Pompa ciepła to coraz popularniejsze w Polsce urządzenie grzewcze, chętnie wykorzystywane zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Niewiele osób wie jednak, że jest to zarazem jedyny typ ogrzewania, który można wykorzystać także do chłodzenia pomieszczeń latem.

Pompa ciepła działa na zasadzie pobierania ciepła z otoczenia (np. z ziemi czy wód gruntowych) i przekazywania go do wnętrza budynku. Różnicę temperatur między domem a otoczeniem można jednak wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i do chłodzenia. Możliwe są dwa typy chłodzenia:

  • chłodzenie pasywne,
  • chłodzenie aktywne.

Każdy z tych mechanizmów działa na nieco innej zasadzie i zużywa inną ilość energii elektrycznej.

Idealne na upały, do domu lub biura!

Materiały promocyjne partnera

Chłodzenie pasywne – jak to działa?

Chłodzenie pasywne można uzyskać w przypadku gruntowej lub wodnej pompy ciepła. Urządzenie pozwala wykorzystać fakt, że nawet w upalne lato temperatura w głębi gruntu jest niższa niż w domu. Nadmiar ciepła jest odprowadzany przez system do gruntu lub wód gruntowych, dzięki czemu w budynku robi się chłodniej. Żeby dało się wykorzystać pompę ciepła w ten sposób, instalacja musi być wyposażona w:

  • pompę obiegową,
  • zawór trójdrogowy,
  • wymiennik płytowy.

Co ważne, podczas pasywnego chłodzenia nie pracuje sprężarka, a więc zużycie prądu jest minimalne. Przy usuwaniu ciepła pracuje tylko pompa obiegowa, nad której pracą czuwa system sterowania utrzymujący odpowiednią temperaturę.

Warto zdawać sobie sprawę, że za pomocą chłodzenia pasywnego nie uzyska się identycznego efektu jak przy wykorzystaniu klimatyzacji. Pompa ciepła bez problemu obniży temperaturę w domu, jednak nie będzie to tak szybkie jak w przypadku klimatyzatorów. Co więcej, pompa będzie w stanie pasywnie ochłodzić wnętrza o maksymalnie ok. 10 stopni, co może nie wystarczyć podczas największych upałów.

Dobrze jest też pamiętać, że wydajność chłodzenia pasywnego zależy m.in. od tego, jak duża jest różnica temperatur między budynkiem a otoczeniem – a zatem pod koniec lata, gdy grunt jest już mocno nagrzany, chłodzenie będzie mniej skuteczne. Efektywność chłodzenia pasywnego można zwiększyć, jeśli pompa będzie podłączona do ogrzewania podłogowego lub ściennego, gdyż większa będzie wówczas powierzchnia pochłaniająca i odprowadzająca ciepło.

Chłodzenie aktywne – na czym to polega?

Chłodzenie aktywne polega na odwróceniu obiegu czynnika chłodniczego w instalacji – zamiast dostarczać do domu ciepło z zewnątrz, pompa odprowadza je do gruntu czy wody. Zdolne są do tego urządzenia zwane odwracalnymi lub rewersyjnymi pompami ciepła – zwykle o ok. 30 proc. droższe od pomp bez tej funkcji. Żeby móc chłodzić aktywnie, pompa ciepła musi być wyposażona w dodatkowy zawór czterodrogowy. Umożliwia on przełączanie się urządzenia z trybu grzania w tryb chłodzenia, co powoduje, że skraplacz i parownik zamieniają się rolami.

Przy chłodzeniu aktywnym sprężarka pompy ciepła pracuje, a więc zużycie energii jest wyższe niż w przypadku chłodzenia pasywnego. Warto pamiętać, że pracująca sprężarka, tak jak każde urządzenie, wytwarza ciepło. Z jednej strony obniża to jej wydajność w procesie chłodzenia, jednak z drugiej strony to dodatkowe ciepło można wykorzystać np. do podgrzania wody w kranach czy w basenie.

Przy obu typach chłodzenia pompą ciepła należy zwracać uwagę, żeby temperatura zasilania nie była niższa od punktu rosy. Gdyby bowiem tak się stało, w domu zaczęłaby skraplać się wilgoć. Latem punkt rosy utrzymuje się zwykle na poziomie ok. 18 stopni Celsjusza.

Czy można chłodzić powietrzną pompą ciepła?

Również powietrzna pompa ciepła może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń, co jest o tyle istotne, że bywa ona stosowana nie tylko w domach, ale i w mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku powietrznej pompy ciepła niemożliwe jest wykorzystanie chłodzenia pasywnego, gdyż temperatura otoczenia (powietrza) jest latem zbyt wysoka. Nadal możliwe jest jednak chłodzenie aktywne – powietrzna pompa ciepła działa wówczas zasadniczo jak klimatyzator.

Trochę ochłodny w upalne dni!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pompa ciepła ochłodzi dom w upały. Jak działa chłodzenie aktywne, a jak chłodzenie pasywne? - RegioDom.pl

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto