MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pompy ciepła – kochamy powietrzne, nie lubimy wodnych. Dopłaty z „Mojego Ciepła” już w 2022 r.

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, jakie można zastosować w domu jednorodzinnym.
Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, jakie można zastosować w domu jednorodzinnym. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Pompy ciepła to jedno z droższych, ale bardziej ekologicznych źródeł ciepła do domu jednorodzinnego. Ich liczbę w polskich domach ma zwiększyć program „Moje Ciepło”, który pozwoli uzyskać dopłaty do pomp.

Pompy ciepła z dotacją z „Mojego ciepła” już w 2022 r.

Zapowiedziany na pierwszą połowę 2022 r. program „Moje Ciepło” pozwoli uzyskać do 21 tys. zł na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Chętnych do uzyskania dotacji z pewnością będzie wielu, bo koszt zakupu pompy jest wysoki i wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Więcej szczegółów można znaleźć w artykule o programie „Moje Ciepło”.

W programie możliwa będzie refundacja kosztów poniesionych od 1 stycznia 2021 r., a więc szansę na dopłaty będą mieli także ci, którzy zamontują pompę ciepła jeszcze przed uruchomieniem „Mojego Ciepła”. Całkowity budżet programu to 600 mln zł.

– Za pompą ciepła przemawia fakt, że jako jedyna daje inwestorowi możliwość samodzielnego produkowania energii poprzez wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej. W przypadku kotła gazowego lub kotła na biomasę nie ma możliwości samodzielnej produkcji paliwa (...) – zauważa Adam Minikowski, Menedżer ds. Odnawialnych Źródeł Energii NIBE.

Jakie pompy ciepła kupują Polacy?

Choć pompy ciepła mają wiele zalet, ich wysokie ceny często zniechęcają Polaków do zakupu. Jak szacuje firma Crowdway, w naszym kraju działa dziś ponad 310 tys. tych urządzeń, co nie jest wartością imponującą na tle np. kotłów na paliwo stałe. Z każdym rokiem zainteresowanie pompami jednak rośnie, do czego w dużej mierze przyczynia się program „Czyste Powietrze”, pozwalający uzyskać dotację do zakupu i montażu.

Przeznaczenie nabywanych w Polsce pomp ciepła
Przeznaczenie nabywanych w Polsce pomp ciepła Oferteo.pl

Jak wykazała ankieta firmy Oferteo.pl, osoby zainteresowane pompami najchętniej nabyłyby:

  • powietrzną pompę ciepła – 62 proc. badanych,
  • gruntową pompę ciepła – 13 proc.,
  • wodną pompę ciepła – 4 proc.

Dodatkowo 21 proc. ankietowanych przyznało, że nie są jeszcze zdecydowani na konkretny typ pompy.

Badanie wykazało również, że Polacy najczęściej montują pompę ciepła w budynku starszym niż 5 lat, o powierzchni do 150 m2. Jest to więc źródło ciepła częściej wybierane przy termomodernizacji domu (np. w ramach „Czystego Powietrza”) niż jego budowie. Użytkownicy serwisu Oferteo.pl na ogół zamawiali pompę wraz z montażem (94 proc.). Tylko nieliczni decydowali się na zakup bez pomocy montażysty (6 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pompy ciepła – kochamy powietrzne, nie lubimy wodnych. Dopłaty z „Mojego Ciepła” już w 2022 r. - RegioDom.pl

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto