Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Postanowienie noworoczne: troska o swoje zdrowie, regularne badania, życiowy balans

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
W ostatnich tygodniach na łamach „Gazety Lubuskiej” cyklicznie pojawiały się treści dotyczące profilaktyki, prozdrowotnych zachowań, a także zasad bezpieczeństwa w pracy. Powód? Wraz z największymi przedsiębiorcami w Lubuskiem podjęliśmy się akcji Zdrowy Pracownik. Jej celem było przekazanie w pigułce najważniejszych informacji mówiących o tym, jak zadbać o zdrowie. Bo zdrowym warto być i to z kilku powodów.

Chorowanie, czy też złe samopoczucie, źle wpływają na wykonywanie przez nas zawodowych obowiązków. Czasami utrudniają ich wykonywanie, a czasami całkowicie pozbawiają nas możliwości stawienia się w pracy, co nie jest korzystne, ani dla pracownika, ani dla pracodawcy. My - jako pracownicy - w czasie absencji tracimy, chociażby wynagrodzenie. Pamiętajmy, że L4 płatne jest w wysokości 80 proc. naszego wynagrodzenia - to nie jest urlop. Ponadto: im dłużej nas nie ma, tym większe mogą być zaległości w pracy, mogą ominąć nas istotne zmiany, szkolenia, czy szansa na awans.

Pracodawcy nie negują oczywiście zwolnień lekarskich, gdy taka potrzeba jest, należy z nich korzystać. Warto jednak być w formie i cieszyć się dobrym zdrowiem. Bo zdrowy pracownik jest pracownikiem efektywnym, a przede wszystkim szczęśliwym, radosnym, pełnym sił człowiekiem, co znacząco wpływa na jakość wykonywanych obowiązków oraz tak bardzo ważne służbowe, a czasami też koleżeńskie relacje.

Ale co najważniejsze: badając się regularnie, możemy oszczędzić sobie bólu, długich niedyspozycji, poczucia braku komfortu i wielu godzin spędzonych w poczekalniach specjalistów. Wystarczy, że regularnie poświęcimy odrobinę czasu, a zyskamy naprawdę wiele! Dlatego też wraz z waszymi pracodawcami gorąco zachęcamy was do regularnych badań i nielekceważenia nawet najmniejszych symptomów, zwiastujących poważne schorzenia!

Pełne wsparcie przez edukację

Co robić, by zachęcić do troski o swoje zdrowie? Edukować! Im więcej będziemy mówić o tym, jak ważna jest profilaktyka, tym większa szansa, że w końcu „wejdzie nam ona w krew”, a coroczny „przegląd” naszego organizmu nie będzie wielkim wydarzeniem, a po prostu rutynowym działaniem.
Partnerami naszej akcji są: Valmet Automotive, TJX Europe, Telemond Holding, Mad Finanse, Elektrociepłownia Zielona Góra S.A., a także Lubuski Oddział Wojewódzki Nardodowego Funduszu Zdrowia. Wspólnie przygotowaliśmy harmonogram publikacji i opracowaliśmy zakres zagadnień, które w naszej ocenie, warto było poruszyć. Pierwsza z publikacji miała miejsce w drugiej połowie października, a ostatnia przed świętami - dziś podsumowujemy wszystko to, o czym przez ten okres pisaliśmy.
Powyżej znajduje się także animacja, która przedstawia najważniejsze kroki w utrzymaniu zdrowia.

Nowy rok - zdrowy ja

Co ważne, pisaliśmy o wielu programach prowadzonych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a to znaczy, że wiele badań profilaktycznych możecie wykonać za darmo, jako osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne.
Wkraczamy właśnie w nowy rok i niech to będzie odpowiedni czas, by wszystkie te informacje przeanalizować i już dziś zaplanować wizyty w gabinetach lekarskich i diagnostycznych w 2023 roku. Troska o zdrowie to chyba dobry pomysł na postanowienie noworoczne, jak myślicie?

Jesteś 40 Plus? Zbadaj się!

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje ministerialny program Profilaktyka 40 PLUS (skierowany jest on do osób po 40. roku życia). W ramach tego programu przeprowadzane są badania diagnostyczne dopasowane do płci pacjenta. Wykonać je można w jednym z 40. punktów, a zapisać się przez IKP lub infolinię: 22 735 39 53.

Profilaktyką uderzamy w nowotwory

Z Programu Profilaktyki Raka Piersi skorzystać mogą raz na dwa lata Lubuszanki w wieku 50-69 lat. Mammografię można wykonać stacjonarnie w Zielonej Górze, Żarach i w Gorzowie Wielkopolskim, oraz w jednym z czterech mammobusów (harmonogram jego wyjazdów dostępny jest na stronie internetowej lubuskiego oddziału NFZ).

Kolejnym programem dedykowanym kobietom, jest Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym w ramach umowy z NFZ.

Natomiast mężczyźni po 40. roku życia powinni regularnie sprawdzać poziom antygenu PSA. Badanie to pomaga wykryć nowotwór prostaty, przypomina klasyczny pomiar krwi i może mieć miejsce o każdej porze dnia, z racji tego, że nie jest wymagane przystępowanie do niego na czczo. Zawsze możesz poprosić swojego lekarza o skierowanie na takie badanie.

Zadbaj o kręgosłup

Długie godziny spędzane codziennie w pozycji siedzącej - w szkole, podczas pracy czy jazdy samochodem - są powodem występowania schorzeń kręgosłupa u coraz młodszych osób. Jednak dzięki odpowiedniej kuracji dolegliwości można w krótkim czasie znacznie złagodzić. Ogromnym wsparciem są ćwiczenia rehabilitacyjne. NFZ przygotował filmiki instruktażowe, które pokazują, jak skutecznie ćwiczyć swoje plecy, by zwalczyć dolegliwości bólowe lub też całkowicie je wyeliminować.

Miej oko na oko

Długie godziny spędzane przed telewizorem, komputerem czy telefonem źle wpływają na nasze oczy. Warto ograniczyć czas spędzany przed monitorem, a jeśli to trudne do wykonania, pamiętajmy, by regularnie robić choćby kilkuminutowe przerwy, podczas których oderwijmy wzrok od ekranu, spójrzmy za okno i dajmy naszym oczom odpocząć. Idealnie, jeśli jesteśmy w stanie w ciągu pracy wyjść choćby na 5 minut na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza, a jednocześnie dać oczom odpoczynek.
Spędzając czas w pomieszczeniach, warto zadbać też o dostęp naturalnego światła. Najlepiej, gdy ekran komputera jest ustawiony bokiem do okna, na wysokości oczu i w odległości 50-70 cm od ciała.

Hałas nas zabija

Po pracy bezwzględnie należy się wyciszyć. Przebywanie w pomieszczeniach, w których jest hałas, może doprowadzić „w najlepszym przypadku” do uporczywych migren, a w najgorszym, do poważnych problemów ze słuchem. Ponadto dokuczać może nam brak koncentracji i rozdrażnienie. Co gorsza - niedosłuch może powodować demencję. Dlatego też każdego dnia po powrocie do domu postarajmy się wyłączyć, choć na chwilę ze świata dźwięków i dajmy całkowicie odpocząć swoim uszom.

Zdrowie, ale psychiczne

Stany depresyjne odczuwa wielu z nas, co pokazują dostępne dane. Okazuje się bowiem, że objawy depresji ma już co najmniej 60 proc. dorosłych Polaków. Jeżeli cokolwiek niepokoi nas w naszym samopoczuciu i zachowaniu, coraz częściej dopadają nas złe myśli, udajmy się do specjalisty - to żaden wstyd. Gdy potrzebujemy, regularnie odwiedzajmy gabinet psychoterapeuty. Zignorowanie uczucia zmęczenia i braku energii, obniżenia nastroju, pesymistycznych myśli i braku odczuwania radości, prowadzić może do depresji, a ta jest szalenie niebezpieczną chorobą.

Dieta to podstawa

Dlaczego zdrowa dieta jest tak ważna? Bo pomaga, m.in. w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, a to z kolei wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób wzroku czy układu moczowego. Także taka dieta wpływa na ustabilizowanie prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, przy tym zmniejsza się ryzyko miażdżycy i jej powikłań. Dodatkowo pomaga w osiągnięciu prawidłowej wartości ciśnienia tętniczego czy, ale też pomaga schudnąć. Od złej diety wywodzi się wiele poważnych schorzeń, również tzw. chorób cywilizacyjnych. Sięgnijmy po jadłospisy przygotowane przez NFZ: pomogą nam zgubić zbędne kilogramy, dostarczyć naszemu organizmowi tyle witamin, ile potrzebuje. Pamiętaj: o jelitach mówimy, że są mózgiem naszego organizmu. Ich funkcjonowanie ma ogromny wpływ również na nasze zdrowie psychiczne.

Wypalenie zawodowe istnieje. To nie są żarty

Pracowanie na pełnych obrotach, rezygnowanie z czasu dla siebie na rzecz wykonywania służbowych obowiązków, nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie. Prowadzi do początków złego, z czym zmagać się będziemy długo, a konsekwencje tej przypadłości odczuwać będziemy dotkliwie. Trudno nie zauważyć pierwszych objawów wypalenia zawodowego. To najczęściej trudności w zasypianiu, podwyższone ciśnienie, ciągłe zmęczenie. Oprócz tego pojawiają się także dolegliwości związane ze strefą emocjonalną – rozdrażnienie, uczucie bezsilności lub przygnębienia, trudności z koncentracją, łatwa irytacja. Jak temu zapobiegać? Starać się odnaleźć w życiu balans, oddzielać życie prywatne od zawodowego. To dla naszego zdrowia. Wypalenie zawodowe może przybrać takich rozmiarów, że konieczne będzie zwolnienie lekarskie, by mieć czas na to, aby dojść do siebie.

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy to nie martwe przepisy

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do znacznej większości wypadków w pracy dochodzi z winy pracownika - i tak jest już od lat. Do niefortunnych zdarzeń dochodzi najczęściej przez: nieprawidłowe zachowanie pracownika lub jego samowolę. Niewielki odsetek wypadków jest też efektem niekorzystania ze sprzętu ochronnego. Warto znać swoje prawa i obowiązki, by uchronić się przed wypadkami, które mogą narazić nasze zdrowie, a nawet życie.

Postanowienie noworoczne: troska o swoje zdrowie, regularne badania, życiowy balans
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Postanowienie noworoczne: troska o swoje zdrowie, regularne badania, życiowy balans - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto