To już drugi taki casting. Niewykluczone, że będą kolejne, bo cieszą się dużym zainteresowaniem, a zgłoszenia napływają z całej Polski. Pierwszy taki casting Muzeum Ziemi Lubuskiej ogłosiło w 2016 roku. Dlaczego wtedy? Bo wówczas obchodzono 125. rocznicę powstania obrazu "Dziewczynka ze słonecznikami" z 1891 roku. Dzieło zostało zakupione przez zielonogórskie muzeum w 1958 roku i należy do najcenniejszych skarbów w kolekcji malarstwa tej ważnej nie tylko dla regionu instytucji.
Poznamy sobowtóra „Dziewczynki ze słonecznikami”. W sobotę w...
Casting na sobowtóra "Dziewczynki ze słonecznikami" Olgi Boznańskiej
Jak przypomina dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Leszek Kania – na casting w 2016 roku zgłosiły się 24 dziewczynki. Wygrała Wiktoria Bargieł, która została zaproszona – jak i dwie pozostałe laureatki z pierwszego castingu – na sobotnia uroczystość. Laureatka z 2016 roku jest dziś pianistką, wykona więc w muzeum minirecital fortepianowy.
Drugi casting zorganizowano w tym roku, a okazją do jego zorganizowania było otwarcie wystawy 40 prac Olgi Boznańskiej. To pierwsza tak duża prezentacja dzieł tej wybitnej malarki w Zielonej Górze. A jest to możliwe dzięki współpracy MZL z Muzeum Narodowym w Krakowie, które wypożyczyło swoje zbiory na blisko cztery miesiące. Wystawę prac Olgi Boznańskiej można zwiedzać do 20 sierpnia! Zobaczymy na niej portrety psychologiczne, ale i mniej oczywiste martwe natury, czy osobiste przedmioty związane z malarką, jak choćby książeczkę do nabożeństwa nadgryzioną przez myszy, które Boznańska hodowała w pracowniach w Monachium czy Paryżu.
Casting na sobowtóra "Dziewczynki ze słonecznikami" Olgi Boznańskiej - 42 kandydatk
i
Renata Grysiuk-Kowalska, kierownik działu edukacyjnego MZL oraz Barbara Maculewicz – specjalista ds. oświatowych podkreślają, że tegorocznych casting był pełen emocji. Zgłosiły się 42 dziewczynki, które zostały zaproszone na specjalną sesję fotograficzną. Z myślą o nich uszyto czerwoną – jak z obrazu – suknie. Był profesjonalny makijaż i sesja. Niektórzy rodzice obserwowali jej przebieg z wypiekami na twarzy. Traktowali to wydarzenia jak casting do roli filmowej.
- Nam chodziło o dobrą zabawę, przygodę dla tych młodych uczestniczek – zauważa Leszek Kania. – Która dziewczynka wygrała? Tego nie zdradzę. Mogę tylko powiedzieć, że zwyciężczyni jest fenomenalna.
- To emocje! Wyjątkowa wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dwa lata z aparatem w szpitalu
- Prace Oskara Zięty w BWA i muzeum, jego rzeźba stanie w mieście. Z okazji jubileuszu
- On jest albinosowaty, nie ma oczu, czyli... spotkanie z Danielem Olbrychskim
- Eckchardt Gärtner przyjaciel Zielonej Góry został uhonorowany pamiątkową tablicą
Finał castingu na sobowtóra "Dziewczynki ze słonecznikami" w sobotę, 3 czerwca br.
Finał rozpocznie się w sobotę, 3 czerwca o godzinie 12.00, oczywiście w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dodatkowo przewidziano występ Chóru Dziecięcego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze. Na koniec nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Dziewczynka z portretu”, na której zaprezentowane zostaną wszystkie portrety uczestniczek.
Jak zauważa dyrektor MZL, „Dziewczynka ze słonecznikami „ to wyjątkowy obraz w kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej – nasza „Mona Lisa”, ale także ważne dzieło w twórczości Olgi Boznańskiej. Po powstaniu tej pracy świat ujrzał. „Dziewczynkę z chryzantemami”, najbardziej znane dzieło malarki, jak i inne portrety…
- Zorganizowane w sobotę wydarzenie nawiązuje również do obchodów Dnia Dziecka i może stanowić doskonałą formę spędzenia czasu w rodzinnym gronie – podkreślają organizatorzy. Na pytanie wielu rodziców, czy będą kolejne castingi, muzeum odpowiada, że myśli o takich, ale dotyczących już innych obrazów.
Olga Boznańska pokazywała swoje prace w Europie, Stanach Zjednoczonych
Olga Boznańska (1865-1940) – wybitna polska malarka urodzona w Krakowie, zmarła w Paryżu. Początkowo kształciła się w rodzinnym mieście pod kierunkiem Kazimierza Pochwalskiego i Józefa Siedleckiego. Uczęszczała także na Wyższe Kursy dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego, gdzie lekcji udzielał jej m.in. Hipolit Lipiński. Następnie w 1886 roku wyjechała do Monachium, aby kontynuować naukę w prywatnych szkołach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra. W Monachium otworzyła też własną pracownię. W 1886 roku zadebiutowała na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Odtąd często prezentowała swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobywając liczne medale i wyróżnienia. W 1898 roku przeniosła się na stałe do Paryża, gdzie należała do czołowych postaci polskiej kolonii artystycznej. Wiodącym motywem jej twórczości był portret. Tworzyła wizerunki dorosłych oraz dzieci, zarówno reprezentacyjne jak i intymne, będąc mistrzynią psychologicznego portretu. Malowała również martwe natury, kompozycje rodzajowe oraz pejzaże miejskie.
Zobacz też 20 kultowych miejsc Zielonej Góry:
Kultowe miejsca Winnego Grodu
Zobacz dziwne budynki Zielonej Góry:
Dziwne obiekty Winnego Grodu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?