Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy. Jakie prawo jazdy potrzeba, aby jeździć quadem?

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W prawie o ruchu drogowym quad traktowany jest jako "inny pojazd samochodowy". W przepisach określny jest jako czterokołowiec lub czterokołowiec lekki - w zależności od masy własnej.
W prawie o ruchu drogowym quad traktowany jest jako "inny pojazd samochodowy". W przepisach określny jest jako czterokołowiec lub czterokołowiec lekki - w zależności od masy własnej. Robert Szwedowski
Quad to nie zabawka - podkreślają policjanci i apelują o zadbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas jazdy czterokołowcami. Odnotowywanych jest wiele niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem tych pojazdów.

"Wciąż dochodzi do zdarzeń z udziałem tychże pojazdów powszechnie używanych do sportu i rekreacji, prowadzonych przez bardzo młodych użytkowników, nieposiadających uprawnień do kierowania" – zauważyła kom. Emilia Kosma z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Policjantka przypomniała, że w prawie o ruchu drogowym quad traktowany jest jako "inny pojazd samochodowy". W przepisach określny jest jako czterokołowiec lub czterokołowiec lekki - w zależności od masy własnej.

Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki (masa własna do 350 km, prędkość jazdy do 45 km/h), to kierujący powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM.

"Aby ubiegać się o taki dokument, należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument" – powiedziała komisarz.

Z kolei, aby poruszać się czterokołowcem (masa własna pojazdu 400-550 kg), należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B.

Pojazdy te, poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach, ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC. Quadem nie można wjechać na autostradę i drogę ekspresową.

Zarówno kierujący, jak i pasażer powinni posiadać kask ochronny. Przewożąc czterokołowcem dziecko w wieku do 7 lat, nie można przekraczać 40 km/h.

"Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takiego pojazdu i spełnimy wszystkie prawne wymagania w kwestii rejestracji i nabycia uprawnień do jego prowadzenia, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Z reguły są to szybkie i zwrotne pojazdy, a nieumiejętna technika jazdy może skończyć się wypadkiem" – zauważyła policjantka.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawo jazdy. Jakie prawo jazdy potrzeba, aby jeździć quadem? - Motofakty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto