Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja pośmiertnego tomiku wierszy "Nic ponad" Mieczysława J. Warszawskiego w Bibliotece Norwida

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im.C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza do Galerii Biblioteki Norwida na promocję pośmiertnie wydanego tomiku wierszy Nic ponad Mieczysława J. Warszawskiego. Prowadzenie: Paulina Korzeniewska-Nowakowska i Czesław Sobkowiak. Wiersze czytać będą Mirosław Gancarz i Andrzej Nowak.

Mieczysław J. Warszawski – urodził się 6 sierpnia 1950 roku w Laskach Odrzańskich. Poeta, prozaik. Laureat wielu nagród poetyckich. Członek ZLP. Debiutował wierszem w „Nadodrzu” (1967). Wydał kilkanaście książek poetyckich, między innymi: Otwarcie żył (1976), Poranne wygnania (1981), Cztery ściany bezdomności (1995), Przyziemność (2002), Zaledwie niczyj (2002), Umiejscowienia (2007) oraz dwa tomy prozy: Codzienna podróż pociągiem (1986) i Bezrobotny Syzyf (1997). Laureat Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w 1995 r. Mieczysław Warszawski zmarł 2 maja 2015 roku.

Umarł człowiek, odszedł poeta. Została poezja. Mieczysław J. Warszawski już nie swoim codziennym głosem, a tym wszystkim przemawia, co udało mu się w rozlicznych wierszach przez półwiecze tworzenia zapisać. Taki jest skutek i logika tego ostatecznego momentu, który słowa osamotnia i pozostawia je samym sobie, gdy ich autor żadnego gestu, by je uzasadnić lub obronić, nie może wykonać. Mogą to czynić lub nie czynić inni. Są oddane wyłącznie czytelniczej woli akceptacji bądź odrzucenia. W tej kwestii pewności nie ma żadnej. Teraz jego słowa, wersy, tematy i obrazy nieco inaczej znaczą. Inaczej brzmią. To, co jest im odjęte, czyli egzystencja poety, sprawia, że nakierowują nas (może właśnie silniej) na treść, która wyziera z nich jako czysta dramatyczna wartość, dająca się w pełni pojmować i uzmysławiać. Tak działa śmierć na każde, oddzielone od ciała, dzieło kultury…
„Nic ponad” zawiera utwory nie publikowane w druku zwartym za życia Poety. Sporo z nich ukazywało się w różnych latach w prasie literackiej: „Pro Libris”, „Autografie” i „Twórczości”, lecz wiele w tym wydaniu pojawia się pierwszy raz. Są przykładem druku spuścizny literackiej, która pozostała po pisarzu… Fotografie, w tej książce dość licznie pomieszczone, mają nie tyle charakter ilustratorsko-ikonograficzny, lecz w zamierzeniu redagującego starają się przybliżyć samą postać Poety, jego fenomen egzystencjalny, w różnych okresach życia…

Czesław Sobkowiak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto