Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez katastrofę ekologiczną na Odrze mieszkańcy Zielonej Góry obawiają się zagrożenia ujęcia wody pitnej dla miasta

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Nie ma fizycznej możliwości, aby woda z Odry zmieszała się z wodą Obrzycy przed miejscem poboru dla miasta
Nie ma fizycznej możliwości, aby woda z Odry zmieszała się z wodą Obrzycy przed miejscem poboru dla miasta Eliza Gniewek-Juszczak
Od kilku dni trwa katastrofa ekologiczna na Odrze. Czy bezpieczna do picia jest woda w kranach w Zielonej Górze? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców miasta.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Czy woda dla Zielonej Góry jest zagrożona?

Zaopatrzenie mieszkańców Zielonej Góry w wodę oparte jest głównie na ujęciu wód powierzchniowych z rzeki Obrzycy w miejscowości Sadowa. Obrzyca wypływa w okolicy wsi Krążkowo w gminie Sława. Jest prawym dopływem Odry.
Czy woda z Odry może zmieszać się z wodami Obrzycy? Nad jakością wody w kranach w Zielonej Górze, w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze, zastanawia się wielu mieszkańców. Z rekomendacji Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska wynika, żeby nie korzystać z Odry rekreacyjnie, nie łowić ryb i nie jeść ich. Czy jest możliwe, żeby doszło do skażenia wody pitnej w Obrzycy, kiedy stan wody w Odrze jest bardzo wątpliwy?

Roman Stanisławiak, dyrektor ds. technicznych – prokurent spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja uspokaja, że woda z Odry nie popłynie pod górę i wyjaśnia, że rzekę Obrzycę chroni przed wodami cofkowymi wód odrzańskich jaz. Jest to budowla wznoszona w poprzek rzeki w celu spiętrzenia i regulowania poziomu wody.

– To jest postawiona przegroda, kiedy jest potrzeba, jest ona zamykana i zabezpiecza przed cofnięciem, dzisiaj skażonej wody, i zmieszania jej z wodą z rzeki Obrzycy. Oczywiście przegroda jest zamknięta – tłumaczy dyrektor Stanisławiak i wyjaśnia dalej. – Przez suszę w woda w Odrze ma niskie stany. Ogranicza się spływ wody z rzeki Obrzyca, źródła naszej wody, poprzez regulowanie wypływu na tym jazie. Susza determinuje ilość wody wypuszczanej do Odry. Ta sytuacja wytworzyła tego typu zjawisko, że lustro wody w Obrzycy jest powyżej lustra wody w rzece Odrze, co niejako uniemożliwia zmieszanie wód skażonych z wodami rzeki Obrzycy.

Dyrektor Roman Stanisławiak podkreśla, że woda kierowana do mieszkańców jest cały czas monitorowana i badana. Zanim trafi z ujęcia do mieszkańców podlega 24-godzinnemu monitoringowi.
W czwartek Zielonogórskie Wodociągi wydadzą oświadczenie w sprawie jakości wody, które ma uspokoić mieszkańców i zapewnić o bezpieczeństwie ujęcia w Sadowej.

Jakość wody w Zielonej Górze. Zapewnienia prezydenta

- Jakość wody w mieście nie jest zagrożona - zapewnił jeszcze w środę prezydent Janusz Kubicki po rozmowach z Dariuszem Machem, dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra. - Po konsultacjach ze swoim zespołem zakomunikował, że nie ma możliwości skażenia ujęcia wody powierzchniowej „Sadowa" na rzece Obrzyca.
Prezydent podał na podstawie pomiaru dokonanego w środę, że różnica poziomu wody między Odrą a Obrzycą wynosi ponad 1 metr.

Zobacz też wideo:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto