Twoje dziecko ma złe oceny z poszczególnych przedmiotów, nie potrafi skupić się na nauce, jest rozkojarzone i ma złe nastawienie do niektórych przedmiotów? To nie zawsze brak motywacji czy obniżony poziom inteligencji. Niekiedy za takimi symptomami stoi choroba, zaburzenie lub lęk.
Najważniejsza jest dobra diagnoza
Z zaburzeniami uczenia mamy do czynienia kiedy dziecko próbuje, stara się, jego poziom inteligencji jest zbliżony do rówieśników a nauka i tak sprawia ogromne problemy. Zaburzenia są uwarunkowane czynnikami genetycznych. W niektórych przypadkach mają też związek z niestandardowym rozwojem struktur mózgowych z okresie prenatalnym. Oznacza to, że nie mamy na nie bezpośredniego wpływu. Mamy jednak wpływ na to, jak dzieci radzą sobie z zaburzeniami i jak reagują na rówieśników z zaburzeniami. Zadaniem rodziców i opiekunów jest zadbanie o prawidłowy rozwój dziecka i edukację, bez traumatycznych wspomnień.
Z badań wynika, że różnorodne zaburzenia uczenia się mogą występować u 10-13% dzieci.
Pierwsze symptomy, które wskazują, że w przyszłości dziecko może być narażone na problemy z uczeniem się można zaobserwować już u niemowląt.

Na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę u niemowląt?
- poziom napięcia mięśniowego,
- ruchy naprzemienne,
- równowagę ciała
- raczkowanie.
Jakiekolwiek nienaturalne ruchy czy działania powinny zapalać pomarańczową, ostrzegawczą lampkę i być powodem do odwiedzenia lekarza specjalisty. Szybka diagnoza i podjęcie działań zmierzających do poprawy będzie miało pozytywne skutki w przyszłości.
Lęki, przez które dziecko nie może się uczyć
Nie tylko dorośli są narażeni na psychiczne choroby, zaburzenia czy lęki, przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu. Już u dzieci można stwierdzić lęk przed dużymi skupiskami ludzi, który będzie się nasilał w trakcie przerw czy na apelach szkolnych, czy lęk przed wystąpieniami publicznymi, który może spalić każde wezwanie ucznia do odpowiedzi.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?