Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy pisaniu e - maili obowiązują pewne zasady - to też forma listu.

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Pisanie e-maili wymaga stosowania pewnych zasad
Pisanie e-maili wymaga stosowania pewnych zasad Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Epistolografia - sztuka pisania listów, obecnie trochę zapomniana. Tradycyjną, papierową formę zastąpiliśmy elektroniczną. Zdefiniowane zostały nowe zasady i formy konstruowania informacji.

Pisanie listów nigdy nie było tak proste jak teraz. Kiedyś na wiadomość czekało się kilkanaście dni, tygodni, a nawet miesięcy. Dziś mamy pocztę elektroniczną, a nasza wiadomość dociera do odbiorcy w kilka sekund.

Oficjalny e -mail to zbiór zasad

Codziennie otrzymujemy i wysyłamy setki e - maili. Poczta elektroniczna jest przeciążona tzw. spamem. E - maile tak jak zwykłe listy mogą być też oficjalne. Szczególnie ta forma wymaga od nadawcy przestrzegania pewnych koronnych zasad.

Powitanie i zakończenie

Słowo: witam jest najchętniej stosowaną formą powitalną w listach elektronicznych. Znawcy tematu nie polecają tego zwrotu w oficjalnych kontaktach z kilku powodów.
Po pierwsze fraza ta stosowana jest raczej w mowie potocznej. Nie używamy jej nawet w tradycyjnej formie listów. Lepszą propozycja będzie tradycyjne: dzień dobry lub Szanowny/a Panie/i. Po każdym zwrocie grzecznościowym wymagane jest umieszczenie przecinka.

Adekwatnie do konstrukcji początku maila tworzymy profesjonalne zakończenie. Na końcu nie piszemy więc słowa: pozdrawiam, które możemy używać tylko w prywatnej korespondencji. W oficjalnej wiadomości właściwe będzie pożegnać rozmówce słowami: z poważaniem lub z wyrazami szacunku. I podpis rzecz jasna.

Temat – rzecz nadrzędna

Temat maila jest jak tytuł – definiuje całość bez odkrywania szczegółów. I jak tytuł powinien być niezbyt rozbudowany. Jego konstrukcja słowna daje adresatowi informację, czego może się spodziewać w treści. W gąszczu informacji, które dostajemy na skrzynki to właśnie temat decyduje czy w ogóle zajrzymy głębiej.

Wielkie litery

Pomijając kwestię zaczynania zwrotów grzecznościowych od wielkiej litery, to w poczcie elektronicznej staramy się umiejętnie stosować tzw. CAPSLOCK. Niedopuszczalne jest pisanie w ten sposób całej wiadomości. W wirtualnym świecie tak napisana informacja oznaczałaby krzyk.

Emotikony i inne ozdobniki

W oficjalnych wiadomościach raczej ich nie stosujemy. Rozpraszają nadawcę, odbierają powagę treści i mogą wpłynąć na negatywny odbiór naszego przesłania. Tak więc emotikonom w służbowym mailu mówimy stanowcze: nie!

Z szacunku dla odbiorcy nie stosujmy nadmiaru skrótów - istnieje obawa, że nie zrozumie naszej wypowiedzi.

WIDEO:Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto