Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy szpitalu w Zielonej Górze stoi biały kontener, a w nim... nowoczesny tomograf. Dlaczego?

OPRAC.: Redakcja
Kontener, w którym znajduje się nowa pracownia diagnostyczna przy szpitalu w Zielonej Górze.
Kontener, w którym znajduje się nowa pracownia diagnostyczna przy szpitalu w Zielonej Górze. Jacek Katos, Archiwum producenta
Co to za kontener stoi przy szpitalu? - pytają Czytelnicy. - Czy to coś tymczasowego, związanego z remontem, czy stałe element leczenia? Dziwnie to wygląda. Jakoś tajemniczo. No to zdradzamy, co to za tajemnica.

Przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze stanął kontener, w którym ulokowany został nowy tomograf kupiony przez Samorząd Województwa z Funduszy Europejskich. - Diagnostyka obrazowa jest częścią walki z epidemią koronawirusa. Dodatkowy tomograf był zatem niezbędny w lecznicy - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Koszt urządzenia ze stacją lekarską to blisko 3 mln zł.

Pracownia diagnostyczna z nowoczesnym tomografem

Nowa pracownia diagnostyczna, zlokalizowana w zewnętrznym kontenerze medycznym, to kolejna mobilna pracownia w Polsce, wyposażona w innowacyjny 128-warstwowy tomograf komputerowy GE Healthcare, który przyspieszy i ułatwi skuteczne rozpoznanie wirusa SARS-CoV-2 wśród pacjentów przybywających do placówki.
– Tomograf Revolution EVO, umożliwiający sprawne zarządzanie dawką promieniowania i jednoczesną poprawę wykrywalności zmian o niskim kontraście, doskonale sprawdzi się w przypadku pacjentów, u których wymagane jest wykonanie wielu skanów lub ich częste powtarzanie. Dzięki technologii ASiR-V, sprzęt ten pozwala technikom na zastosowanie bardzo niskiej dawki promieniowania – nawet o 80% mniejszej w porównaniu do innych tomografów stosowanych w medycynie, bez utraty jakości obrazu. Innowacyjny system wspiera zatem zarówno pacjentów, jak i osoby wykonujące badanie. Może być on w przyszłości rozbudowany poprzez zakup dodatkowych specjalistycznych opcji klinicznych lub poprzez ich wypożyczenie w nowatorskim programie Smart Subscriptions. Dzięki temu, aparat będzie mógł korzystać m.in. ze sztucznej inteligencji czy najnowszego systemu rekonstrukcyjnego True Fidelity – mówi Grzegorz Gryszkiewicz, Menadżer Produktowy Tomografii Komputerowej GE Healthcare w Europie Północno-Wschodniej.

Dzięki temu można wykluczyć zakażenie koronawirusem

Multidyscyplinarny aparat TK zainstalowany w Zielonej Górze został wyposażony w zaawansowane oprogramowanie, pomagające w diagnostyce pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Dzięki zautomatyzowanym aplikacjom Lung VCAR oraz Thoracic VCAR lekarze radiolodzy są w stanie sprawnie ocenić zmiany zachodzące w płucach i potwierdzić lub wykluczyć zakażenie COVID-19.

Kompleksowa diagnostyka obrazowa

– Dzięki nowemu tomografowi będziemy w stanie zapewnić naszym pacjentom zaawansowaną i kompleksową diagnostykę obrazową, która pozostaje kluczowa w walce z wirusem SARS-CoV-2. Wykonanie skanu TK u pacjenta z podejrzeniem zapalenia płuc wywołanego przez koronawirusa, pozwala na postawienie szybkiej i precyzyjnej diagnozy, a w przypadku osób już zarażonych – na monitorowanie stanu pacjenta oraz ocenę rozległości zmian płucnych. Dodatkowo, wszystko dzieje się niemal w czasie rzeczywistym. Technologie zastosowane w Revolution EVO wspierają także naszych radiologów. Usprawnienie procedur i dostęp do dużej ilości informacji w krótkim czasie, pomaga im poprawić wydajność pracy. Ponadto, instalacja tomografu w kontenerze zwiększa bezpieczeństwo pacjentów poprzez możliwość całkowitego rozdzielenia chorych z podejrzeniem koronawirusa od innych pacjentów oczekujących na wykonanie tomografii – komentuje dr n. med. Wojciech Wierzchołowski, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ze Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.
Generalnym wykonawcą pracowni kontenerowej była firma JMP Medical.

ZOBACZ TEŻ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto