MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa zakażeń koronawirusem. A co z maseczkami? Zobacz raport MZ nt. koronawirusa z 23 stycznia 2024 r.

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sezon infekcyjny w pełni. Chorzy testują się w kierunku COVID-19, ale średnio co czwarty test daje wynik pozytywny. Pozostali przechodzą infekcję m.in. wirusami RSV lub grypy. Zdaniem ekspertów liczba chorych na koronawirusa jest znacznie większa, niż wskazują na to dane. Apelują o wprowadzenie maseczek i zasad sanitarnych. Zobacz aktualny raport Ministerstwa Zdrowia i sprawdź, w których województwach wykryto najwięcej zachorowań.

Spis treści

Ile zakażeń koronawirusem potwierdził dzisiaj raport MZ?

Od 4 marca 2020 roku w Polsce zdiagnozowano łącznie 6 650 782 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło 120 439 osób.

Lekarz ze stetoskopem i wizualizacja koronawirusa
W związku z rosnącą liczną zachorowań na różne choroby wirusowe organizacje pacjenckie apelują o wprowadzenie ograniczeń i specjalnych zasad sanitarnych w szpitalach, placówkach medycznych i w aptekach. Blue Planet Studio/Getty Images

Według raportu MZ z 23.01.24 w ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce 5 266 testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, z czego 980 dało wynik pozytywny. Widać więc, że nie wszyscy chorzy z objawami oddechowymi zapadli na koronawirusa, bo w obiegu są także inne wirusy: grypy, RSV i przeziębienia. To jednak oznacza, że wkrótce pacjenci mogą mieć po kilka chorób jednocześnie, jak miało to już miejsce rok temu.

To musisz wiedzieć: Objawy zakażenia nowym podwariantem koronawirusa JN.1

Minionej doby stwierdzono 937 zakażenia koronawirusem, w tym 653 nowych i 284 ponownych. To o 254 przypadków COVID-19 więcej niż w miniony piątek 19 stycznia, gdy przybyło 683 chorych.

Resort zdrowia informuje o liczbie zgonów z powodu koronawirusa ostatniej doby: na COVID-19 zmarło 8 osób, z czego 4 wyłącznie wyniku COVID-19, natomiast 4 pozostałe osoby miały choroby współistniejące. Pod koniec ubiegłego tygodnia życie straciło także 8 pacjentów.

Zobacz też: Takiej sytuacji z mutantami koronawirusa jeszcze nie mieliśmy. Dr Grzesiowski ostrzega, że szkody po infekcji zostają nawet do końca życia

Czy obowiązek noszenia maseczek wróci?

Pomimo wysokiej liczby zakażeń i petycji o wprowadzenie obostrzeń ze strony niektórych organizacji pacjenckich Ministerstwo Zdrowia nie planuje na razie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych w przychodniach, szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia. Jak zapewnia MZ w odpowiedzi na zapytanie o tę kwestię, „na bieżąco monitorujemy sytuację”:

– Przy aktualnej liczbie zakażeń nie ma takich planów. Obecnie przepisy żadnej z ustaw ani żadnego rozporządzenia nie nakładają obowiązku noszenia maseczek – zapewnia MZ w informacji przekazanej Stronie Zdrowia.

Zobacz: Gwałtowny wzrost hospitalizacji chorych z COVID-19. WHO: Polska na 6. miejscu na świecie

Gdzie jest najwięcej zachorowań na COVID-19 w Polsce?

Najwięcej zakażeń przybyło w województwie mazowieckim (136 zachorowań). Potwierdzone przypadki nowych zakażeń koronawirusem z podziałem na województwa:

 • dolnośląskie – 43,
 • kujawsko-pomorskie – 77,
 • lubelskie – 135,
 • lubuskie – 27,
 • łódzkie – 29,
 • małopolskie – 77,
 • mazowieckie – 136,
 • opolskie – 12,
 • podkarpackie – 87,
 • podlaskie – 30,
 • pomorskie – 35,
 • śląskie – 80,
 • świętokrzyskie – 21,
 • warmińsko-mazurskie – 25,
 • wielkopolskie – 76,
 • zachodniopomorskie – 38.

Ile osób jest zaszczepionych przeciw wirusowi SARS-CoV-2?

Zgodnie z danymi opublikowanymi 23 stycznia 2024 r. w pełni zaszczepiono w naszym 22 649 452 osoby. Podano 15 603 727 dawek przypominających. Zgłoszono 18 611 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Zakaz odwiedzin w szpitalach na terenie całej Polski

Wzrost zakażeń koronawirusem i przypadki COVID-19 wśród pacjentów szpitali sprawiły, że kolejne placówki ograniczają lub zakazują wizyt odwiedzających, a nawet wstrzymują przyjęcia pacjentów.

Czytaj także: Szczepionki na odporność – czy warto je przyjmować?

Sytuacja jest zmienia się we wszystkich regionach Polski, dlatego warto śledzić informacje przekazywane przez poszczególne placówki. Na przykład pod koniec 2023 r. ograniczenia wizyt wprowadzano już m.in. w szpitalach w Wielkopolsce: w Puszczykowie, Gostyniu, Obornikach, Koninie, Puszczykowie, Wrześni i Ostrowie Wielkopolskim.

W szpitalu w Ostrowie Wlkp. COVID-19 wykryto u 17 pacjentów. W komunikacie z 22 listopada 2023 r. poinformowano, że „z przyczyn epidemiologicznych wstrzymuje się do odwołania odwiedziny w oddziałach internistycznym, internistycznym izolacyjnym, laryngologicznym, geriatrycznym. W oddziale medycyny paliatywnej przy łóżku pacjenta przebywać może tylko jedna osoba bez objawów infekcji”.

Wizyt zakazano natomiast na niektórych oddziałach Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu na oddziałach hematologii, onkologii klinicznej i urologii.

Ograniczenia odwiedzin do dwóch godzin dziennie dotyczą natomiast innych oddziałów Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu, jak również Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów do Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie, do odwołania wstrzymano też odwiedziny chorych.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przybywa zakażeń koronawirusem. A co z maseczkami? Zobacz raport MZ nt. koronawirusa z 23 stycznia 2024 r. - Strona Zdrowia

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto