Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanki autobusowe w Zielonej Górze się zazielenią, zmieni się też rozkład jazdy niektórych linii

Natalia Dyjas
Patryk Ciechanowski z Zielonej Góry często korzysta z autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji. - Pomysł z roślinnością na przystankach jest bardzo dobry! - mówi mieszkaniec
Patryk Ciechanowski z Zielonej Góry często korzysta z autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji. - Pomysł z roślinnością na przystankach jest bardzo dobry! - mówi mieszkaniec Mariusz Kapała
Szykują się zmiany nie tylko w rozkładzie jazdy autobusów MZK. Nowością mają być też... zielone przystanki. O tym, jak mają wyglądać i gdzie się pojawić zadecydują mieszkańcy.

- Szukam różnych rozwiązań, które pomogłyby zazielenić centrum Zielonej Góry - tłumaczy Paweł Zalewski, inicjator projektu zielonych przystanków, które wygrały w budżecie obywatelskim 2019. - Przy dużych ulicach, ciągach komunikacyjnych, brakuje zieleni. Pojawia się problem z nagrzewaniem się asfaltu, chodników.

Pomysł na zielone przystanki narodził się z potrzeby. P. Zalewski sam był świadkiem, jak na jednym z przystanków w centrum z powodu upału zasłabł starszy mężczyzna. Okazuje się, że coraz częściej na świecie przystanki są zazieleniane. Pomysł przenosi się i do polskich miast.

- Zależy mi, żeby zielonogórski projekt poparty był konsultacjami z mieszkańcami - wyjaśnia społecznik. Stąd już 4 kwietnia w godz. 14.00-17.00 na terenie zielonym przy elżbietankach odbędzie się piknik konsultacyjny, którego organizatorami są: urząd miasta, Zakład Gospodarki Komunalnej oraz inicjator akcji. Inicjatywę wspiera też MZK. Już teraz można też wypełnić ankietę. Ta dostępna jest m.in. na stronach: www.zielona-gora.pl oraz www.zgk.net.pl

- Robimy konsultacje tak wcześnie, ponieważ zależy nam, by przystanki zazieleniły się jeszcze w tym roku - mówi P. Zalewski. To mieszkańcy zadecydują, które miejsca potrzebują takiej odmiany, jaka roślinność powinna się na nich pojawić. Dla każdego wskazanego przystanku zostanie zrealizowany projekt, potem zostanie on znów poddany konsultacjom. Następnie przyjdzie czas na realizację.

Przy okazji rozmów na temat zielonych przystanków mieszkańcy zwracają też uwagę na inne aspekty, związane z komunikacją w mieście.

Mieszkańcy zwracają nam uwagę, że brakuje przystanków na Chynowie (w tym przypadku rękę na pulsie trzyma i rozmowy w tej sprawie prowadzi radny Zbigniew Binek).

- Przez rozkopane miasto zdarzają się też opóźnienia na trasie autobusów - zauważa pan Zdzisław. - Oby po remontach nie było to kłopotem...

Okazuje się, że Miejski Zakład Komunikacji wysłuchuje próśb i wniosków mieszkańców. Stąd w najbliższym czasie planowanych jest sporo zmian.

Od poniedziałku, 1 kwietnia, nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy. Autobusy linii nr 30 pojadą skróconą trasą: Dworzec – Bohaterów Westerplatte – al. Wojska Polskiego – Dąbrówki – Długa – al. Konstytucji 3 Maja – Wrocławska – Racula – Drzonków (wybrane kursy: Sucha – Ługowo lub Zatonie – Barcikowice).

- Skrócenie trasy linii nr 30 do pętli dworzec główny pozwoli na poprawę jej punktualności - zapewniają pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji. W dni robocze zaplanowano dodatkowy kurs o godz. 15.26.

Do obsługi os. Zdrojowego zostaną skierowane autobusy linii nr 44, których trasa od ul. Sulechowskiej zostanie wydłużona do ul. Batorego. Autobusy linii nr 44 i linii nr 5 z os. Zdrojowego będą odjeżdżały na przemian co 15 minut.

Nowa trasa linii nr 44 w obu kierunkach: te jeździć będą: Batorego- Trasą Północną – Mechaników – Os. Zdrojowe – Ruczajowa – Sulechowska – Staszica – Dworzec Główny – Bohaterów Westerplatte – al. Wojska Polskiego – Dąbrówki – Łużycka – Wyszyńskiego – Botaniczna – Nowojędrzychowska – Liliowa – Os. Kwiatowe – Mieczykowa – Funka – Jędrzychowska – Jędrzychów. Autobusy tej linii, jadące w kierunku Jędrzychowa, po obsłużeniu przystanku Nowojędrzychowska pojadą do Mieczykowej, zatrzymają się na obecnych przystankach, skręcą znów w ulicę Nowojędrzychowską i przez ul. Funka dojadą do pętli w Jędrzychowie. W kierunku centrum zamiast na „Wroniej” zatrzymają się na nowym przystanku przy ul. Funka. Przystanki „Mieczykowa”, „Os. Kwiatowe” i „Liliowa” będą obowiązującymi w obu kierunkach.

Będą wprowadzone korekty w rozkładzie linii nr 5, 6, 10 i 21.

Częściej pojedziemy do Parku Technologicznego w Nowym Kisielinie: autobusy linii nr 25 realizujące kursy przez Park Technologiczny obsłużą też przystanki Nowy Kisielin Panattoni i Nowy Kisielin Rozwojowa. Autobusy linii nr 26 zajadą też na nową pętlę i zatrzymają się na przystanku Nowy Kisielin Spinko. Zwiększy się liczba kursów realizowanych przez strefę w dni robocze i w soboty. Zostaną uruchomione kursy w niedziele i święta.

- Na wnioski pasażerów autobus linii nr 25 zamiast o godz. 5.15 z Chemicznej rozpocznie kurs o godz. 5.13 z pętli przy ulicy Wyczółkowskiego - informuje MZK.

Obsługa działek na Jędrzychowie: wybrane kursy autobusów linii nr 1 i 9, oznaczone w rozkładzie jazdy literą „A”, będą zajeżdżały w obu kierunkach na pętlę Jędrzychów działki. Skończą i rozpoczną trasę na pętli w Jędrzychowie.

Zmiany wiążą się też z uruchomieniem kolejnych stacji szybkiego ładowania na pętlach. A to oznacza więcej autobusów elektrycznych i wycofywanie najstarszych pojazdów z ruchu.

Nowy rozkład jazdy będzie dostępny w internecie od tego czwartku. Tabliczki z datą obowiązywania od początku kwietnia będą umieszczane na przystankach w ostatnich dniach miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto