Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pustelnik w Zielonej Górze okazał się tajemniczym miejscem. Skarpę podtrzymywały płyty nagrobne zakonnic. Co będzie z nagrobkami?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Prace nad Pustelnikiem w Zielonej Górze. Spacerowicze zaglądają, co się tam dzieje. Zobacz zdjęcia
Prace nad Pustelnikiem w Zielonej Górze. Spacerowicze zaglądają, co się tam dzieje. Zobacz zdjęcia Janusz Życzkowski
Płyty nagrobne sióstr diakonisek wykorzystano do wzmocnienia skarp Pustelnika w Zielonej Górze. Odkopano sześć takich płyt. Co się teraz z nimi stanie?

Źródełko, z którego wypływa Pustelnik w Zielonej Górze i cały przebieg strumienia, to malownicze miejsce, lubiane przez spacerowiczów. W ostatnich tygodniach prowadzonych jest tam coraz więcej prac. Co tutaj powstaje? Co to za inwestycja?

Prace nad Pustelnikiem w Zielonej Górze. Spacerowicze zaglądają, co się tam dzieje. Zobacz zdjęcia

Pustelnik w Zielonej Górze okazał się tajemniczym miejscem. ...

Inwestycje w Zielonej Górze. Prace przy Pustelniku

Celem prac przy Pustelniku jest odbudowa i modernizacja zbiorników retencyjnych w leśnictwie Ochla.

- Biorąc pod uwagę krótki termin realizacji, prace realizowane są z różnym poziomem zaawansowanie na całym, 1300 metrowym odcinku cieku - informuje nadleśniczy Rafał Ozimiński. - Wykonawca postępuje zgodnie z harmonogramem i przewiduje się, że zadanie zostanie zakończone, jak zawarto w umowie, tj. w połowie grudnia br.

O inwestycji pisaliśmy niedługo po jej rozpoczęciu.

Co już zostało zrobione? Co jest w planie?

Prace zaczęły się od Góry Tatrzańskiej, gdzie rozpoczyna się ciek wodny wypływający z Wzgórz Piastowskich.

- Pierwszy punkt to widoczny już zarys schodów zejściowych do kładki, którą w najbliższym czasie zostanie zbudowana. Następnym miejscem jest zbiornik retencyjny, gdzie zakończono już odmulanie i formowanie skarp. Utworzono próg wodny, który obecnie jest brukowany - tłumaczy nadleśniczy Rafał Ozimiński. - Najprawdopodobniej, w pierwszej połowie sierpnia, po zamontowaniu kładki i umocnieniu skarp zbiornika, rozpocznie się podnoszenie lustra wody.

Nadleśniczy wyjaśnia, że na całym odcinku w wybranych miejscach tworzone są progi piętrząco-spowalniające przepływ wody oraz jest wykonywane faszynowanie brzegów cieku. Jest to metoda umacniania brzegu, która chroni przed jego osuwaniem się. Natomiast fragmenty cieku mają pozostać w stanie nienaruszonym.

Pustelnik w Zielonej Górze. Odkrycie przy drugim zbiorniku

W drugim zbiorniku zakończono już odmulanie. Trwają prace związane z formowaniem skarp. To w tym miejscu podczas prowadzonej inwestycji dokonano niezwykłego odkrycia.

- W okolicach tego zbiornika, podczas prac ziemnych, odkryto sześć płyt nagrobnych. Jak się okazało są to płyty nagrobne sióstr diakonisek Ewangelickiego Stowarzyszenia Sióstr Bethesda. Płyty wykorzystano do wzmocnienia skarp. Zgodnie z decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, płyty te zostaną przez Nadleśnictwo Zielona Góra zinwentaryzowane i przekazane właściwej instytucji - zapowiada nadleśniczy.

Zadanie realizowane jest w ramach „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”. To inwestycja finansowana ze środków Lasów Państwowych, z dofinansowaniem Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Prace wzdłuż Pustelnika rozpoczęły pod koniec kwietnia 2022 r. Kosztują ponad 2,2 mln zł netto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto