Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni chcą postawienia pomnika zbrodni wołyńskiej. Dyskutowali też o poprawie jakości przewozu pasażerów i powstaniu terenów inwestycyjnych

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
XLVII sesja Rady Miasta Zielona Góra/screen
Głosowania i dyskusje na sesji Rady Miasta w zielonogórskim ratuszu. Przyjęto sprzeciw wobec profanacji krzyża, przyjęto projekt powstania Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej i dyskutowano o rozwoju transportu publicznego w mieście i gminach ościennych.

Radni przyjęli oświadczenie wyrażające sprzeciw wobec aktu zniszczenia krzyża na osiedlu Zastalowskim. Po debacie samorządowcy uznali, że profanacja była niedopuszczalna i potępili tego rodzaju działania.

Jednogłośnie przyjęto projekt wzniesienia Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej na Placu Słowiańskim. Wkrótce rozpisany zostanie ogólnopolski konkurs na zaprojektowanie pomnika. Radna sejmiku województwa lubuskiego Małgorzata Gośniowska-Kola (PiS) oraz Czesław Laska, prezes stowarzyszenia Pamięć Polskich Kresów przedstawili argumenty uzasadniające potrzebę postawienia pomnika w Zielonej Górze.

- To nie jest zwykła sprawa, ale wielki sukces, że udało się dla tej idei pozyskać głosy absolutnie wszystkich radnych - skomentowała w rozmowie z nami prezes Gośniowska - Kola - cieszę się, że wkrótce powstanie miejsce, o które zabiegały środowiska kresowe - mówiła.

W dalszej części sesji prezydent Janusz Kubicki mówił o wykonaniu budżetu miasta Zielona Góra za pierwsze półrocze 2021 r.
Podjęto również decyzje o przesunięciach budżetowych. Rada Miasta przyjęła informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2020/21.

Długa dyskusja poprzedziła apel do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący utworzenia strategicznego terenu inwestycyjnego dedykowanego branży elektromobilności w Zielonej Górze. Mowa o dwóch terenach znajdujących się przy wyjeździe z Os. Pomorskiego w stronę trasy S3. Jeden z nich liczy 63ha, drugi 263ha. Przeciwnicy rozwiązania wskazują na bliskość zabudowy mieszkaniowej. Przewidziano tam bufory 150- 200m pasa drzew, aby mieszkańcy Os. Mazurskiego oraz działkowcy mieli komfort.
Dyskusja radnych poprzedziła przyjęcie Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego na lata 2001 – 2027. Mimo sprzeciwu radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy chcieli poddać dokument dalszym pracom, plan przyjęto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto