Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Kłoczko nowym dyrektorem Filharmonii Zielonogórskiej

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Nowy dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej - Rafał Janusz Kłoczko
Nowy dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej - Rafał Janusz Kłoczko Tomasz Bolt
Filharmonia Zielonogórska ma nowego dyrektora. Oficjalnie to stanowisko obejmie - na pięć sezonów artystycznych - 1 września Rafał Kłoczko. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Rafała Kłoczkę na dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej wybrał Zarząd Województwa Lubuskiego, podejmując odpowiednią uchwałę we wtorek, 27 lipca.

Nowy dyrektor FZ pochodzi z Torunia

Nowy dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej - Rafał Kłoczko urodził się 28 lipca 1987 roku. Pochodzi z Torunia. Studiował kompozycję, dyrygenturę i teorię muzyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod okiem Eugeniusza Głowskiego, Wojciecha Michniewskiego, Rafała Jacka Delekty i Elżbiety Wiesztordt. Ukończył również dwuletni kurs gry na carillonie w klasie Gerta Oldenbeuvinga (Holandia). Cztery lata temu na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie uzyskał doktorat w zakresie dyrygentury. Odbył liczne staże dyrygenckie w renomowanych placówkach europejskich.

Za jedno z najważniejszych osiągnięć uznać należy fakt, iż jako pierwszy Polak pełnił funkcję asystenta dyrygenta w ramach festiwalu Salzburger Festspiele 2016, a w kwietniu 2017 r. rozpoczął staż dyrygencki w Operze Wiedeńskiej.
Zawodowo związany był między innymi z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Capella Gedanensis oraz Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie.

Nowy dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej - Rafał Janusz Kłoczko
Nowy dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej - Rafał Janusz Kłoczko Tomasz Bolt

Nowy dyrektor chce powołać festiwal im. Bairda

W twórczości Rafała Kłoczki obok większych form wokalno-instrumentalnych (msza, kantata) i miniatur instrumentalnych, ważne miejsce zajmuje pieśń. Wśród głównych założeń swojego Programu Funkcjonowania Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze wymienia powołanie Festiwalu im. Tadeusza Bairda, rozszerzenie działalności edukacyjnej i społecznej, uatrakcyjnienie oferty programowej przez jej duże zróżnicowanie i poszerzenie o operę i muzykę filmową.

W artykule wykorzystano informacje ze stron: lubuskie.pl, nospr.org.pl, polmic.pl

Zobacz też: Koncert dla Czesława Grabowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto