Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Muzeum Ziemi Lubuskiej. Mury pną się do góry, a my... przypominamy, jak ten budynek w centrum miasta wyglądał przed wielu laty

Redakcja
Zima 1986 roku. Zobaczcie, jak niewielkie wtedy były drzewa na początku zielonogórskiego deptaka.
Zima 1986 roku. Zobaczcie, jak niewielkie wtedy były drzewa na początku zielonogórskiego deptaka. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Remont Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w pełni. Nowe mury już są, pojawiły się też okna. Niebawem będzie dużo więcej przestrzeni wystawienniczej. A my przy okazji modernizacji i rozbudowy przypominamy, jak ten budynek w centrum Zielonej Góry wyglądał przed laty.

Muzeum Ziemi Lubuskiej po latach doczekało się nie tylko modernizacji, ale i rozbudowy. Jest to możliwe dzięki wielomilionowej dotacji.

Wizje i plany:

Muzeum Ziemi Lubuskiej - co się tutaj zmieni?

Wszystko robione jest z myślą o tym, by przestrzeń wystawiennicza się powiększyła i by mogły być eksponowane dzieła sztuki, ale też pamiątki związane z dawną Zieloną Górą. Nowa część będzie połączona ze starszym gmachem. Na parterze zaprojektowano hall wejściowy oraz salę wielofunkcyjną.

Na pierwszym piętrze pojawią się sale ekspozycyjne ukazujące historię Zielonej Góry i regionu z uwzględnieniem osadnictwa na tych terenach po 1945 roku.

Trwa głosowanie...

Czy chętnie korzystasz z oferty Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze?

Na drugim piętrze także będą sale ekspozycyjne, w których prezentowana będzie sztuka współczesna a przede wszystkim dorobek sympozjów plastycznych Złotego Grona, które odbywały się w Zielonej Górze od lat sześćdziesiątych do lat osiemdziesiątych XX wieku. Tutaj nie zabraknie też pokoi socjalnych czy pracowni plastyczno-fotograficznej. Muzeum będzie również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, dostosowane toalety, utworzenie miejsc parkingowych uwzględniających potrzeby osób z ograniczeniami ruchowymi, wyznaczenie odpowiednich miejsc na sali konferencyjnej), a program zwiedzania uwzględni potrzeby osób niewidzących i niedowidzących (transkrypcje dla niewidzących).

Odkrycia trafią do placówki

Po remoncie powiększy się (i to prawie o 100 proc.) hall główny - mówił nam wcześniej dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania. - Przestrzeń zyskała chociażby nową posadzkę. Tutaj trafi też renesansowy portal z Przytoku. Jedyny zabytek renesansowy w Zielonej Górze. W muzeum zostaną też zaprezentowane przedmioty, które odkryto przy okazji prac archeologicznych, prowadzonych w związku z inwestycją. Odnalazł się np. kartusz (zabytkowy fragment), który mógł pochodzić z pałacu w Zaborze.

A bardziej współczesnym odkryciem, była... głowa czerwonoarmisty z dawnego pomnika Wdzięczności przy dzisiejszym placu Bohaterów. I być może ten element zostanie wyeksponowany. Obok odnowionego hallu cieszyć się będziemy mogli z sali konferencyjno-koncertowej.

- Będzie ona mieścić ponad 200 osób - mówi L. Kania. - Tutaj będziemy mogli organizować seminaria, konferencje, ale i koncerty. Ponieważ pojawi się w niej nowy fortepian. Uda nam się też stworzyć salę edukacyjno-oświatową. To przestrzeń niesłychanie ważna, z punktu widzenia misji muzeum. Z nowoczesnym sprzętem, wygodnymi siedzeniami, stołami. By zajęcia dla grup były ciekawe i przyjemne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto