Rok 2020 to wielkie zmiany – jak sobie radzą kluby taneczne?

Artykuł sponsorowany Sportowy Klub Taneczny MEGA DANCE
Zielonogórski szkoła tańca, Rock n Rolla akrobatycznego to najbardziej utytułowany klub taneczny w Polsce. Wychowankami klubu są wielokrotni Mistrzowie Świata w seniorskich formacjach oraz parach. Dzisiaj porozmawiamy z prezesem stowarzyszenia Mega Dance Bartłomiejem Kobylańskim, o tym jak kluby taneczne radzą sobie w czasach pandemii Covid 19.

Jak radzicie sobie z obostrzeniami oraz czy nadal jest zainteresowanie właśnie Rock ‘n’ Rollem Akrobatycznym?

To były bardzo trudne miesiące dla wszystkich klubów sportowych. Ciągłe zmiany, i dostosowanie się do nowych wytycznych wymagało od nas dużo więcej pracy. Czasami, co dwa tygodnie zmieniały się warunki, na które kluby sportowe nie były przygotowane. Oczywiście, najłatwiej byłoby zawiesić działalność, ale ani rodzice ani tancerze nie chcieli, aby tak się stało. Podczas lockdownu prowadziliśmy treningi online. Było to coś nowego i interesującego. Trenowaliśmy dzięki temu z trenerami z całego Świata m.in. USA, Australia, Indie i oczywiście z trenerami z Europy. Wszyscy tancerze byli zmotywowani i wtedy jeszcze chętnie trenowali online. Później od czerwca ruszyły zajęcia tradycyjne, a podczas wakacji mogliśmy zrealizować obóz letni. Od połowy września jednak sytuacja się skomplikowała. Najwięcej problemów sprawiło nam i rodzicom zamykanie sal treningowych w szkołach i domach kultury i przez to zmiana godzin i miejsc zajęć. Dzięki temu, że mamy swój klub przy ul. Fabrycznej oraz korzystamy z dostępnych obiektów MOSiR Zielona Góra czy hali sportowej w Nowogrodzie Bobrzańskim nasze treningi nadal są kontynuowane. Nasi trenerzy są bardzo zaangażowani w organizację treningów i dzięki temu zainteresowanie Rock ‘n’ Rollem Akrobatycznym nie spadło. W październiku zrobiliśmy ankiety dla rodziców z naszego klubu i rzeczywiście okazało się, iż rodzice rozumieją wartość prozdrowotną sportu i chcą kontynuacji zajęć mimo utrudnień. Mogę opisać jeden z trudniejszych przykładów gdzie musimy dostosować się do zmian: mamy zawodnika, który mieszka we Wrocławiu, a rodzice ze względu na nasz klub zapisali dziecko do zielonogórskiej szkoły. Teraz, niestety internat jest zamknięty i Dimitri dojeżdża kilka razy w tygodniu pociągiem, aby móc kontynuować treningi. To bardzo trudne!

Mamy świadomość, iż treningi online w obecnej sytuacji byłyby czymś niepożądanym. Z jednej strony to jedyna możliwość na aktywność ruchową dla młodych ludzi, a z drugiej strony dodatkowy czas przed monitorem, który i tak przekracza dzisiaj normy zdrowotne.

Czy bierzecie udział w zawodach jak wygląda rywalizacja w świecie tańca sportowego?

Również w tej kwestii wszystko się skomplikowało. Najtrudniej jest dla zawodników starszych, którzy byli w cyklu wyjazdów i rywalizacji na wysokim poziomie. Motywacja i postrzeganie sportu musiało się zmienić w sytuacji, gdy zawodnik trenuje pięć razy w tygodniu, a wszystkie zawody zostały odwołane. Od września federacje sportowe dostosowały się do nowych warunków organizacji zawodów. W kraju zawody są organizowane bez widowni i ilość zawodników jest ograniczona np: w kwestii poruszania się na halach. W światowej federacji WRRC, organizowane są Puchary Świata w wersji online. Organizacyjnie nadal jest to wydarzenie bardzo skomplikowane, ponieważ sędziowie, zawodnicy, komentatorzy w jednym momencie muszą skoordynować cały przekaz online. Możemy pochwalić się już pierwszymi sukcesami na takich zawodach, nasze dwie pary wzięły udział w finałach Pucharu Świata: w kategorii młodzik 7 miejsce zajęli Patryk Kozłowski oraz Maja Czura, w kategorii juniorów 5 miejsce zajęli Dimitri Morozow oraz Natalia Krakowiak.

Dyscyplina, jaką jest RR Akrobatyczny chyba nie jest bardzo popularna w Polsce, gdzie można doszukiwać się sukcesu w Waszego klubu?

Jeszcze kiedyś powiedziałbym, że to sukcesy związane z tytułami mistrzowskimi. Jednak, dzisiaj widzę, że sukcesem naszego klubu sportowego to umiejętność dostosowania się do potrzeb i zgrana grupa trenerska. Oczywiście na rozwój naszego klub złożyło się wiele czynników i nie można mówić o jednym wyjątkowym. Kilka lat temu, wielki projekt klas sportowych zainicjowany w szkole w Przylepie dał możliwości wielu dzieciom na przygodę ze sportem. Stworzyliśmy projekt multisportowy połączony z Rock ‘n’ Rollem Akrobatycznym. W pewnym momencie w klasach sportowych trenowało ponad 120 dzieci. Bardzo znaczącym bodźcem było rozpoczęcie współpracy z Jackiem Kanclerzem -psychologiem sportowym. To on nauczył nas budowania systemu sportowego, który do dzisiaj kontynuujemy. Dzisiaj nasz sukces to wykwalifikowani trenerzy, którzy oprócz pracy z tancerzami szkolą koszykarzy, piłkarzy czy tenisistów. Wiedza na temat sportu oraz doświadczania taneczne i akrobatyczne to sukces naszego klubu. Ponadto realizujemy Europejskie projekty edukacyjne dające naszej młodzieży energię i wiedzę pozaformalną. W lutym będziemy realizować wraz z grupami ze Słowacji oraz z Irlandii projekt prozdrowotny ERASMUS+ All you need is health. Również w 2021 będziemy realizować międzynarodowy projekt Komisji Europejskiej przygotowując program edukacyjny klas sportowych Rock ‘n’ Brolla Akrobatycznego na całym Świecie. Te działania wzmacniają edukacyjnie naszych trenerów oraz stowarzyszenie. Nasza grupa trenerska to wykwalifikowani trenerzy z Polski z Ukrainy i co nas cieszy- młodzi wolontariusze, którzy szkolą się w roli przyszłych trenerów.

Dzisiaj w naszym systemie klubowym współpracujemy z dietetykami, korzystamy z opieki centrum wad postawy SALUS park, wdrażamy nowoczesne metody treningu motorycznego, wprowadzamy do treningu praktykę języka angielskiego.

Szczególnie dzisiaj, widzimy wielką potrzebę treningów sportowych. Nasze nowe sekcje w Nowogrodzie Bobrzańskim, Czerwieńsku, Niwiskach w ostatnim roku bardzo się rozwijają, ponieważ rodzice widzą korzyści z naszych treningów.

A co z naszymi mistrzami Anną Miadzielec i Jackiem Tarczyło. Czy po zakończeniu kariery nadal są w sporcie tanecznym?

Tak, oczywiście Ania z Jackiem są trenerami w naszym klubie i świetnie sobie w tej roli radzą. Dzieci ich uwielbiają, a oni sami rozwijają się nie tylko jako trenerzy. Ania na przykład została prezenterką telewizji Światowej Federacji Rock n Rolla Akrobatycznego i komentuje zawody. Seniorska formacja dziewcząt, trenująca pod okiem Ani Miadzielec, w 2019 roku zajęła 6 miejsce w Mistrzostwach Świata. Jacek natomiast, został międzynarodowym sędzią Rock n Rolla Akrobatycznego i jest kuszony pracą od przyszłego roku w Hong Kongu. To naprawdę wielka radość, gdy dzięki Rock’ n Rollowi nasi zawodnicy mogą rozwijać się i realizować swoje marzenia.
Więcej o Sportowym Klubie Tanecznym Mega Dance przeczytacie:
http://megadance.pl/

Materiał oryginalny: Rok 2020 to wielkie zmiany – jak sobie radzą kluby taneczne? - Gazeta Lubuska

Dodaj ogłoszenie