Rozmowa z Kacprem Szlaskim, rolnikiem z Wrociszowa prężnie rozwijającym rodzinne gospodarstwo.

Artykuł sponsorowany TWÓJ TARG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Proszę powiedzieć parę słów na temat tego czym się pan zajmuje.
Wraz z rodziną od ponad 30 lat prowadzimy gospodarstwo rolne, w którym zajmujemy się produkcją warzyw, owoców i zbóż, a naszym flagowym produktem są truskawki. Posiadamy dwa stacjonarne punkty sprzedaży – przy gospodarstwie we Wrociszowie 51 oraz w Zielonej Górze na ulicy Jaskółczej 32a, oraz wystawiamy się na targowiskach miejskich, targach śniadaniowych i sezonowych punktach sprzedaży. Nasze produkty rozpoznawalne są pod szyldem Twój Targ, a hasło „truskawki z Wrociszowa” od lat mieszkańcom Nowej Soli i okolic kojarzy się ze smakiem prawdziwej polskiej truskawki – takiej jak z ogródka babci.

Jakie czynniki mogą wpływać na plonowanie truskawek w tym sezonie?
Czynników wpływających na plonowanie truskawek jest wiele. Zacząć trzeba już od roku poprzedniego kiedy to po sezonie zbiorów truskawek trzeba wykonać odpowiednie czynności, aby przygotować krzaczki do następnego sezonu. Zaczynamy od koszenia krzaków, następnie niszczy się chwasty, które pojawiły się rządkach w czasie zbiorów. W tym czasie trzeba też zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin tak, aby podczas ponownego odbijania liści roślina miała dużo siły na wzrost. Kolejnym istotnym czynnikiem jest odpowiedni dobór odmian truskawek oraz regularne nasadzanie nowych krzaków i likwidacja starych. W ten sposób otrzymujemy owoce, które smakiem, zapachem oraz wyglądem zadowalają każdego miłośnika polskich truskawek.

Jednak najważniejszym czynnikiem jest pogoda, to ona w największym stopniu potrafi wpłynąć na plonowanie truskawek. Na szczęście i z pogodą potrafimy sobie poradzić.

Jak radzicie sobie z pogodą?
Co roku na początku wiosny występują przymrozki. Jeśli takowe mają wystąpić danej nocy - przykrywamy pole folią, która zabezpiecza kwiaty przed przemrożeniem. Jest to zabieg pracochłonny ponieważ następnego dnia z rana trzeba folię ponownie odkryć, tak aby owady w tym pszczoły mogły zapylić kwiaty. Dużym problemem, z którym zmagaliśmy się w poprzednich latach była susza. Obecnie jesteśmy już na to przygotowani i do wszystkich pól, na których uprawiamy truskawki mamy doprowadzona wodę, a więc w razie potrzeby możemy podlać nasze uprawy. W tym roku pogoda sprzyja, udało się uniknąć wiosennych przymrozków choć nadal folia do przykrycia czeka w gotowości, deszcz również pada w miarę regularnie więc podlewania używaliśmy tylko na nowych nasadzeniach tak, żeby młode sadzonki na start otrzymały wodę.

Jak zmieniła się technologia uprawy truskawek na przestrzeni lat
W zasadzie sposób uprawy truskawek w naszym gospodarstwie nie zmienił się znacząco na przestrzeni lat. Cały czas uprawiamy truskawki w glebie w tradycyjny sposób i nie planujemy przejścia na uprawę hydroponiczną, gdzie krzaki nie rosną w ziemi tylko na specjalnych podłożach i zasilane są specjalnymi nawozami. Choć taki sposób uprawy staje się coraz bardziej powszechny ze względu na większą kontrolę nad rośliną, my pozostajemy przy tradycyjnym rozwiązaniu ponieważ wiemy, że dzięki temu nasze truskawki wyróżniają się smakiem i słodyczą. Jak wspominałem wcześniej cały czas się rozwijamy i mimo tego, że pozostajemy przy tradycyjnym rozwiązaniu uprawy w glebie, na przestrzeni lat wiele sobie ułatwiliśmy inwestując w maszyny. Zaczynając od maszyn, które wspierają nas przy sadzeniu truskawek, przez pielenie, podlewanie na ścieleniu słomą kończąc. Zmieniły się również odmiany sadzonych przez nas truskawek. Cały czas sprawdzamy nowe odmiany, jednoczenie pozostajemy wierni sprawdzonym i chętnie wybieranym przez klientów odmianom jak rumba czy idealny na przetwory honey.

Wspomniał pan o ścieleniu truskawek, na czym to polega i czemu ma służyć?
Ścielenie truskawek polega na podsypaniu pod krzak słomy tak, żeby dojrzewające owoce nie leżały bezpośrednio na ziemi. Dzięki temu truskawki, które są zbierane nie mają na sobie ziemi więc są czyste i gotowe do spożycia. Po sezonie zbiorów słoma ta jest wprowadzana do gleby za pomocą maszyny, która usuwa chwasty. Stanowi ona dobry nawóz dla rośliny co jest dodatkowym plusem takiego rozwiązania.

Truskawki na polu podczas ścielenia

Jakie są najważniejsze zagrożenia dla plantacji truskawek i jak się z nimi zmagać?
Problem w uprawie truskawek stanowią głównie choroby grzybowe. Rozwiązaniem jest zapobieganie takim chorobom przez działania takie jak: sadzenie odmian, które są odporne na nie, odpowiedni płodozmian oraz regularne dbanie o to aby rośliny były podlane, ale jednoczenie nie miały zbyt wilgotnego podłoża sprzyjającego rozwojowi chorób. Jednak to nie zawsze pomaga. Jeśli pojawi się taki problem, w pierwszej kolejności zbierane i wywożone z pola są wszystkie zakażone owoce, aby choroba się nie rozprzestrzeniła. Następnie stosujemy zabieg fungicydowy. Jest to ostatnia deska ratunku w ochronie uprawy. Wiele osób pyta nas czy jest to bezpieczne. Zarówno uprawiane przez nas truskawki jak i inne warzywa i owoce są regularnie badane przez odpowiednie instytucje, pod kątem niebezpiecznych pozostałości po nawozach czy środkach ochrony roślin. Wszystkie te badania od lat przechodzimy z pozytywnym wynikiem.

Z chwastami natomiast radzimy sobie w sposób mechaniczny. W międzyrzędziach chwasty są pielone za pomocą specjalnego agregatu, a między krzakami są hakane ręcznie. Są to zabiegi pracochłonne, jednak dzięki temu nasze truskawki są wolne od preparatów chwastobójczych. Doceniają to głównie nasi najmłodsi klienci, którzy niestety często miewają reakcje alergiczne po zjedzeniu truskawek z innych, niesprawdzonych źródeł.

Niewielką ilość truskawek zjadają nam szpaki. Nie jest to istotny problem więc z tym nie walczymy, a co ciekawe najsmaczniejsze są właśnie te truskawki, które zostały skubnięte przez szpaki.

Jakie są oczekiwane terminy zbiorów w tym roku i jak długo potrwa sezon?
Pierwsze jeszcze nie w pełni wybarwione owoce zebraliśmy około 10. maja. Pierwsze zbiory do sprzedaży planujemy rozpocząć około 18. maja. Są to wczesne odmiany. Szczyt sezonu przypada u nas w okolicach połowy czerwca, a zbierać późniejsze odmiany będziemy aż do połowy lipca. Dzięki różnym odmianom truskawek jakie posiadamy w ofercie sezon na te owoce jest wydłużony.

Czy istnieją plany rozwoju i udoskonalenia produkcji truskawek w przyszłości?
W planach mamy aby w tym roku zmienić sposób podlewania plantacji. Do tej pory do tego celu używaliśmy deszczowni, która za pomocą działka wodnego podlewała całe pole z góry. Teraz będziemy podlewać krzaki za pomocą sieci rurek z wodą rozciągniętych w rządkach. Ma to na celu precyzyjne podanie wody pod krzak, dzięki czemu zmniejszymy zużycie wody i ograniczymy rozwój chorób grzybowych ponieważ ściółka przy krzakach pozostanie sucha.

Jakie ceny truskawek będą w tym roku?
Ceny w porównaniu do zeszłego roku mogą być trochę wyższe. Rosną wszelkie koszty, przede wszystkim samego zbioru truskawek, ale i wody, prądu, paliwa. Na cenę ma też wpływ popyt i podaż, dużo zależy od wielkości produkcji zarówno w regionie jak i w kraju. Na początku sezonu ceny na pewno będą wyższe, ponieważ o wiele więcej pracy trzeba włożyć aby nazbierać koszyczek truskawek jednak im później tym cena na pewno będzie spadała.

Gdzie można kupić wasze truskawki oraz inne owoce i warzywa?
Nasze produkty można kupić:

  • w warzywniaku przy gospodarstwie pod adresem Wrociszów 51
  • na stoisku przy sklepie MaX – Sklep Chiński przy ulicy Matejki 16 w Nowej Soli
  • na targowisku w Nowej Soli oraz w Zielonej Górze:
  • w naszym warzywniaku pod adresem Jaskółcza 32a, Zielona Góra
  • na niedzielnym targu śniadaniowym Twój Zielony Targ w skansenie w Ochli
  • na targowisku w Zielonej Górze
Warzywniak - Twój Targ, ul. Jaskółcza 32a

Po czym poznać wasze truskawki?

Najlepiej po smaku!

Po za wysoką jakością produktu i długą kolejką do stoisk wyróżnia nas również sposób pakowania owoców. Używamy szarych, jednorazowych kartoników z naszym logo lub jasnozielonych, plastikowych łubianek z białą rączką i nadrukowanym naszym adresem www. Z pewnością zwrócicie na nie uwagę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto