Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serce w naprawie, czyli nowy zabieg w szpitalu w Nowej Soli. Pacjenci nie muszą już jeździć do dużych ośrodków

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Dr hab., n. med. Jarosław Hiczkiewicz, prof. UZ - kierownik Kliniki Kardiologii Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli
Dr hab., n. med. Jarosław Hiczkiewicz, prof. UZ - kierownik Kliniki Kardiologii Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli Leszek Kalinowski
Rozmowa z dr hab., n. med. Jarosławem Hiczkiewiczem, prof. UZ - kierownikiem Kliniki Kardiologii Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli

- Mamy dobrą wiadomość! W szpitalu w Nowej Soli wykonywane są już zabiegi, na które pacjenci musieli jeździć do większych ośrodków w kraju. Pomoc otrzymują chorzy na serce, czyli…
To jest zabieg, który wykonuje się u pacjentów, którzy mają chorobę niedokrwienną serca (choroba wieńcowa) i którzy mimo stosowanego optymalnego leczenia, nadal odczuwają cały czas bóle.

Co to znaczy optymalne leczenie?
To znaczy, że zostało wykonane już wszystko, co w takiej sytuacji możemy zrobić, czyli zastosowano leczenie farmakologiczne i inwazyjne. Pacjent ma wykonaną koronaplastykę albo bajpasy i więcej tętnic nie można już naprawić. Ciągle odczuwa ból.

Dr hab., n. med. Jarosław Hiczkiewicz, prof. UZ - kierownik Kliniki Kardiologii Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli

Serce w naprawie, czyli nowy zabieg w szpitalu w Nowej Soli....

Wtedy ratunkiem jest zabieg, który nazywa się Reducer? Na czym on polega?
Zabieg polega to na tym, że przez nakłucie żyły szyjnej wprowadza się do zatoki wieńcowej urządzenie, które powoduje lepsze odżywienie mięśnia sercowego.
Dokładniej mówiąc, urządzenie ma za zadanie zmniejszenie średnicy żyły. To natomiast powoduje, że odpływ krwi z serca jest zmniejszony i dzięki temu jest lepsze ukrwienie mięśnia sercowego. A jak jest lepsze ukrwienie mięśnia sercowego, to są mniejsze dolegliwości.

Pacjent od razu lepiej się poczuje?
Po wszczepieniu tego urządzenia dolegliwości powoli zaczną się zmniejszać. Już na drugi dzień po zabiegu pacjenci odczuwają poprawę i lepiej się czują.

Od dawna te zabiegi są wykonywane na świecie?
Na świecie te zabiegi wykonywane są od trzech lat, w Polsce tylko kilka ośrodków się na nie decydowało. Z jednej strony są one dosyć skomplikowane, z drugiej strony są to drogie urządzenia. Dlatego pewnie w Polsce tych zabiegów wykonuje się nadal mało.

Nie każdy ośrodek ma taką możliwość?
By wykonywać takie zabiegi, w ośrodku musi być odpowiedni personel (lekarz, pielęgniarka, technik), a także odpowiednie wyposażenie. My tym wszystkim dysponujemy, dlatego takie zabiegi możemy wykonywać.

Dużo pacjentów kwalifikuje się do takiego zabiegu?
W skali województwa to kilkaset osób. Najważniejsze jest to, że teraz jesteśmy w stanie pomóc tym pacjentom, którym dotychczas stosowane metody leczenia nie przynosiły poprawy.

Dziękuję za rozmowę.

NOWE CENTRUM SYMULACJI

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto