Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślubowanie uczniów Technikum w Czerwieńsku. Mundurowa szkoła kształci kolejarzy i nie tylko...

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Uczniowie Technikum w Czerwieńsku złożyli ślubowanie. W szkole kształcącej w trzech zawodach kolejowych uczy się obecnie 41 uczniów
Uczniowie Technikum w Czerwieńsku złożyli ślubowanie. W szkole kształcącej w trzech zawodach kolejowych uczy się obecnie 41 uczniów Agnieszka Linka
W Technikum w Czerwieńsku, wchodzącym w skład Zespołu Szkół w Czerwieńsku odbyło się uroczyste ślubowanie. Przyszli kolejarze kształcą się tu w trzech kolejowych zawodach. Szkoła proponuje też naukę w klasie strażackiej, policyjnej i wojskowej. Mundurówka wciąż się rozwija i podwyższa jakość kształcenia.

Uczniowie kolejarskich klas pierwszej drugiej i trzeciej Technikum w Czerwieńsku złożyli uroczyste ślubowanie. Organizatorami uroczystości był Zespół Szkół w Czerwieńsku oraz PKP Cargotabor Zakład Napraw Lokomotyw w Czerwieńsku. W przyjęciu uczniów do szkolnej braci wzięli też udział przedstawiciele władz miejskich oraz samorządowych Czerwieńska, placówek kulturalnych i oświatowych.

Trwająca przez ostatnie lata pandemia koronawirusa uniemożliwiła normalną szkolną aktywność, stąd na ślubowaniu obecność uczniów klas starszych.

- Kiedy moja klasa rozpoczynała naukę w technikum od razu zostaliśmy skierowani na naukę zdalną - wspomina Agnieszka Kędzia, wychowawczyni klasy 3., nauczycielka języka niemieckiego. - Nie było możliwości zorganizowania ślubowania, a uroczystość online nie miałoby takiej rangi. Cieszę się, że mogę tu dziś być z moimi uczniami.

- Myślę, że ślubowanie jest potrzebne, bo zaświadcza, że jesteśmy kolejarzami - ocenia Bartosz z klasy 3. - Jestem bardzo zadowolony z wyboru szkoły. Jest tu gama kompetentnych nauczycieli, którzy w ciekawy sposób podają nam wiedzę. To dobry wybór dla tych, co lubią kolejarstwo i mają dobre zdrowie, bo ono jest konieczne do wykonywania zawodu. Po szkole chcę zostać maszynistą.

Pierwszoklasiści czuli tremę, ale to normalne. W końcu dla nich wszystko jest nowe. Szkoła, obowiązki, wyzwania, koledzy i koleżanki.

- Jestem trochę zestresowana, ale czuję się bardzo dobrze - mówiła Eunika Szczech, uczennica 1. klasy technikum w Czerwieńsku. Wybrałam te szkołę, bo bardzo lubię podróżować i poznawać nowych ludzi. W przyszłości chcę zostać konduktorką.

Ewelina Wojciechowska, wychowawczyni klasy 1c i szkolny pedagog podkreśliła, że dla jej podopiecznych uroczystość jest szczególnie ważna, ponieważ zwieńcza rozpoczęcie nauki w technikum. Młodzież jest trochę poddenerwowana, ale nie będzie problemu z zaadoptowaniem sie do nowych warunków, bo w większości to pasjonaci kolejarstwa.

Uczniowie Technikum w Czerwieńsku złożyli ślubowanie. W szkole kształcącej w trzech zawodach kolejowych uczy się obecnie 41 uczniówAgnieszka Linka

Młoda szkoła z bogatym zapleczem

Technikum w Czerwieńsku powstało w 2019 r. Zaczęło się od współpracy PKP Cargotabor z burmistrzem Czerwieńska i dyrektorem funkcjonującego w mieście liceum.

Na samym początku szkoła miała 14 wychowanków. Dziś Technikum w Czerwieńsku kształci 41 uczniów w trzech zawodach kolejowych:

  • technik elektroenergetyk transportu szynowego,
  • technik pojazdów kolejowych,
  • technik transportu kolejowego.

- Mocną stroną szkoły jest intensywna współpraca z PKP PLK i PKP Cargotabor w Zielonej Górze. Współudział w kształceniu nowej kolejarskiej kadry ma też Miasto i radni - mówi Zbigniew Jabłoński, zastępca dyrektora Zakładu Napraw Lokomotyw w Czerwieńsku. - Te relacje rozwijają się z roku na rok i owocują ciągłym wprowadzaniem udoskonaleń. Na terenie zakładu w Czerwieńsku stworzyliśmy sale dydaktyczne i warsztatowe, pozwalające zdobywać uczniom konieczną wiedzę i praktyczne umiejętności do wykonywania zawodu. Jest też łaźnia i szatnia.

Uczniowie 4 klasy osiągnęli stu procentową zdawalność zawodowego egzaminu praktycznego. Wszystko to pozwala pretendować technikum w Czerwieńsku do miana jednej z najlepszych szkół kolejarskich w kraju.

W skład Zespołu Szkół w Czerwieńsku wchodzi także - działające już wcześniej, Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku. Szkoła współpracuje ze strażą pożarną, policją i wojskiem, stąd kształcenie na takich właśnie kierunkach.

- Nasi uczniowie osiągają sukcesy i po ukończeniu szkoły są pracownikami służb mundurowych - mówi dyrektor Góralczyk. - To nas cieszy, bo oznacza, że wybrana droga, kierunki i przekazywane umiejętności są wykorzystywane i służą dobru samych zainteresowanych i całej społeczności. Zachęcam i zapraszam do Zespołu Szkół w Czerwieńsku wszystkich, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły w przyszłym roku.

Zobacz wideo: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Projekt Akademia dronów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto