Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiecenie kosztuje wszystkich zielonogórzan, a najbardziej cierpi nasza przyroda. Sprawdź, gdzie zgłosić nielegalne hałdy śmieci

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Nielegalne pozbywanie się śmieci to w Zielonej Górze wciąż duży problem
Nielegalne pozbywanie się śmieci to w Zielonej Górze wciąż duży problem Archiwum GL
Amatorzy pozbywania się domowych odpadów w pobliskich parkach, laskach, czy pod pergolami śmietnikowymi narażają na dodatkowe koszty innych mieszkańców i szpecą miasto. Tymczasem problemu można by uniknąć przy odpowiedniej dozie kultury osobistej i zachowaniu prawa. Jednak co w przypadku, gdy zabrakło jednego i drugiego?

Zgłoś sprawę zarządcy terenu

Jeśli zobaczymy porzucone śmieci należy powiadomić instytucję, która opiekuje się danym terenem. W przypadku gruntów miejskich interwencję podejmuje Zakład Gospodarki Komunalnej. Za lasy komunalne odpowiada dział utrzymania lasów w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. Jeszcze inne grunty są własnością nadleśnictwa i to leśnicy podejmują interwencję.

Jak zgłosić dzikie wysypisko?

Jeśli mamy wątpliwości, która z instytucji zarządza zaśmieconym terenem możemy:

  • zadzwonić na dostępną dla mieszkańców przez całą dobę “zieloną infolinię” (tel. 68 415 10 08),
  • zadzwonić do ZGK w Zielonej Górze, w godzinach pracy urzędu, czyli od 6:45 do 14:45 (tel. 68 322 91 616),
  • napisać do ZGK za pomocą formularza kontaktowego, który znajduje się na stronie internetowej www.zgk.pl, w zakładce Kontakt,
  • pobrać na telefon darmową aplikację “Kiedy Wywóz” i zgłosić dzikie wysypisko za jej pośrednictwem,
  • wysłać maila na adres [email protected],
  • napisać wiadomość na profilu ZGK utworzonym w portalu Facebook.

Duży problem, duże koszty

Zła wola, głupota czy wygodnictwo? Nieważne co kieruje śmieciarzami, którym jest wszystko jedno, gdzie pozbędą się śmieci. Statystyki są bezlitosne i świadczą o rozmiarze niecnego procederu i wysokiej cenie, jaką płacą za sprzątanie wszyscy zielonogórzanie.

Jak informuje Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze tylko w 2021 r. z terenu miasta usunięto 62 dzikie wysypiska. Zebrano stamtąd 109,68 ton odpadów. Koszt ich likwidacji wyniósł 78 987,96 zł. Te pieniądze należały do wszystkich mieszkańców i z pewnością mogły zostać spożytkowane lepiej, np. na zakup potrzebnego sprzętu, akcje ekologiczne, czy konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży.

Oddaj śmieci za darmo do PSZOK

Tymczasem każdy mieszkaniec Zielonej Góry, który opłaca odbiór odpadów może bezpłatnie oddać odpady, m.in. poremontowe do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Wrocławskiej 73. Kilka miesięcy temu limit na ten rodzaj odpadów został zwiększony do 2 ton rocznie na gospodarstwo domowe. W tym samym czasie zmianie uległa także liczba opon, które można oddać do PSZOK-u. Obecnie jest to 10 szt. rocznie na gospodarstwo domowe.

Zmieniły się także godziny otwarcia PSZOK. Odpady można przywozić:

  • od poniedziałku do piątku od 7:00 do 13:00 oraz od 14:00 do 19:00,
  • w soboty od 9:00 do 15:00.

- Nie warto arogancko wyrzucać śmieci byle gdzie, narażając się na wysokie kary finansowe, a środowisko na degradację - mówi Krzysztof Sikora, prezes zarządu ZGK w Zielonej Górze. - Możliwości pozbycia się odpadów bez ponoszenia przy tym dodatkowych kosztów są dziś bardzo duże, warto z nich skorzystać.

Zobacz wideo: Zielona Góra. Wręczenie nagród w konkursie ekologicznym „Segregacja to jest to, więc z ochotą wchodzę w to”

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto