Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sołtys Pomorza. Ostatnie dni głosowania w powiecie malborskim. Zobacz, kto prowadzi

Radosław Konczyński
Jeszcze tylko do 31 marca potrwa powiatowy etap plebiscytu Sołtys Pomorza i Sołectwo Pomorza. Podobne plebiscyty redakcja „Dziennika Bałtyckiego” prowadzi we wszystkich powiatach pod patronatem honorowym marszałka województwa, Mieczysława Struka.

O tym, że mieszkańcy Pomorza nie szczędzą głosów swoim wybrańcom w „najmniejszych ojczyznach”, można się przekonać, wchodząc na naszą stronę internetową www.dziennikbaltycki.pl. Tam znajdą Państwo bieżące wyniki.

31 marca o godz. 21 zakończy się etap powiatowy, następnie trzech sołtysów i trzy sołectwa z największą liczbą głosów w każym powiecie awansują do regionalnego etapu. Co bardzo ważne: głosy z pierwszego etapu zostaną zachowane. Drugi etap głosowania rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa dwa tygodnie.

CZYTAJ TEŻ: Sołtys Pomorza - aktualne wyniki i informacje o nagrodach

W powiecie malborskim wśród sołtysów prowadzi obecnie Maria Robak, która drugą kadencję jest sołtysem w sołectwie Stogi, na które składają się wsie Stogi i Kapustowo. Wcześniej przez dwie kadencje była radną gminy Malbork. W Stogach mieszka od około 30 lat i jak mówi, nie zamieniłaby ich na inne miejsce do życia.

Jak to jest być sołtysem?
Maria Robak: To na pewno trudne zajęcie, ale u nas są fajni ludzie, z którymi wspólnie można wiele zdziałać. Mamy Ochotniczą Straż Pożarną, która pomaga w organizacji festynów i uroczystości. Prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Wspólnie staramy się dbać o nasze sołectwo.

Co udało Wam się zrobić; z czego jesteście zadowoleni?
Jak wiadomo, w Stogach jest cmentarz mennonicki. Trochę pomógł powiat, trochę gmina, trochę pieniędzy mieliśmy z funduszu sołeckiego i zrobiliśmy piękne dojście do cmentarza. To w końcu wizytówka naszej wsi przyciągająca turystów ze świata. Przyjeżdżają tutaj wycieczki całymi autobusami; zdarza się, że podejmujemy ich w świetlicy wiejskiej, żeby było im miło, a potem do nas wrócili.

A inne sukcesy?
Na przykład jak tylko pojawiły się programy z unijnym dofinansowaniem, razem z naszą świetlicową napisaliśmy projekt na plac zabaw. Ten plac mamy do dziś, tylko trzeba by go doposażyć.
Sukcesywnie doświetlamy nasze miejscowości, lecz z inwestycjami jest taki problem, że sołectwo ma rozwlekły układ, zabudowania są rozrzucone, więc potrzeba dużo pieniędzy, ale walczymy.

Czego najbardziej obecnie potrzeba w sołectwie?
Odkąd w ramach inwestycji kolejowej powstał wiadukt nad torami, zauważyliśmy, że ruch samochodów przez nasze sołectwo się zwiększył, zwłaszcza latem, gdy ludzie jadą nad morze. Dlatego walczymy o chodnik, co zapewniłoby minimum bezpieczeństwa, m.in. dzieciom idącym do świetlicy czy młodzieży na pociąg.
Niestety, trzeba by było zbudować co najmniej 3 kilometry chodnika. Wysłaliśmy niedawno petycję do starostwa, ale nadeszła odpowiedź, że w tegorocznym budżecie powiatu nie uda się znaleźć pieniędzy.

Jakie cechy powinien mieć dobry sołtys?
Musi być stanowczy, ale jednocześnie mieć dobre podejście do ludzi. Mieć serce dla ludzi, rozmawiać z nimi, szanować, ale jednocześnie też wymagać szacunku dla siebie.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto