Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa. "Człowiek myśli, że zwołuje świat". O czym dzisiaj przypomina Kościół?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Rozmowa z ks. Waldemarem Kostrzewskim ukazała się w marcu w 2019 roku
Ks. Kostrzewski pochodzi z Kożuchowa w powiecie nowosolskim
Rozmowa z ks. Waldemarem Kostrzewskim ukazała się w marcu w 2019 roku Ks. Kostrzewski pochodzi z Kożuchowa w powiecie nowosolskim Eliza Gniewek-Juszczak
O znaczeniu słów „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” i „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” rozmawiamy z księdzem Waldemarem Kostrzewskim.

Dlaczego Środa Popielcowa jest ważna w Kościele Rzymskokatolickim?
Dla każdego chrześcijanina powinna być momentem wchodzenia w zmianę życia duchowego. Jest po to, aby poznać siebie, zobaczyć kim jestem i co potrzebuję zmienić w swoim życiu.

Częściej usłyszymy dzisiaj „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, czy „Nawracajcie się wierzcie w Ewangelię”?
Myślę, że są to zdania równoważne, bo pokazują naturę człowieka. Papież senior Benedykt XVI mówił, że największym grzechem człowieka jest pycha. Człowiek nie widzi swojej słabości. Myśli, że zwołuje świat, że jest najmądrzejszy, że wszyscy musimy go słuchać. Walczyć z pychą nie jest łatwo, dlatego potrzeba nam takiego spojrzenia w siebie, uzmysłowienia sobie, że jesteśmy słabi i grzeszni. Proch jest symbolem bycia słabym. Te słowa musimy odbierać nie w kontekście śmierci, przemijania i cierpienia, ale bardziej patrzenia w siebie, że nie jestem idealnym człowiekiem. „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” jest dopełnieniem tych słów, bo kiedy dostrzegę swoją grzeszność, mam chęć nawracania się.

Dużo ludzi daje sobie posypać głowę popiołem?
W Środę Popielcową przychodzi bardzo dużo ludzi do kościoła. Sami chcą, żeby posypać im głowy popiołem. To symbol, który do ludzi bardzo mocno trafia. To jest piękny gest, kiedy ludzie zanoszą do domu poświęcony popiół i posypują nim głowy bliskich, którzy nie mogli przyjść. Poprzez ten gest coś się zmienia w rodzinie, zaczyna się bezpośrednie przygotowanie do nawrócenia.

Wielki Post się zmienia?
My jako Kościół musimy szukać nowych sposobów ewangelizacji. Są aplikacje dotyczące Wielkiego Postu z cytatami z Pisma Świętego na każdy dzień. Jest też piękna akcja – Zdrapka Wielkopostna, która ma zmobilizować do tego, aby zmieniać swoje życie. Codziennie zdrapujemy okienko, za którym kryje się zadanie. Dzisiaj człowiek chce przeżywać wiarę bardziej. Potrzebuje nowych bodźców w życiu religijnym.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto