Środowisko tenisowe walczy o nowe inwestycje. „Teraz często jest nam wstyd”

Cezary Konarski
Cezary Konarski
Środowisko tenisowe walczy o poprawę warunków do gry na obiektach zielonogórskiego MOSiR-u. Na zdjęciu Piotr Fabich, prezes Związku Tenisa Województwa Lubuskiego.
Środowisko tenisowe walczy o poprawę warunków do gry na obiektach zielonogórskiego MOSiR-u. Na zdjęciu Piotr Fabich, prezes Związku Tenisa Województwa Lubuskiego. Cezary Konarski
Udostępnij:
Zielonogórskie środowisko tenisowe mobilizuje siły. Chce poprawy warunków do gry i treningów na kortach MOSiR-u przy ul. Sulechowskiej. Brakuje tam przede wszystkim zaplecza socjalnego, dlatego uznano, że zielonogórski budżet obywatelski może być dobrą drogą, by powalczyć o pieniądze potrzebne na realizację inwestycji. Głosowanie na projekty w budżecie obywatelskim ruszyło 20 grudnia, potrwa do 2 stycznia.

– Zachęcam wszystkich mieszkańców Zielonej Góry, by nam pomogli. Chcielibyśmy, żeby nasza tenisowa młodzież trenowała w godnych warunkach – mówił Piotr Fabich, prezes Związku Tenisa Województwa Lubuskiego. – Prosimy o głosowanie na nasz projekt. Wierzę, że wspólnie możemy osiągnąć cel.

Projekt zatytułowany „Budowa zaplecza socjalno-klubowego dla zielonogórskiej młodzieży tenisowej” zakłada m.in. demontaż starego zaplecza socjalnego, postawienie nowego obiektu oraz wykonanie oświetlenia nad sześcioma kortami. Szacowany koszt inwestycji to ok. 885 tys. zł.

Oświetlenie wydłużyłoby czas na użytkowanie kortów

Piotr Fabich opowiedział nam o szczegółach projektu złożonego w budżecie obywatelskim i pozytywnie zweryfikowanego przez zielonogórski Urząd Miasta:

- Projekt zawiera dwa elementy. Po pierwsze, dotyczy oświetlenia boisk. W ciepłych miesiącach jest bardzo wielu chętnych do gry, mnóstwo dzieciaków, które chcą wyjść na kort głównie po południu, pod wieczór, bo wcześniej mają szkolne obowiązki. Wykorzystanie kortów jest ogromne, dlatego ich oświetlenie wydłużyłoby jeszcze czas na ich użytkowanie, a co za tym idzie mogłoby grać i trenować więcej osób. Drugi element projektu, który jest dla nas bardzo ważny, to postawienie nowego zaplecza socjalnego. Dziś pomieszczenie, które powinno spełniać rolę m.in. szatni dla zawodników w zasadzie nadaje się na złom, ma dziurawe stropy, podłogi, zniszczone sanitariaty i pomieszczenia. Jest to barak postawiony w latach siedemdziesiątych XX wieku, teraz wykorzystywany jedynie jako magazyn na sprzęt. Do niczego więcej nie nadaje się.

Przewija się tu mnóstwo ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży

W nowym domku socjalno-klubowym miałyby powstać m.in. szatnie, łazienki, zaplecze dla trenerów, miejsce na magazyn. A do tego powstałaby strefa klubowa, gdzie np. rodzice czekający na swoje dzieci mogliby w wygodnych warunkach, spędzić czas. - Takie zaplecze pozwoliłoby nam na organizację zawodów nawet o skali międzynarodowej – powiedział Piotr Fabich. - Dziś oczywiście też organizujemy turnieje, nawet ogólnopolskie, i fajne nam to wychodzi, ale często jest nam wstyd, że robimy to w takich warunkach, w których zawodnicy nawet nie mają się gdzie umyć. Są na terenie MOSiR-u szatnie piłkarzy, ale dla tenisistów są one zwykle niedostępne. Dysponujemy w sumie dziesięcioma kortami, dlatego gdyby baza była rozwinięta tak, jak zakłada nasz projekt, to naprawdę moglibyśmy organizować duże imprezy. Nie mówię oczywiście o wielkich turniejach, jakie organizuje Polski Związek Tenisowy, choćby w zielonogórskiej hali CRS. Bo to nie nasza ranga, nie nasz poziom, to są kilkudniowe „igrzyska”. My stawiamy na codzienne granie, bo przez korty przewija się mnóstwo ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży. W samej Zielonej Górze mamy kilka klubów, które zajmują się szkoleniem najmłodszych. Tenis jest coraz popularniejszy w mieście, czujemy, że jest bardzo duże zapotrzebowanie. Nasza dyscyplina sportu potrzebuje trochę takiego charakteru klubowego, coś w rodzaju integracji, spotkań, dyskusji, dlatego nowy obiekt odegrałby w tym wszystkim bardzo istotną rolę.

Prezes ZTWL dodał też, że… - W przyszłym roku planujemy zorganizowanie dużej międzynarodowej imprezy otwartej, turnieju ITF Seniors. Ale dziś nie wiem jeszcze, jak zrealizować takie zawody bez odpowiedniego zaplecza. Musimy próbować i nawet, jeśli nie udałoby się zrealizować projektu przez budżet obywatelski, to będziemy starać się o pomoc Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, by zyskać poparcie dla tej inwestycji.

WIDEO: Turniej Fed Cup w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie