Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stado około 30 dzików w Zielonej Górze. Czytelnik spotkał je będą na spacerze z córką

Michał Korn
Michał Korn
W niedzielę 28 czerwca nasz Czytelnik natknął się na stado około 30 dzików. Sytuacja działa się w Dolinie Gęśnika w Zielonej Górze. To oczywiście niejedyne miejsce, gdzie zwierzęta te były widoczne. Na przestrzeni ostatnich dni, dostaliśmy od mieszkańców wiele zgłoszeń, w których relacjonowali, że coraz więcej dzików pojawia się w mieście.

Stado dzików w Dolinie Gęśnika - zobacz film:

Stado dzików w Dolinie Gęśnika

Dziki przez pana Łukasza zostały zauważone w godzinach porannych. "Trochę niebezpiecznie jak człowiek z dzieckiem na spacerze natknie na taką ekipę" - napisał w wiadomości do nas. Zgadzamy się z nim w zupełności. Na taką sytuację nie można być przygotowanym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Trzeba uważać na dzikie zwierzęta w mieście

Na filmie nadesłanym przez pana Łukasza widać kilka dorosłych osobników i warchlaki. Widok z jednej strony jest imponujący, z drugiej zaś niepokojący, ponieważ widać jak bardzo swobodnie czują się te zwierzęta w naszym mieście. Dlatego trzeba pamiętać, aby w tego typu sytuacjach zachować szczególną ostrożność, bowiem nigdy nie możemy być pewni, jak zachowa się dzikie zwierzę w naszej obecności.

Co robić w sytuacji, kiedy spotkamy dzika?

  • W przypadku spotkania z dzikiem, człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić.
  • Jeśli dzik nas dostrzeże, najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, a biegnie on z prędkością nawet 10 metrów na sekundę.
  • Dzik ma bardzo wyczulony węch (w odległości 500 metrów może wyczuć człowieka) oraz wyczulony słuch pozwalający usłyszeć pęknięcie gałązek, trzeszczenie śniegu, a nawet szum tarcia ubrań. Słabością dzika jest wzrok, ponieważ zauważa tylko ruch. Mieszkańcy i turyści powinni pamiętać, że zaniepokojona locha z młodymi jest bardzo agresywna.
  • Warchlaków nie wolno dotykać, zaczepiać, łapać, ani tym bardziej atakować.
  • Dzików nie wolno szczuć psami oraz dokarmiać.
  • Zwierzęta pojawiają się w mieście, szukając pożywienia. Jeśli je znajdują, wówczas do takiej sytuacji się przyzwyczają. Szczególną ostrożność należy zachować w lasach i na szlakach turystycznych, a także w miejscach, w których dziki niedługo wcześniej zryły teren. Po zmroku należy unikać zarośli i łąk.
  • W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których jeżdżą samochody.
  • Nawet jeśli dzik wydaje się być oswojony, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić. Ponadto mieszkańcy powinni informować policję, jeśli napotkają w lesie quady, czy motocykle crossowe. Płoszą one zwierzynę, która wówczas może być groźna. (źródło Polska Policja).
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto